POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [09.10.2023, 19:40:22] • Szczecin

Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 na Politechnice Morskiej w Szczecinie

Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 na Politechnice Morskiej w Szczecinie

fot. Organizator

Tegoroczna inauguracja powróciła do dawnej, widowiskowej lokalizacji przy ul. Jana z Kolna, u podnóża Wałów Chrobrego. Uroczystość poprzedził tradycyjny apel na Cmentarzu Centralnym.

Apel pamięci przy pomniku „Tym, którzy nie powrócili z morza”
Społeczność akademicka Politechniki Morskiej - władze, pracownicy i studenci - wraz z zaproszonymi gośćmi i licznymi delegacjami z regionu, zgromadzili się 29 września na Cmentarzu Centralnym przy pomniku „Tym, którzy nie powrócili z morza”, aby wspólnie uczestniczyć w uroczystym apelu pamięci. Wydarzenie to na stałe wpisało się w program uroczystości inaugurujących każdy rok akademicki i podkreśla nierozerwalną więź łączącą Uczelnię o wyraźnie morskim charakterze z ludźmi morza. Apel poprowadził dr inż. Zbigniew Szozda, a symboliczne wieńce pod pomnikiem złożyli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk, Poseł na Sejm RP Jarosław Rzepa, Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, JM Rektor PM Wojciech Ślączka, Dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie Piotr Durajczyk, Zastępca Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie Przemysław Lenard oraz delegacje: Polskiej Żeglugi Morskiej, szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej, Stowarzyszenia Starszych Oficerów Mechaników Morskich w Szczecinie, Stowarzyszenia Absolwentów Państwowej Szkoły Rybołówstwa Morskiego „Śledziołapy”, NSZZ „Solidarność”, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Stowarzyszenia Marynarskiej Rady Opiekuńczej, Parlamentu Studentów Politechniki Morskiej w Szczecinie, Słuchaczy Morskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Politechnice Morskiej w Szczecinie.

Widowiskowa inauguracja
30 września, o godzinie 9:30 przy kamieniu upamiętniającym Państwową Szkołę Morską w Szczecinie, odbyło się spotkanie absolwentów szczecińskich szkół morskich. O godzinie 11:00, w malowniczej scenerii u podnóża Wałów Chrobrego, rozpoczęły się główne obchody. Pierwszym punktem uroczystości było podniesienie flagi państwowej i odśpiewanie hymnu. Następnie przemówienie inauguracyjna wygłosił JM Rektor PM Wojciech Ślączka podkreślając dziedzictwo szkolnictwa morskiego w naszym województwie:
„Szkolnictwo morskie na Pomorzu Zachodnim ma za sobą długą, 76-letnią tradycję. Spotykamy się już drugi raz pod banderą Politechniki Morskiej w Szczecinie, czerpiąc z doświadczeń i autorytetu wcześniej istniejących tu szkół morskich, z których się wywodzimy. Idąc naprzód, wciąż pamiętamy o historii.”
Po powitaniu zgromadzonych gości JM Rektor zwrócił się do studentów:

„Szczególnie ciepło pragnę powitać tych, którzy są tu dzisiaj z nami po raz pierwszy. Dziś rozpoczynacie zupełnie nowy etap w Waszym życiu, jesteście ciekawi, co Was czeka i co przyniesie czas. Wybierając Politechnikę Morską w Szczecinie dokonaliście dobrego wyboru - wybraliście uczelnię, która cieszy się renomą w kraju i zagranicą. Przed Wami też owiane legendami studenckie życie – życzę Wam, byście wybierali z niego to, co najlepsze i najbardziej wartościowe. Nie zawsze będzie łatwo, czasami będzie Was to kosztowało wiele trudu i wyrzeczeń. Uczcie się, studiujcie, nie zapominając oczywiście o niezbędnym odpoczynku i rozrywce. Życzę Wam, by studia były czasem, do którego będziecie z
przyjemnością wracać pamięcią w swoim już dorosłym życiu.

