POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Piątek [08.12.2023, 16:25:33] • zachodniopomorskie

Społeczniczki i Społecznicy nagrodzeni za tegoroczne inicjatywy. Statuetki dla najaktywniejszych

Społeczniczki i Społecznicy nagrodzeni za tegoroczne inicjatywy. Statuetki dla najaktywniejszych

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Wyzwala energię do działania, daje poczucie sprawczości, buduje relacje sąsiedzkie. Do tej pory dzięki Programowi Społecznik udało zrealizować się ponad 4 tysiące inicjatyw pokazujących moc i siłę regionu otwartego na NGO'sy, współpracę i aktywność. We wtorek, 5 grudnia 2023 r. podczas gali podsumowującej tegoroczne działania Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego nagrodził najlepsze organizacje. W tym dniu poznaliśmy także laureatów konkursu „Barwy Wolontariatu na Pomorzu Zachodnim 2023".

Pierwszy taki program w Polsce
Program Społecznik umożliwia organizacjom pozarządowym i grupom nieformalnym z całego województwa realizację ciekawych działań społecznych, projektów, warsztatów, zawodów sportowych, badań profilaktycznych. Na ich realizację NGO’sy mogą otrzymać grant w wysokości 5 tys. zł. To środki z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego. Dzięki programowi stowarzyszenia, fundacje, koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne organizują „szyte na miarę” danego miejsca inicjatywy. Nie brakuje też działań związanych z ekologią i promocją zdrowego stylu życia, integracją czy aktywizacją młodzieży. Podobnie było i w tym roku.

We wtorek, 5 grudnia 2023 r. odbyła się gala podsumowująca tegoroczne inicjatywy. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego reprezentowali wicemarszałek Olgierd Kustosz oraz Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska, obecna była także przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Teresa Kalina. Do gości przyjechała senator RP Magdalena Kochan. Marszałek Olgierd Geblewicz, który ze względu na obowiązki służbowe w Brukseli, nie mógł uczestniczyć w wydarzeniu, połączył się ze Społecznikami online. Gratulował wszystkim realizacji ciekawych inicjatyw.

– Od lat misją Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego jest promowanie i wspieranie ludzi aktywnych, kreatywnych, społeczników i wolontariuszy oraz wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego. Jako pierwsze województwo w Polsce wdrożyliśmy w 2017 roku system grantowy dla organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, który nazwaliśmy po prostu Społecznik. Dziedzictwo tego programu to ponad 4 tysiące inicjatyw zrealizowanych na Pomorzu Zachodnim. Program pozwala budować relacje i więzi społeczne. Przez lata zmieniały się priorytety programu, obecnie są to ekologia i walka ze zmianami klimatu oraz aktywizacja społeczna młodych. Natomiast to, co nie zmienia się od początku to państwa kreatywność, pasja, zaangażowanie w realizację inicjatyw i za to szczerze państwu dziękuję – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Podczas gali zostały wręczone statuetki dla dziewięciu najaktywniejszych organizacji. Był też czas na wyróżnienia dla wolontariuszek i wolontariuszy w konkursie „Barwy Wolontariatu na Pomorzu Zachodnim 2023”. Za jego przeprowadzenie odpowiadało Stowarzyszenie Polites.

Do dalszych działań motywował gość specjalny, Przemek Kossakowski.

Docenieni za aktywność

Wyróżnienia dla organizacji za inicjatywy z największą ilością punktów z oceny merytorycznej. Statuetki przyznano były w podziale na 5 subregionów.

- Subregion A (Miasto Szczecin i powiat policki)

Wyróżnienie przyznano Stowarzyszeniu Przyjaciele Pałacu Młodzieży w Szczecinie za inicjatywę „Sobota w Pałacu – artystyczne spotkania z ekologią”. Organizacja wznowiła organizację ciekawych spotkań o tematyce ekologicznej.Spotkania zakończyły się warsztatami plastycznymi. Przygotowane prace zostały wyeksponowane w Pałacu Młodzieży. W realizację inicjatywy było zaangażowanych 130 osób.

