POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [01.10.2023, 08:55:23] • Świnoujście

Dziesiąta rocznica likwidacji przedsiębiorstwa MORSKA STOCZNIA REMONTOWA S.A. w ŚWINOUJŚCIU

Dziesiąta rocznica likwidacji przedsiębiorstwa MORSKA STOCZNIA REMONTOWA S.A. w ŚWINOUJŚCIU

fot. Mieszkaniec

Dokładnie dziesięć lat temu, pierwszego października 2013 roku, Morska Stocznia Remontowa S.A. w Świnoujściu została wykreślona z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) i formalnie przejęta przez zadłużoną i źle zarządzaną Szczecińską Stocznię Remontową Gryfia. W wyniku tego przejęcia powstał nowy podmiot o nazwie Morska Stocznia Remontowa Gryfia S.A.

Proces przejęcia tej najlepszej stoczni państwowej i likwidacji jako samodzielnego podmiotu gospodarczego, a następnie zwolnienia wszystkich pracowników, wywiezienia ogromnego majątku ruchomego stoczni i wyburzenia ogromnej wartości budynków i budowli hydrotechnicznych, rozpoczął się już w drugim półroczu 2012 roku. To właśnie latem 2012 roku przybyli do naszej stoczni Marsjanie, nadzorowani przez kierownika specjalnie sprowadzonego z Dolnego Śląska. Od tego momentu rozpoczął się dramat naszej stoczni! Pierwszą decyzją podjętą przez tych „specjalistów” był zakaz wykonywania comiesięcznych sprawozdań zarządczych wszystkich sfer działalności stoczni, które były podstawą racjonalnego bieżącego zarządzania.

Dziesiąta rocznica likwidacji przedsiębiorstwa MORSKA STOCZNIA REMONTOWA S.A. w ŚWINOUJŚCIU

fot. Mieszkaniec

Dolnośląski kierownik wytłumaczył ówczesnej posłance z Warszowa, że w wyniku przejęcia doskonale funkcjonującej MSR S.A. przez bankruta wystąpi tzw. zjawisko „synergii”, w wyniku czego obie stocznie będzie czekała świetlana przyszłość! Nie trzeba było długo czekać na efekty tych amatorskich niszczycielskich działań, w wyniku których zlikwidowano cały majątek MSR S.A. o ogromnej wartości odtworzeniowej. Należy dodatkowo pamiętać, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej, stocznia nasza była wpisana na listę ważnych przedsiębiorstw dla obronności Państwa, a tereny stoczni zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego były przeznaczone na działalność stoczniową. Mimo to w ogłoszeniu o sprzedaży naszej stoczni, Gryfia umieściła warunek, że oferent musi złożyć pisemne zobowiązanie, że po zakupie terenów i majątku MSR S.A. nie będzie prowadził na terenie MSR S.A. działalności stoczniowej! Trudno zrozumieć, dlaczego w XXI wieku mamy do czynienia z takim poziomem przestrzegania zapisów aktów prawnych. To tragedia naszego miasta, tym bardziej, że w morskim Świnoujściu przez ostatnie ponad 150 lat zawsze istniały stocznie z urządzeniami do podnoszenia statków.

Dziesiąta rocznica likwidacji przedsiębiorstwa MORSKA STOCZNIA REMONTOWA S.A. w ŚWINOUJŚCIU

fot. Mieszkaniec

Jak wiemy, pamiątki materialne po MSR S.A., jak śruba okrętowa z parowca KOLNO oraz konstrukcja ze stali nierdzewnej z logo i nazwą MORSKA STOCZNIA REMONTOWA S.A., zostały zniszczone (w załączeniu zdjęcie konstrukcji, która przez ponad 30 lat stała przy bramie wjazdowej oraz zdjęcie szczątków tej konstrukcji po pocięciu). Mimo że konstrukcja była wykonana z wypolerowanej stali nierdzewnej, to szczątki pozostawione na wyburzonym terenie przybrały kolor czarny, a najważniejszego elementu jakim jest logo MSR S.A. nie ma w tym miejscu. Mimo tych działań związanych z dążeniem do zatarcia śladów o istnieniu przez pół wieku stoczni MSR S.A. w Świnoujściu, w przestrzeni publicznej miasta zostanie umieszczona płyta stalowa, która jest dokładnym odwzorowaniem proporczyka stoczniowego wraz z logo MSR S.A. (w załączeniu zdjęcie). Ponadto przygotowałem i przekazałem miastu krótką informację o historii stoczni (w załączeniu), która powinna być umieszczona przy tej pamiątkowej płycie stalowej. To pozwoli zachować pamięć mieszkańców o naszej stoczni.

