POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [21.02.2024, 17:19:10] • zachodniopomorskie

Rusza „Akademia sołtysa”

Jak komunikować sukcesy wsi i sołtysa? W jaki sposób angażować mieszkańców i inspirować do działania? Jakie są skuteczne techniki obniżania temperatury sporów? Na te i wiele innych pytań sołtysi uzyskają odpowiedzi podczas cyklu spotkań informacyjno – szkoleniowych, organizowanych po raz dziewiąty przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Najbliższe odbędzie się z udziałem wicemarszałka województwa Rafała Rosińskiego w dniach 23-24 lutego w Łukęcinie.

- Dbałość o Pomorze Zachodnie to troska nas wszystkich. Szczególna rola w tym zadaniu należy do sołtysów i liderów wsi oraz ich mieszkańców. Lokalni liderzy są blisko życia ludzi, ich radości i problemów. To właśnie z myślą o nich Urząd Marszałkowski po raz dziewiąty organizuje cykl spotkań „Akademia sołtysa" – podkreśla wicemarszałek Rafał Rosiński.

W tym roku w ramach „Akademii sołtysa" zaplanowano trzy spotkania, wszystkie w Łukęcinie. Pierwsze z nich odbędzie się w terminie 23-24 lutego, a kolejne dwa zaplanowane są na 1-2 marca oraz 15-16 marca. Główni adresaci to sołtysi, ale uczestnikami są także członkowie rad sołeckich lub inne osoby zaangażowane społecznie.

Tegoroczny program poświęcony jest kwestiom społecznym. Podczas pierwszego dnia uczestnicy zdobędą wiedzę w zakresie wzmocnienia kompetencji i podniesienia kwalifikacji w obszarze edukacji obywatelskiej w celu tworzenia partnerstw realizujących projekty lokalne. Uczestnicy spotkań wymienią się doświadczeniami w zakresie współpracy lokalnej nakierowanej na rozwój sołectwa.

Na drugi dzień zaplanowane są rozmowy na temat wdrażanych przez Samorząd Województwa programów oraz realizowanych konkursów, w których można pozyskać środki na realizację sołeckich zamierzeń, takich jak „Granty sołeckie", „Piękna zachodniopomorska wieś".

Ubiegłoroczne edycje poświęcone były m.in. tematyce zarządzania wsią, profilaktyce przeciwpożarowej i pierwszej pomocy przedmedycznej, a także kwestiom społecznym. Dotyczyły również środowiska, klimatu i ekologii.

- Sołtysi są łącznikami między mieszkańcami swoich sołectw a władzami gminy. Chcą zmieniać swoje „małe ojczyzny" także motywując sąsiadów do rozwoju i poprawy jakości życia. Działając wspólnie budujemy nie tylko nowe place zabaw czy miejsca spotkań, ale poznajemy się nawzajem. I właśnie ten kapitał społeczny to główna siła napędowa zmian. Ogromny w tym udział lokalnego lidera - człowieka, któremu nie tylko „się chce", ale również potrafiącego sprawić, żeby chciało się innym - mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Dargobądz, 18 kwietnia 2024 r. - Wczesnym rankiem o godzinie 6:14 doszło do poważnego wypadku na drodze krajowej numer 3 w miejscowości Dargobądz. Zderzyły się dwa pojazdy dostawczy i bus. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały osoby podróżujące tymi pojazdami. ■ Zarząd Powiatu w Kamieniu Pomorskim uprzejmie informuje, iż został ogłoszony konkurs na kandydata na stanowisko Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim. Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać do dnia 15 kwietnia 2024 roku ■