POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [07.07.2024, 09:09:19] • zachodniopomorskie

Powstanie dziesięć Lokalnych Klubów Rodzinnych. To nowe społeczne działanie Pomorza Zachodniego

Powstanie dziesięć Lokalnych Klubów Rodzinnych. To nowe społeczne działanie Pomorza Zachodniego

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Aby inwestować w rodziny i nie dopuszczać do kryzysów, a gdy pojawią się, skutecznie im przeciwdziałać. To jedno z ważniejszych założeń nowego społecznego działania pn. „Rodzinny Prolog”, za którego realizację odpowiadać będzie Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego i 10 gminnych samorządów, gdzie powstaną Lokalne Kluby Rodzinne z wysokospecjalistycznymi usługami dla rodzin z dziećmi do lat pięciu.

Na czym polega innowacyjność tego projektu?

W trosce o najmłodszych
„Rodzinny Prolog” to nowe społeczne działanie Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego, Instytutu Małego Dziecka im. Astrid Lindgren z Poznania (partner merytoryczny) oraz 10 samorządów lokalnych. To: Międzyzdroje, Karlino, Gryfino, Chojna, Suchań, Goleniów, Postomino, Resko, Złocieniec i Miasto Stargard. W piątek, 28 czerwca 2024 r. w Urzędzie Marszałkowskim została zawarta umowa partnerstwa, która umożliwia drogę do tworzenia konkretnych usług społecznych. Na dokumencie po stronie samorządu województwa podpis złożyli: marszałek Olgierd Geblewicz i wicemarszałkini Anna Bańkowska.

– Analizujemy różne dane statystyczne z regionu i mamy wiele optymistycznych wskaźników, ale są też takie, które nas niepokoją. To na przykład kwestia dzietności. Nie ma prostej metody, aby zachęcić, w szczególności młodych ludzi, do posiadania potomstwa. W mojej ocenie program 500 plus, nie krytykując go jako programu społecznego, nie przyniósł w wymiarze demograficznym sukcesu – mówił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i wskazał na działania Pomorza Zachodniego. – To co my, jako Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego robimy, to wprowadziliśmy pionierski w Polsce program Zachodniopomorskie Małe Skarby, który ma ułatwić funkcjonowanie rodzin. Program umożliwia rodzicom, w szczególności kobietom, łatwiejszy powrót na rynek pracy, umożliwiając łączenie pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem. Program w ostatnim czasie został skopiowany i nazwany „babciowym” i jest programem ogólnopolskim – mówił podczas spotkania marszałek.

Marszałek podkreślił także, że ma nadzieję, że projekt „Rodzinny Prolog” wyjdzie naprzeciw wyzwaniom, z którymi mierzy się region. To oprócz spadku liczby urodzeń, także wysoki wskaźnik umieszczania dzieci w pieczy zastępczej. Statystycznie na 1000 dzieci – 13,3 trafia do pieczy.

Powstanie dziesięć Lokalnych Klubów Rodzinnych. To nowe społeczne działanie Pomorza Zachodniego

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Poprawić sytuację rodzin
– Nie zakładamy, że tym projektem zwiększy się dzietność, ale ogólnie poprawi się sytuacja rodzin. Każde dziecko jest u nas na wagę złota. Lokalne Kluby Rodzinne to niezwykła forma edukacji, świetny i sprawdzony model z Wielkopolski. Cieszę się, że Unia Europejska otworzyła się na projekty profilaktyczne i chcemy tę szansę wykorzystać, by wzmacniać rodziny, a tym samym, by dzieci miały szansę wychowywać się w biologicznych rodzinach – podkreśla dyrektor ROPS, lider projektu „Rodzinny Prolog” Dorota Rybarska-Jarosz.

Najistotniejszym elementem „Rodzinnego Prologu” jest przygotowanie w 10 gminnych samorządach Lokalnych Klubów Rodzinnych. Powstaną profesjonalnie, dobrze przygotowane lokalowo i merytorycznie, miejsca dla rodzin z dziećmi do piątego roku życia.