- Subregion B (Miasto Świnoujście/powiaty goleniowski, gryficki, kamieński, łobeski)

Stowarzyszenie MONAR za inicjatywę „Aktywizacja w duchu Zero Waste”

Program Społecznik pozwolił na zorganizowanie intensywnego programu dla pacjentów MONAR w Grabowie. Były to zajęcia z ogrodnictwa, warsztaty kulinarne i warsztaty recyklingu. Przez codzienną ergoterapię pacjenci nabywali umiejętności potrzebne do zrównoważonego dbania o własne „podwórko”.

- Subregion C (Powiaty: choszczeński, drawski, kołobrzeski, świdwiński, wałecki)

Stowarzyszenie „Przystań Czwórka” przy Publicznej Szkole Podstawowej Nr 4 w Świdwinie za realizację projektu „Mam EKO w DNA”

Społeczniczki i Społecznicy nagrodzeni za tegoroczne inicjatywy. Statuetki dla najaktywniejszych

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Projekt był skierowany do 30-osobowej grupy dzieci w wieku od 7 do 11 lat, które uczęszczają do świetlicy szkolnej w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Świdwinie. Dzięki Programowi Społecznik dla dzieci zostały zorganizowane ekologiczne warsztaty i spotkania. W ich trakcie dzieci nauczyły się, jak dbać o środowisko naturalne w swoim najbliższym otoczeniu. W oparciu o zdobytą wiedzę dzieci wraz nauczycielami ze świetlicy opracowały szkolne EKOlogo i kodeks „Wzorowego Ekologa". Dzieci przygotowały także swój miniekosystem leśny w słoiku czy brały udział w konkurs na „EKOzabawkę". Na zakończenie odbył się EKOpiknik.

- Subregion D (Miasto Koszalin i powiaty: białogardzki, koszaliński, sławieński, szczecinecki)

Stowarzyszenie Inicjatyw Możliwych zostało nagrodzone za projekt „Kolorowy zakątek już mamy, o owady jeszcze zadbamy”
Projekt realizowany był na terenie miejscowości Polne w gminie Barwice. Środki z programu pozwoliły stworzenie dużego domku dla owadów na terenie kolorowego zakątka.

- Subregion E (Powiaty: gryfiński, myśliborski, pyrzycki, stargardzki)

SHARK DIVERS Stowarzyszenie Płetwonurków PSP i OSP za projekt „Czyste jezioro”

SHARK DIVERS pokazali, że razem można więcej. Projekt zrealizowano w sierpniu nad jeziorem Lipowo w Dębnie. W sprzątaniu wzięli udział mieszkańcy, w tym uczniowie szkół, członkowie OSP Boleszkowice, OSP Cychry, członkowie WOPR Kostrzyn nad Odrą oraz ratownicy WOPR z Dębna zabezpieczający akcję oraz uczący zasad pierwszej pomocy przedmedycznej. Ośrodek Sportu i Rekreacji z Dębna zapewnił worki oraz wywiózł zebrane śmieci - również zapewnił posiłek uczestnikom akcji. Do akcji przyłączyła się także Północna Izba Gospodarcza oddział w Dębnie.

Tak chcą aktywnie działać
W kategorii „Najlepiej oceniony w skali województwa projekt ekologiczny” zwyciężyła Fundacja Nauka dla Środowiska, która zorganizowała międzypokoleniowy turniej sportowy. Udział w nim wzięło około 100 osób. Uczestnikami byli: seniorzy z Dziennego Domu Pogodna Jesień „Senior+”, Dziennego Dom Pomocy „Złoty Wiek”, Klubu Różany Zakątek „Senior+”, a także młodzież z klasy V z Szkoły Podstawowej nr 17 oraz klasy VI z Szkoły Podstawowej nr 6. Podczas spotkania uczestnicy zmagali się w konkurencjach sportowych oraz quizie wiedzy ekologicznej. Zwieńczeniem imprezy było wspólne posadzenie zielnika społecznego.