HISTORIA MORSKIEJ STOCZNI REMONTOWEJ W ŚWINOUJŚCIU:

• 01.01.1971: Rozpoczęcie działalności Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu, powołanej Zarządzeniem Ministra Żeglugi z dnia 04 sierpnia 1970 roku.
• 1971-1976: Realizacja pierwszego etapu budowy stoczni przy jednoczesnym prowadzeniu pełnej działalności gospodarczej związanej z remontami statków.
• 1976-1980: Rezygnacja rządu z realizacji drugiego etapu budowy stoczni do remontów największych masowców z dokiem o nośności 25 000 Mg. Rozwój i rozbudowa stoczni w ramach własnych środków inwestycyjnych.
• 1980-1989: Dalszy rozwój stoczni, wzrost zatrudnienia do 1 400 osób, największa ilość statków stojących przy nabrzeżach remontowych i w dokach.
• 1989-2000: W związku z przemianami ustrojowymi utrata armatorów z krajów socjalistycznych. Współpraca z armatorami z krajów Europy zachodniej oraz światowymi firmami w zakresie budowy wielkogabarytowych konstrukcji do platform wydobywczych ropy naftowej na morzu Północnym. Realizacja skomplikowanych przebudów i przedłużeń statków dla armatorów Europy zachodniej.
• 2000-2012: Dalszy dynamiczny rozwój stoczni. Realizacja wielu inwestycji podnoszących nowoczesność i wartość majątku stoczni. Wzrost wartości i rentowności przychodów z remontów statków i z budowy konstrukcji do platform wydobywczych ropy naftowej.
• 2012-2013: Rozpoczęcie działań przez spółkę celową Skarbu Państwa zmierzających do połączenia rentownej i dobrze funkcjonującej Morskiej Stoczni Remontowej S.A. w Świnoujściu z zagrożoną upadłością Szczecińską Stocznią Remontową Gryfia.
• 01.10.2013: Przejęcie majątku i wszystkich pracowników Morskiej Stoczni Remontowej S.A. w Świnoujściu przez Szczecińską Stocznię Remontową Gryfia.
• 30.11.2020: Wypowiedzenie umów o pracę wszystkim pracownikom Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu bez obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Majątek i instalacje stoczniowe zostały pozostawione bez specjalistycznego nadzoru.
• 2020-2022: Systematyczne wywożenie lub złomowanie majątku ruchomego po Morskiej Stoczni Remontowej S.A. w Świnoujściu.
• 11.01.2023: Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję o pozwoleniu na rozbiórkę wszystkich budynków Morskiej Stoczni Remontowej S.A. w Świnoujściu, w tym hal produkcyjnych, budynków socjalnych i pomocniczych oraz nowego nowoczesnego budynku biurowego.
• 06.2023: Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję o pozwoleniu na rozbiórkę obiektów hydrotechnicznych Morskiej Stoczni Remontowej S.A. w Świnoujściu, w tym pirsu dokowego o wymiarach 82m x 30m posadowionego na żelbetonowych palach oraz dalb cumowniczych dla dwóch doków pływających.

Morska Stocznia Remontowa w Świnoujściu została całkowicie wyburzona, lecz na zawsze pozostanie w pamięci mieszkańców Świnoujścia. Była też bardzo ceniona przez branżowych kontrahentów z Europy.

Józef Dubaniewicz


komentarzy: 5, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-5 z 5

Piotr • Niedziela [01.10.2023, 23:47:58] • [IP: 37.248.160.**]

Platfusy zgnoiły a teraz próbują udawać że to nie oni

Gość • Niedziela [01.10.2023, 21:19:48] • [IP: 37.248.179.*]

Jak można doprowadzić do upadku taką firmę, jeden z największych zakładów pracy w Świnoujściu ? Do tego przyczynili się również włodarze naszego miasta, wstyd !

Gość • Niedziela [01.10.2023, 20:37:23] • [IP: 46.205.136.**]

2007-2015 kto wtedy rządził. By żyło sie lepiej

Gość • Niedziela [01.10.2023, 12:31:53] • [IP: 5.173.155.*]

Jako 18 - sto latek zatrudniłem się w MSR w Świnoujściu. Pracując tam zdobywałem umiejętności jako spawacz. Chociaż blisko mi do emerytury to dalej pracuję jako spawacz. W czasie mojej pracy wielu ludzi podkładało mi kłody pod nogi za moją upartość i własne zdanie. Dlatego musiałem zwolnić się z pracy. Jednak wśród tej całej szumowiny znalazł się człowiek który mnie doceniał i pomagał. Jesteś wielki Czesławie a kierownictwo z wydziału to wielkie gówno.