– Rodzinne Kluby Rodzinne. Za tą miłą i przyjemną nazwą nie kryją się świetlice, ale wyspecjalizowane miejsca, gdzie prowadzona będzie edukacja młodych, niekoniecznie wiekiem, rodziców dzieci do piątego roku życia. Będzie to usługa powszechna, dla wszystkich – podkreśla dyrektor ROPS Dorota Rybarska-Jarosz.

Kryzys może pojawić się zawsze
Wicemarszałkini Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska zwracała natomiast uwagę, że profilaktyka, za którą stoją nowe, innowacyjne usługi dla rodzin są najskuteczniejszym i najtańszym sposobem przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, a także pozwalają niwelować wydatki na pomoc społeczną w przyszłości. Tak wyjaśniała założenia nowego projektu. – Będziemy pokazywać rodzicom, którzy przeżywają kryzys, że można pięknie zainwestować w rodzinę.

Innowacyjność tego podejścia
W oparciu o liczne badania naukowe krajowe i międzynarodowe udowodniono, że okres wczesnego dzieciństwa do piątego roku życia dziecka jest okresem krytycznym dla jego przyszłego rozwoju i ma kluczowe znaczenie dla dalszego życia. Na to podejście zwraca uwagę partner merytoryczny projektu, Instytut Małego Dziecka z Poznania. To organizacja z prawie 30-letnim doświadczeniem w kreowaniu innowacji i rozwiązań w pracy z rodzinami z dziećmi. Instytut jest autorem koncepcji Lokalnych Klubów Rodzinnych, które od wielu lat, z powodzeniem funkcjonują w samorządach lokalnych w Wielkopolsce.

Powstanie dziesięć Lokalnych Klubów Rodzinnych. To nowe społeczne działanie Pomorza Zachodniego

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

– Oferta Lokalnych Klubów Rodzinnych kierowana jest do wszystkich rodzin dzieci do piątego roku życia. Usługa działa dwutorowo. Po pierwsze, wspieramy rodziców na starcie rodzicielstwa, kiedy tworzą się więzi rodzinne i postawy rodzicielskie. W psychologii mówi się, że każda rodzina przechodzi kryzys, towarzyszą temu bardzo sprzeczne uczucia: miłości, troski, ale i zagubienia, osamotnienia, chaosu informacyjnego. Po drugie wspieramy wczesne dzieciństwo. I tu jest ta innowacja tego projektu. Uważamy, że wczesne dzieciństwo jest najważniejszym okresem w życiu człowieka. To wtedy tworzą się wszystkie kluczowe kompetencje człowieka – wyjaśniała Prezes Instytutu Małego Dziecka, Izabela Szałajska-Kułakowska.

Oferta klubów będzie za każdym razem dostosowywana do potrzeb rodziców z danej lokalnej społeczności. Zaplanowano m.in. konsultacje, warsztaty rozwojowe, grupy wsparcia.

Obecnie trwają przygotowania do uruchomienia klubów w poszczególnych gminach, m.in. wybierane i dostosowywane są lokale.

Unijne wsparcie FEPZ
Wartość projektu to blisko 22 mln zł i jest współfinansowane z programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego. Środki te pozwolą m.in. na lokalowe i merytoryczne przygotowanie klubów, w tym zatrudnienie i przeszkolenie kadry oraz zapewnienie funkcjonowania klubów.