Z kolei Stowarzyszenie Trio Basket Koszalin zwyciężyło w kategorii „Najlepiej oceniony w skali województwa projekt młodzieżowy”. Doceniono inicjatywę. „Trio basket Koszalin 2023”, który odbywa się pod hasłem sport bez barier.

Natomiast Stowarzyszenie Historyczne Pochodnia zwyciężyło w kategorii „Najlepiej oceniony w skali województwa projekt na rzecz integracji i pomocy uchodźcom” za realizację inicjatywy „Zabawa z historią. Polsko-ukraiński, rodzinny piknik integracyjny”. Głównym celem projektu było wzmacnianie zaufania i więzi w lokalnej społeczności. Uczestnicy wydarzenia wzięli udział we wspólnych zabawach takich jak: rzut podkową, przeciągnie liny, szachy i warcaby. Ponadto, przeprowadzono warsztaty kuchni polsko-ukraińskiej, podczas których uczestnicy mieli okazję wspólnie przygotować smażone pierogi, wytwarzać podpłomyki – pierwszy słowiański chleb oraz kisić warzywa. Na koniec zorganizowano ognisko integracyjne z pieczeniem kiełbasek.

W kategorii „Najlepiej oceniony w skali województwa projekt” złożony przez podmiot, który pierwszy raz wnioskował o otrzymanie mikrodotacji w ramach Programu Społecznik tzw. debiut, doceniono Stowarzyszenie AKADEMIA JUDO w Bobolicach za organizację sportowego festynu z okazji Dnia Dziecka.

Galę uświetnił koncert Ani Rusowicz.

Kolejne działania w planach
Koordynacją Programu Społecznik 2022 – 2024 zajmuje się Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Operatorem programu jest Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Po więcej informacji na temat programu warto zajrzeć do mediów społecznościowych. Społeczniczki i Społecznicy są bardzo aktywni w tej sferze. Do zapraszania na wydarzenia wykorzystują takie hashtagi jak: #PomorzeZachodnie, #ProgramSpołecznik, #społecznik, #KARR. Na portalu Facebook warto też obserwować profile: Program Społecznik oraz Pomorze Zachodnie News.

To nie koniec społecznikowskich działań. Do ostatniego naboru wniosków Społeczniczki i Społecznicy złożyli blisko tysiąc propozycji. Wnioski są teraz weryfikowane pod względem formalnym, a następnie do dofinansowania zostaną wybrane te najlepsze projekty. Wyniki poznamy 11 stycznia 2024 r. Z kolei 2 kwietnia 2024 r. ruszy kolejny nabór.

Strona internetowa programu: spolecznik.karrsa.eu/ oraz wws.wzp.pl/aktualnosci/program-spolecznik

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe

Społeczniczki i Społecznicy nagrodzeni za tegoroczne inicjatywy. Statuetki dla najaktywniejszych

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

„Barwy Wolontariatu na Pomorzu Zachodnim 2023”.

Kategoria grupy:

I miejsce

Wolontariusze Fundacji YOUkraine
To oni, z uśmiechem na twarzach, otaczają troskliwą opieką dzieci, sprawiając, że codzienność Maluchów przepełniona jest radością i ciepłem. Ich serca są tak szeroko otwarte, jak niebo, które obejmuje Maleńką Krainę - przedszkole dla dzieci z doświadczeniem uchodźczym. Wolontariusze to nie tylko ręce, które sprawnie kierują administracyjnymi sprawami Fundacji, ale także ucho, które wraz z sercem słucha potrzeb i trosk każdego, kto szuka wsparcia.

