POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Piątek [22.09.2023, 13:17:26] • Dziwnów

Wymiana młodzieży polsko-ukraińskiej

Wymiana młodzieży polsko-ukraińskiej

fot. Organizator

W dniach od 17 do 23 września br., w Dziwnowie jest realizowany projekt pt. „Obcy czy Inny?”, dofinansowany ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży.

Projekt jest inicjatywą dwóch nieformalnych grup młodzieży z Sosnowca i z Sambora. Grupa sosnowiecka działa przy VI LO im. J. Korczaka. Tworzą ja uczniowie zainteresowani kulturą i kulturoznawstwem, a szczególnie dziejami Słowian, ich wierzeniami i obyczajami. Grupa z Sambora ma podobne pasje, których realizacja jest ściśle związana z poszukiwaniem narodowej tożsamości, poszukiwaniem własnych korzeni oraz nabywaniem nowych kompetencji społecznych. Obie grupy łączy historia dobrej współpracy obu szkół, których uczniowie realizowali już dwukrotnie projekty wymiany polsko-ukraińskiej i uzyskali na ten cel wsparcie finansowe Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Grupa polska pozyskała wsparcie Urzędu Miejskiego w Sosnowcu, grupa ukraińska otrzymała podobne wsparcie Urzędu Miejskiego w Samborze.

Wymiana młodzieży polsko-ukraińskiej

fot. Organizator

Obecnie trwa realizacja zaplanowanych działań projektowych w partnerskim mieście Sosnowca – Dziwnowie. Obie grupy są już po zajęciach integracyjnych mających na celu wzajemne poznanie uczestników, współdziałanie grupy oraz stworzenie drzewa oczekiwań względem projektu. Podczas sondy ulicznej, przeprowadzonej na ulicach miasta Dziwnowa uczniowie pozyskali opinię rozmówców na temat pojęcia inności i obcości. Materiał został wykorzystany podczas panelu dyskusyjnego na ten temat. Obecnie obie grupy pracują nad integracją międzykulturową poprzez wspólną zabawę podczas „ Boskich warsztatów”, prezentując osobliwości mitologii Słowian Wschodnich i Zachodnich. Przed młodzieżą są kolejne wyzwania. Będą inscenizowali wybrane mity, wspólnie stworzą własny „mit” – historię obcości i inności, wezmą udział w energetycznych „ boskich” zajęciach ruchowych przy ognisku nawiązującym do pogańskich obrzędów Słowian.

Wymiana młodzieży polsko-ukraińskiej

fot. Organizator

Najważniejszym punktem działań będą przygotowane przez uczniów scenki symbolizujące obrzędy narodu polskiego i ukraińskiego oraz happening zorganizowany na ulicach miasta Dziwnowa, pokazujący jak odkrywanie różnic kulturowych może budować otwartość i zrozumienie, obalać stereotypy, mity, przesądy i pomagać w nawiązaniu międzynarodowego dialogu i porozumienia.

Na happening zapraszamy wszystkich mieszkańców Dziwnowa w dniu 22 września o godz. 16:00. Zaczynamy od przystani w Dziwnowie, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 5 i przejdziemy ulicami miasta do plaży. Wszystkich, którzy przebywają w Dziwnowie lub planują przyjazd do Dziwnowa na weekend, Serdecznie zapraszamy.

źródło: www.dziwnow.pl


komentarzy: 8, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-8 z 8

Gość • Sobota [23.09.2023, 20:01:42] • [IP: 78.30.64.**]

Ulubione słowo ukra: DAJ 😂

Gość • Sobota [23.09.2023, 09:09:07] • [IP: 5.173.158.**]

A co do zarzutów to tak, maja swoje dziwne programy niektore wpajane od dziecka albo dziwne u niektorych pojmowanie rzeczywistości. Im samym powinno zalezec na tym by mieli w głowie to co im służy i pozytywne poglądy. Inaczej moga sobie szabelka pomachac i tyle im zostało

Gość • Sobota [23.09.2023, 09:07:10] • [IP: 5.173.157.**]

A pamiętacie, jak w zeszłym roku na Eurowizji nie dali nam ani jednego marnego punktu? A cała Europa dawała im po 10! Bo wojna i dlatego!!

Gość • Piątek [22.09.2023, 23:34:56] • [IP: 5.173.158.**]

Politycy a zwykli obywatele to nie to samo. Artykuł dotyczy mlodziezy, ktorym zle z oczu nie patrzy

Gość • Piątek [22.09.2023, 20:16:23] • [IP: 5.173.26.**]

Ukryj zaskarżyli nas, niech wracają do siebie

Gość • Piątek [22.09.2023, 18:02:27] • [IP: 46.114.174.***]

Ukry, jak zwykle na krzywy ryj i za darmo bo oni biedni, ato tez ruskie. Taki sam jezyk i pisownia cyrylica. To raczej nie kultura lacinska, nie ?

Gość • Piątek [22.09.2023, 16:53:02] • [IP: 37.248.212.***]

No to wyszło jacy są Ukraińcy zaskarżyli Polskę do UE za to że tyle im pomogliśmy. A jeszcze ta Holand za to że żołnierze polscy bronią naszych granic ot Polacy

Gość • Piątek [22.09.2023, 13:30:16] • [IP: 122.150.40.***]

..."jak odkrywanie różnic kulturowych może budować otwartość i zrozumienie, obalać stereotypy, mity, przesądy i pomagać w nawiązaniu międzynarodowego dialogu i porozumienia" - pieknie powiedziane; i tyczy sie WSZYSTKICH narodow na tej planecie!

Oglądasz 1-8 z 8
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Stań przed kamerą w serialu „HEWELIUSZ”: Casting w Świnoujściu. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres email: adam@mkmstudiofilm.pl z dopiskiem "MORZE". Do zgłoszenia należy dołączyć imię i nazwisko, aktualne zdjęcie twarzy i sylwetki oraz numer telefonu. Dołącz do Nas! ■ Zapraszamy Państwa w sobotę 16 grudnia br. na Międzyzdrojski Jarmark Świąteczny. Rozpoczynamy o godz. 10:30 przedstawieniem dla dzieci pt. Kosmiczne Święta. Świąteczny spektakl animacyjny opowiada historię dwóch kosmicznych przyjaciół, którzy przez przypadek trafiają na planetę Ziemia... Co dalej z tego wyniknie dowiedzą się dzieci obecne na spektaklu w Międzynarodowym Domu Kultury. Zapraszamy!! Wstęp wolny. Po spektaklu przenosimy się do amfiteatru miejskiego, gdzie od godz. 12:00 rusza jarmark świąteczny. Przy promenadzie przed Międzynarodowym Domem Kultury ustawimy choinkę miejską, którą można będzie przystroić własnoręcznie wykonanymi podczas jarmarku ozdobami i powiesić na świątecznym drzewku prosto z wysięgnika, który zapewni nam Enea. Nie zabraknie stoisk ze sprzedażą ozdób świątecznych oraz dań wigilijnych. Jak co roku dzięki Nadleśnictwu Międzyzdroje, każdy będzie miał okazję zakupić choinkę. Zapraszam Państwa również na degustację dań wigilijnych, które przygotujemy specjalnie dla uczestników jarmarku oraz program artystyczny przygotowany przez nasze dzieci. Mam nadzieję, że poczujemy wszyscy magię świąt i będziemy się wspólnie dobrze bawić ■