POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Piątek [13.10.2023, 16:13:45] • zachodniopomorskie

13. edycja konkursu Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku 2022

13. edycja konkursu Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku 2022

Fot_Paweł_Pieńkowski( fot. Organizator )

Ekspozycja „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie najlepszą wystawą Pomorza Zachodniego! Najlepszym projektem edukacyjnym okazał się projekt „Ceramiczne dziedzictwo wyspy Wolin” Muzeum Regionalnego im. Andrzeja Kaubego w Wolinie, a najlepszym wydawnictwem publikacja Jolanty Aniszewskiej „Zamęt. Czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach”. Dziś podczas uroczystej gali w Muzeum Techniki i Komunikacji, już po raz trzynasty, rozstrzygnięto prestiżowy konkurs Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku 2022.

Na konkurs wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń – aż 26 wniosków z muzeów z całego województwa. Spośród nich Komisja Konkursowa, w składzie: Bogdana Kozińska, Małgorzata Frymus, Angelika Rotkiewicz oraz Eryk Krasucki, dokonała wyboru najbardziej znaczących wydarzeń w trzech kategoriach tematycznych. To działalność wystawiennicza, działalność edukacyjna oraz nowa, niezwykle pojemna kategoria – działalność wydawnicza, konserwatorska, naukowa, popularyzatorsko-informacyjna.

Oto szczegóły werdyktu Komisji Konkursowej:

W kategorii działalność wystawiennicza Komisja postanowiła przyznać nagrodę za wystawę „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich”, autorstwa Krzysztofa Kowalskiego z Muzeum Narodowego w Szczecinie, za niebanalne wyeksponowanie wymagających zbiorów archeologicznych.

W kategorii działalności wystawiennicza Komisja postanowiła przyznać ponadto dwa wyróżnienia za:
- wystawę „Ecclesia Sanctae Mariae. 730 lat kościoła Mariackiego w Stargardzie”, autorstwa Piotra Tarnawskiego z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, za wielowątkową próbę opowiedzenia historii kolegiaty,
oraz:
- cykl wydarzeń „Posteralia” w Muzeum w Koszalinie, autorstwa Ireny Przymus, za koncepcję nowego spojrzenia na plakat i ciekawą realizację jego pierwszej odsłony.

13. edycja konkursu Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku 2022

Fot_Paweł_Pieńkowski( fot. Organizator )

W kategorii działalność edukacyjna Komisja postanowiła przyznać nagrodę za projekt „Ceramiczne dziedzictwo wyspy Wolin” zrealizowany w Muzeum Regionalnym im. Andrzeja Kaubego w Wolinie, autorstwa Karoliny Gołębiowskiej i Anny Molskiej przy współpracy z dr Karoliną Kokorą, za twórcze podejście do trudnego tematu zdekonstruowanych artefaktów.

W kategorii działalność edukacyjna Komisja postanowiła przyznać dwa wyróżnienia za:
- zeszyty edukacyjne „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” oraz „Średniowiecze na wyciągnięcie ręki. Ukryte znaczenia w sztuce XVI i XVII wieku”, autorstwa Krystyny Milewskiej z Muzeum Narodowego w Szczecinie, za konsekwentne utrzymanie przez Autorkę wysokiego poziomu oferty edukacyjnej,
- za projekt „Ciekawe miejsca i zabytki Karlina” zrealizowany w Muzeum Ziemi Karlińskiej, autorstwa Krystiana Zalewskiego, za pomysłowość i wielki entuzjazm w przybliżaniu dziejów niewielkiego miasta.

13. edycja konkursu Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku 2022

Świt_Pomorza( fot. Organizator )

W kategorii działalność wydawnicza, konserwatorska, naukowa, popularyzatorsko-informacyjna Komisja postanowiła przyznać nagrodę Jolancie Aniszewskiej, autorce książki „Zamęt. Czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach”, wydanej przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie oraz Bogucki Wydawnictwo Naukowe, za wyjątkową dokumentacyjną skrupulatność i pisarską umiejętność opowiedzenia o przełomowym czasie wojny i powojnia.

W kategorii działalność wydawnicza, konserwatorska, naukowa, popularyzatorsko-informacyjna Komisja postanowiła przyznać również wyróżnienie Karolowi Matusiakowi z Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie, pomysłodawcy i koordynatorowi przedsięwzięcia „Realizacja projektu powstania kopii płyty erekcyjnej księcia Barnima XI”, za kreatywność w przywracaniu świetności zamku darłowskiego.

13. edycja konkursu Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku 2022

Ceramiczne dziedzictwo wyspy Wolin( fot. Organizator )

Nagrody finansowe zostały ufundowane ze środków Województwa Zachodniopomorskiego. Konkurs objął honorowym patronatem Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Daniel Źródlewski
rzecznik prasowy
Muzeum Narodowe w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Grodno: Mężczyzna w stanie wyziębienia wydobyty przez strażaków z grząskiej gliny. Zespoły ratunkowe, składające się z pięciu Jednostek Operacyjno-Technicznych (JOP), przemieszczały się w niedziele od strony Międzyzdrojów w stronę Grodna, aby dotrzeć do miejsca wypadku. Teren, na którym doszło do zdarzenia, okazał się wyjątkowo trudny - grząska glina znacznie utrudniała dostęp. Mimo to, dzięki zdecydowanym działaniom ratowników OSP, udało się zlokalizować poszkodowanego w stanie mocnego wyziębienia, z nogami zasypanymi w gęstej masie ■ Kolejny wyrok w kamieńskich instytucjach gminnych. Ostatnio po Kamieniu krąży anegdota, że przydałaby się nowa gra miejska pt. gdzie pracuje jakaś księgowa bez wyroku? W piątek 26 stycznia 2024r. Sąd Okręgowy w Szczecinie ogłosił wyrok w sprawie byłego wójta Rewala. Oskarżonych w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w sprawie rzetelnego planowania dochodów w gminie było jeszcze 5 osób, w tym 3 skarbników gminy. Osoby te otrzymały wyroki od 8 miesięcy do ponad 1,5 roku więzienia. Sprawa toczyła się od wielu lat. Jest to wyrok nieprawomocny – wydany w pierwszej instancji. Jedną z osób skazanych jest Iwona S. Była skarbniczka gminy Rewal i była pracownica spółki Wodociągi Rewal, a obecnie główna księgowa w jednostkach organizacyjnych gminy Kamień Pomorski. W Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Kamieniu Pomorskim i Kamieńskim Domu Kultury ■