Gość • Niedziela [01.10.2023, 10:18:16] • [IP: 83.20.244.***]

Rocznica. Chyba tragedia narodowa i wysprzedanie dobra narodowego!! Co za debil wymyślił ten tytuł?!?!?!

Oglądasz 1-5 z 5
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów! Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas – wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce. Są częścią naszego dziedzictwa kulturowego i systemu demokratycznego. I jako takie muszą przetrwać. W całej swojej, także niedawnej historii, stały na straży wolności, demokracji, obywatelskiego prawa do debaty publicznej, prawdy i odpowiedzialności za słowo. W interesie Polski jest, by to się nie zmieniło ■ Zarząd Spółdzielni Słowianin uprzejmie informuje, że w dniach 24.06.2024 r. - 28.06.2024 r. w Świnoujściu, Wolinie i Międzyzdrojach odbędzie się Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej "Słowianin". Wszystkie materiały sprawozdawcze oraz projekty uchwał Walnego Zgromadzenia, sprawozdanie finansowe Spółdzielni za rok 2023, protokoły z walnego zgromadzenia oraz informacja o stopniu realizacji uchwał i wniosków z zebrań są wyłożone do wglądu Członków Spółdzielni w sekretariacie Spółdzielni na I piętrze przy ulicy Niedziałkowskiego 9 oraz biurach Administracji w Wolinie i Międzyzdrojach ■ Do 3 czerwca płatnicy powinni zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE ZUS wniosek o zwrot nadpłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. 20 maja minął termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 rok. Ten obowiązek miały osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które w ubiegłym roku podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu i były opodatkowane podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Roczne rozliczenie musieli też sporządzić płatnicy składek, którzy zaczęli prowadzić działalność od stycznia 2024 r. i opłacali podatek na zasadach ogólnych. Jeśli z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej wyszła nadpłata, a płatnik nie ma zaległości składkowych, ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, to na jego profilu na PUE ZUS został przygotowany wniosek (RZS-R) o zwrot nadpłaty (w dokumentach roboczych). Wniosek należy zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 3 czerwca. Wtedy najpóźniej do 1 sierpnia ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek. Gdy przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, ZUS rozliczy ją na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku. Jeżeli z rozliczenia wynikła niedopłata, to płatnik musiał uregulować ją wraz ze składką za kwiecień jednym przelewem do 20 maja na swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). ■ Wściekły lis w Lubinie: Ostrzeżenie dla mieszkańców. Na terenie pustostanu przy ulicy Głównej 28, 30 w Lubinie może przebywać wściekły lis. Zgłoszenia od mieszkańców sugerują, że zwierzę wykazuje niepokojące objawy, charakterystyczne dla wścieklizny. Według relacji świadków, lis zaobserwowany na niezamieszkałej posesji wykazuje agresywne zachowanie. Atakuje psa przez siatkę ogrodzeniową, wydając przy tym dziwne, charczące odgłosy. Zwierzę szczerzy zęby i rzuca się na ogrodzenie, próbując dostać się do psa. Co więcej, gdy właściciel psa zbliżył się do miejsca zdarzenia, lis nie wykazał strachu przed człowiekiem. Zamiast tego, ponownie zaatakował ogrodzenie. Brak naturalnego lęku przed ludźmi i agresywne zachowanie to typowe symptomy wścieklizny. Jest to niebezpieczna choroba zakaźna, która może być śmiertelna zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. W związku z tym incydentem, mieszkańcy okolicznych domów powinni zachować szczególną ostrożność. Zaleca się unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz natychmiastowe zgłoszenie podobnych przypadków odpowiednim służbom ■ Obchodziliśmy Dzień Strażaka, święto, które jest hołdem dla niezwykłej odwagi i poświęcenia tych, którzy codziennie stawiają czoła ogniu i niebezpieczeństwom. Strażacy są nie tylko nieustraszeni w walce z płomieniami, ale także pierwszymi, którzy pojawiają się na miejscach wypadków, katastrof naturalnych i innych ekstremalnych sytuacji. Ich praca to nie tylko zawód, ale misja, którą wykonują z niezachwianą determinacją i odwagą ■ Zarząd Powiatu w Kamieniu Pomorskim uprzejmie informuje, iż został ogłoszony konkurs na kandydata na stanowisko Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim. Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać do dnia 15 kwietnia 2024 roku ■