Dołączacie dzisiaj do wielkiej morskiej rodziny. Witajcie na pokładzie! Welcome on board!”
Podczas uroczystości swoje przemówienia wygłosił również Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk, który m.in. pogratulował nowym studentom wyboru Uczelni:

„Politechnika Morska to niezwykła uczelnia, która dokonała ogromnego skoku w ostatnich latach. Ważnym aspektem była zmiana z Akademii na Politechnikę, co dało szansę rozwoju wielu branżom. Wspieramy i nadal będziemy wspierać Politechnikę.”
Z kolei Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki podczas swojego wystąpienia odczytał list od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego:
„Szanowni Państwo, życzę, by inaugurowany dziś nowy rok akademicki 2023/2024 na Politechnice Morskiej w Szczecinie był czasem spełniania ambicji, badawczych pasji oraz wykorzystania szans, które niesie nam przyszłość - z korzyścią dla dobra wspólnego.”

Następnie wystąpił Jerzy Sołtysiak, zachodniopomorski wicekurator oświaty, który odczytał list od Przemysława Czarnka Ministra Edukacji i Nauki:
„W nowym roku akademickim życzę inspiracji do pracy, odwagi w podejmowaniu nowych wyzwań i wszelkiej satysfakcji.”

Niezwykle ważnym momentem dla nowych studentów była immatrykulacja. Po ślubowaniu, JM Rektor PM oficjalnie otworzył rok akademicki, a Chór Politechniki Morskiej odśpiewał Gaudeamus. Po zakończeniu części artystycznej przyszedł czas na wręczenie odznaczeń i listów gratulacyjnych. W tym roku JM Rektor PM Wojciech Ślączka otrzymał nagrodę za znaczące osiągniecia w zakresie działalności organizacyjnej. Odznaczeniami resortowymi wyróżniono zasłużonych pracowników, a listami gratulacyjnymi i stypendiami, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, studentów. Ważnym punktem uroczystości były także promocje habilitacyjne i doktorskie oraz ślubowanie doktorantów.

Wymowną klamrą spinającą wydarzenie w spójną całość była defilada studentów pierwszego roku w akompaniamencie doskonałej orkiestry wojskowej 8 Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia. Widowiskowy przemarsz był możliwy dzięki serii treningów przed inauguracją.

Natalia Dorochowicz
Rzecznik prasowy


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Polski Centrum Prognoz Meteorologicznych METEOSKY Sp. z o.o. wydało ostrzeżenie meteorologiczne obowiązujące: oblodzenie i gołoledź na zachodzie od godziny 23:00 dnia 16 marca 2025 roku do godziny 08:00 dnia 17 marca 2025 roku. Stopień zagrożenia: 2 (umiarkowany) Obszar objęty ostrzeżeniem: Województwo lubuskie (całość), Województwo wielkopolskie (całość), Województwo zachodniopomorskie (całość). Prognozowane są opady deszczu ze śniegiem, które będą powodować zamarzanie nawierzchni dróg i chodników. Może to skutkować znacznym pogorszeniem warunków drogowych i utrudnieniami w komunikacji.Bardzo śliskie powierzchnie dróg i chodników, Możliwe utrudnienia komunikacyjne na dużym obszarze. Zachować szczególną ostrożność podczas poruszania się po drogach i chodnikach, Ograniczyć prędkość oraz zachować większy odstęp od innych pojazdów, Piesi powinni korzystać z obuwia antypoślizgowego i unikać pośpiechu ■ Odwołane loty. Strajk na lotniskach w Niemczech. Ważne informacje dla pasażerów! Po raz kolejny strajki pracowników lotnisk zakłócą ruch lotniczy i przysporzą problemów tysiącom pasażerów. W poniedziałek, 10 marca 2025 roku, niemieckie lotniska zostaną sparaliżowane przez strajki ostrzegawcze, które zakłócą funkcjonowanie transportu lotniczego na terenie całego kraju. Związek zawodowy Verdi rozszerza protesty na jedenaście kluczowych portów lotniczych, obejmując w sumie 11 lotnisk w całym kraju, w tym we Frankfurcie, Monachium i Berlinie. W strajku wezmą udział pracownicy sektora publicznego oraz obsługi naziemnej, w tym personel odpowiedzialny za kontrolę biletów, załadunek bagaży i obsługę pasażerów. Pasażerowie powinni przygotować się na poważne utrudnienia, ponieważ całodniowy strajk doprowadzi do paraliżu ruchu lotniczego na tych i innych lotniskach ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■