II miejsce

Młodzieżowi Instruktorzy Wędkarstwa Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Koszalinie
Wolontariusze prowadzą szkółki Ekologiczno-Wędkarskie w Świdwinie Piotr i Katarzyna Klimczakowie, szkółkę „Okonek” w Niedalinie - Damian Krysztofiak, szkółkę „Karpik” w Polanowie - Krzysztof Ciuła i Piotr Idzi. Wolontariusze uczą dzieci wędkarstwa, organizują zawody, zagospodarowują brzegi. A wszystko w myśl zasady „złap i wypuść” - instruktorzy uczą poszanowania wobec otaczającej przyrody.

III miejsce

Szkolne Koło Wolontariatu w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kierzkowie
Pomagają samemu Świętemu Mikołajowi, przygotowując Paczki dla Seniora. Wolontariusze lecą z pomocą i wspierają uczniów w nauce. Ich działania rozkwitają, podobnie jak rośliny, które od ziarenka uprawiali, pielęgnowali by ostatecznie spożytkować je na kiermaszu.

Kategoria indywidualne:

I miejsce Małgorzata Olczyk

Małgosia należy do grupy ,,Złote serca młodych gniewnych” - wolontariuszy z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Polanowie. Pomaga osobom starszym, chorym, niepełnosprawnym z terenu gminy Polanów w noszeniu opału w okresie jesienno-zimowym, porządkach wokół obejść gospodarczych, grabieniu liści, czy odśnieżaniu. Razem z grupą współpracuje z Domem Pomocy Społecznej w Cetuniu, organizuje akcje charytatywne jak np. bieg charytatywny w piżamach dedykowany dzieciom z onkologii, działa na rzecz środowiska i zwierząt. Jest pomysłodawczynią międzypokoleniowego projektu „Przetworaki”, organizatorką wydarzeń integracyjnych dla wychowanków Ośrodka i przyjaciół z Ukrainy. Ma w sobie bardzo dużo zapału, chęci do działania, nakręca pozytywnie innych wolontariuszy i motywuje do jeszcze większej aktywności w życiu zarówno ośrodkowym, jak i wśród lokalnej społeczności. Małgosia działa z radością, odpowiedzialnością i otwartością na innych.

II miejsce Martyna Konstowicz

Młoda osoba z wieloletnim doświadczeniem w wolontariacie. Z wrażliwością do społecznych tematów i odwagą do podejmowania nowych wyzwań. Bezpieczeństwo w sieci, wolontariat podczas pandemii, Godzina dla Szczecina i Twojej miejscowości, zbiórki i angażujące akcje jak Ugly Sweater Day to niektóre z działań Martyny realizowane najpierw w Szkole Podstawowej nr 7, a obecnie w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi w Szczecinie. Martyna po szkole angażuje się w wolontariat w Związku Ukraińców, Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie czy w Stowarzyszeniu POLITES, w którym prowadzi edukację rówieśniczą o wolontariacie.

III miejsce Krystyna Lembowicz

Pani Krystyna jest wolontariuszką Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Połczynie-Zdroju od 1985 r. W ramach współpracy Towarzystwa z Bankiem Żywności przez wiele lat realizowała akcję „Podziel się posiłkiem”. Dba o to by w sklepach produkty spożywcze się nie marnowały, a by dobra żywność trafiała do potrzebujących mieszkańców gminy. Pani Krystyna z wielkim sercem, zaangażowaniem, pomysłowością działa i włącza w działania kolejne osoby.

Gratulujemy!