Projekt będzie realizowany do września 2028 r. Zawarcie umowy partnerstwa było pierwszym, oficjalnym krokiem w realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia społecznego na Pomorzu Zachodnim.
O szczegółach i założeniach projektu będzie można przeczytać m.in. na stronie internetowej Regionalnego Ośrodka Polityku Społecznej Urzędu Marszałkowskiego rops.wzp.pl/

Biuro Prasowe
Emilia Wolf
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów! Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas – wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce. Są częścią naszego dziedzictwa kulturowego i systemu demokratycznego. I jako takie muszą przetrwać. W całej swojej, także niedawnej historii, stały na straży wolności, demokracji, obywatelskiego prawa do debaty publicznej, prawdy i odpowiedzialności za słowo. W interesie Polski jest, by to się nie zmieniło ■ Zarząd Spółdzielni Słowianin uprzejmie informuje, że w dniach 24.06.2024 r. - 28.06.2024 r. w Świnoujściu, Wolinie i Międzyzdrojach odbędzie się Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej "Słowianin". Wszystkie materiały sprawozdawcze oraz projekty uchwał Walnego Zgromadzenia, sprawozdanie finansowe Spółdzielni za rok 2023, protokoły z walnego zgromadzenia oraz informacja o stopniu realizacji uchwał i wniosków z zebrań są wyłożone do wglądu Członków Spółdzielni w sekretariacie Spółdzielni na I piętrze przy ulicy Niedziałkowskiego 9 oraz biurach Administracji w Wolinie i Międzyzdrojach ■ Do 3 czerwca płatnicy powinni zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE ZUS wniosek o zwrot nadpłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. 20 maja minął termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 rok. Ten obowiązek miały osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które w ubiegłym roku podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu i były opodatkowane podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Roczne rozliczenie musieli też sporządzić płatnicy składek, którzy zaczęli prowadzić działalność od stycznia 2024 r. i opłacali podatek na zasadach ogólnych. Jeśli z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej wyszła nadpłata, a płatnik nie ma zaległości składkowych, ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, to na jego profilu na PUE ZUS został przygotowany wniosek (RZS-R) o zwrot nadpłaty (w dokumentach roboczych). Wniosek należy zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 3 czerwca. Wtedy najpóźniej do 1 sierpnia ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek. Gdy przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, ZUS rozliczy ją na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku. Jeżeli z rozliczenia wynikła niedopłata, to płatnik musiał uregulować ją wraz ze składką za kwiecień jednym przelewem do 20 maja na swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). ■ Wściekły lis w Lubinie: Ostrzeżenie dla mieszkańców. Na terenie pustostanu przy ulicy Głównej 28, 30 w Lubinie może przebywać wściekły lis. Zgłoszenia od mieszkańców sugerują, że zwierzę wykazuje niepokojące objawy, charakterystyczne dla wścieklizny. Według relacji świadków, lis zaobserwowany na niezamieszkałej posesji wykazuje agresywne zachowanie. Atakuje psa przez siatkę ogrodzeniową, wydając przy tym dziwne, charczące odgłosy. Zwierzę szczerzy zęby i rzuca się na ogrodzenie, próbując dostać się do psa. Co więcej, gdy właściciel psa zbliżył się do miejsca zdarzenia, lis nie wykazał strachu przed człowiekiem. Zamiast tego, ponownie zaatakował ogrodzenie. Brak naturalnego lęku przed ludźmi i agresywne zachowanie to typowe symptomy wścieklizny. Jest to niebezpieczna choroba zakaźna, która może być śmiertelna zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. W związku z tym incydentem, mieszkańcy okolicznych domów powinni zachować szczególną ostrożność. Zaleca się unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz natychmiastowe zgłoszenie podobnych przypadków odpowiednim służbom ■ Obchodziliśmy Dzień Strażaka, święto, które jest hołdem dla niezwykłej odwagi i poświęcenia tych, którzy codziennie stawiają czoła ogniu i niebezpieczeństwom. Strażacy są nie tylko nieustraszeni w walce z płomieniami, ale także pierwszymi, którzy pojawiają się na miejscach wypadków, katastrof naturalnych i innych ekstremalnych sytuacji. Ich praca to nie tylko zawód, ale misja, którą wykonują z niezachwianą determinacją i odwagą ■ Zarząd Powiatu w Kamieniu Pomorskim uprzejmie informuje, iż został ogłoszony konkurs na kandydata na stanowisko Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim. Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać do dnia 15 kwietnia 2024 roku ■