POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [04.12.2023, 08:26:08] • zachodniopomorskie

Prawie 600 tys. pobranych mLegitymacji

Od 2023 roku dostępna jest elektroniczna legitymacja emeryta-rencisty – mLegitymacja. Świadczeniobiorcy mogą się nią posługiwać, jeśli dodadzą ją w aplikacji mObywatel.

To bardzo wygodny sposób, by każdy emeryt i rencista miał dokument zawsze na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie. Z tej możliwości skorzystało do końca listopada ponad 588 tys. świadczeniobiorców ZUS.

MLegitymację ZUS wystawia automatycznie wszystkim klientom, którym ustalono prawo do emerytury lub renty. Nie trzeba składać żadnego wniosku. Elektroniczny dokument działa jak tradycyjny. Emeryt lub rencista, który pokaże mLegitymację na ekranie smartfonu potwierdza, że jest uprawniony do przysługujących mu ulg.

Elektroniczną legitymację można zainstalować na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.

Jeśli ktoś wcześniej nie używał tego cyfrowego portfela z dokumentami, to może aplikację pobrać ze sklepów Google Play i App Store. Po zalogowaniu wystarczy kliknąć "Dodaj dokument" i z listy wybrać legitymację emeryta-rencisty. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie ikona mLegitymacji.

Pamiętajmy, że jeśli wcześniej nie dodaliśmy w mObywatelu dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić swoją tożsamość, czyli dołączyć „Dowód osobisty”. Dopiero wtedy dodajemy legitymację emeryta-rencisty.

Mlegitymacja w telefonie to bardzo wygodne rozwiązanie. Świadczeniobiorca ZUS może szybko i bezpiecznie potwierdzić, że jest emerytem lub rencistą. Udowodnić, że ma prawo do świadczeń zdrowotnych, a także może korzystać z ulg (np. zniżek do biletów). Pobrać ją mogą nie tylko nowi świadczeniobiorcy, lecz również osoby, które 1 stycznia 2023 roku miały ważną legitymację plastikową.

Jeśli emeryt lub rencista, któremu wydano tylko elektroniczną legitymację, chce mieć tradycyjną plastikową kartę, może złożyć do ZUS-u wniosek o jej wydanie (na formularzu o symbolu ERL). Można korzystać z obu wersji legitymacji. Plastikowa jest aktualna zgodnie z terminem jej ważności.

Karol Jagielski
regionalny rzecznik ZUS
województwa zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Grodno: Mężczyzna w stanie wyziębienia wydobyty przez strażaków z grząskiej gliny. Zespoły ratunkowe, składające się z pięciu Jednostek Operacyjno-Technicznych (JOP), przemieszczały się w niedziele od strony Międzyzdrojów w stronę Grodna, aby dotrzeć do miejsca wypadku. Teren, na którym doszło do zdarzenia, okazał się wyjątkowo trudny - grząska glina znacznie utrudniała dostęp. Mimo to, dzięki zdecydowanym działaniom ratowników OSP, udało się zlokalizować poszkodowanego w stanie mocnego wyziębienia, z nogami zasypanymi w gęstej masie ■ Kolejny wyrok w kamieńskich instytucjach gminnych. Ostatnio po Kamieniu krąży anegdota, że przydałaby się nowa gra miejska pt. gdzie pracuje jakaś księgowa bez wyroku? W piątek 26 stycznia 2024r. Sąd Okręgowy w Szczecinie ogłosił wyrok w sprawie byłego wójta Rewala. Oskarżonych w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w sprawie rzetelnego planowania dochodów w gminie było jeszcze 5 osób, w tym 3 skarbników gminy. Osoby te otrzymały wyroki od 8 miesięcy do ponad 1,5 roku więzienia. Sprawa toczyła się od wielu lat. Jest to wyrok nieprawomocny – wydany w pierwszej instancji. Jedną z osób skazanych jest Iwona S. Była skarbniczka gminy Rewal i była pracownica spółki Wodociągi Rewal, a obecnie główna księgowa w jednostkach organizacyjnych gminy Kamień Pomorski. W Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Kamieniu Pomorskim i Kamieńskim Domu Kultury ■