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ W sobotę popołudniu na Zalewie Szczecińskim, na wodzie pojawił się niecodzienny gość - mały samolot, który z przyczyn technicznych, a może i przez złośliwość losu, musiał awaryjnie lądować na tafli zalewu. Czyżby to brak paliwa, a może drobna awaria? ■ Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów! Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas – wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce. Są częścią naszego dziedzictwa kulturowego i systemu demokratycznego. I jako takie muszą przetrwać. W całej swojej, także niedawnej historii, stały na straży wolności, demokracji, obywatelskiego prawa do debaty publicznej, prawdy i odpowiedzialności za słowo. W interesie Polski jest, by to się nie zmieniło ■ Zarząd Spółdzielni Słowianin uprzejmie informuje, że w dniach 24.06.2024 r. - 28.06.2024 r. w Świnoujściu, Wolinie i Międzyzdrojach odbędzie się Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej "Słowianin". Wszystkie materiały sprawozdawcze oraz projekty uchwał Walnego Zgromadzenia, sprawozdanie finansowe Spółdzielni za rok 2023, protokoły z walnego zgromadzenia oraz informacja o stopniu realizacji uchwał i wniosków z zebrań są wyłożone do wglądu Członków Spółdzielni w sekretariacie Spółdzielni na I piętrze przy ulicy Niedziałkowskiego 9 oraz biurach Administracji w Wolinie i Międzyzdrojach ■ Do 3 czerwca płatnicy powinni zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE ZUS wniosek o zwrot nadpłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. 20 maja minął termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 rok. Ten obowiązek miały osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które w ubiegłym roku podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu i były opodatkowane podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Roczne rozliczenie musieli też sporządzić płatnicy składek, którzy zaczęli prowadzić działalność od stycznia 2024 r. i opłacali podatek na zasadach ogólnych. Jeśli z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej wyszła nadpłata, a płatnik nie ma zaległości składkowych, ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, to na jego profilu na PUE ZUS został przygotowany wniosek (RZS-R) o zwrot nadpłaty (w dokumentach roboczych). Wniosek należy zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 3 czerwca. Wtedy najpóźniej do 1 sierpnia ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek. Gdy przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, ZUS rozliczy ją na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku. Jeżeli z rozliczenia wynikła niedopłata, to płatnik musiał uregulować ją wraz ze składką za kwiecień jednym przelewem do 20 maja na swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). ■ Wściekły lis w Lubinie: Ostrzeżenie dla mieszkańców. Na terenie pustostanu przy ulicy Głównej 28, 30 w Lubinie może przebywać wściekły lis. Zgłoszenia od mieszkańców sugerują, że zwierzę wykazuje niepokojące objawy, charakterystyczne dla wścieklizny. Według relacji świadków, lis zaobserwowany na niezamieszkałej posesji wykazuje agresywne zachowanie. Atakuje psa przez siatkę ogrodzeniową, wydając przy tym dziwne, charczące odgłosy. Zwierzę szczerzy zęby i rzuca się na ogrodzenie, próbując dostać się do psa. Co więcej, gdy właściciel psa zbliżył się do miejsca zdarzenia, lis nie wykazał strachu przed człowiekiem. Zamiast tego, ponownie zaatakował ogrodzenie. Brak naturalnego lęku przed ludźmi i agresywne zachowanie to typowe symptomy wścieklizny. Jest to niebezpieczna choroba zakaźna, która może być śmiertelna zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. W związku z tym incydentem, mieszkańcy okolicznych domów powinni zachować szczególną ostrożność. Zaleca się unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz natychmiastowe zgłoszenie podobnych przypadków odpowiednim służbom ■ Obchodziliśmy Dzień Strażaka, święto, które jest hołdem dla niezwykłej odwagi i poświęcenia tych, którzy codziennie stawiają czoła ogniu i niebezpieczeństwom. Strażacy są nie tylko nieustraszeni w walce z płomieniami, ale także pierwszymi, którzy pojawiają się na miejscach wypadków, katastrof naturalnych i innych ekstremalnych sytuacji. Ich praca to nie tylko zawód, ale misja, którą wykonują z niezachwianą determinacją i odwagą ■ Zarząd Powiatu w Kamieniu Pomorskim uprzejmie informuje, iż został ogłoszony konkurs na kandydata na stanowisko Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim. Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać do dnia 15 kwietnia 2024 roku ■