POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [27.09.2023, 14:01:08] • zachodniopomorskie

Korytarz transportowy Bałtyk - Adriatyk. Strategiczne inwestycje dla Pomorza Zachodniego

Korytarz transportowy Bałtyk - Adriatyk. Strategiczne inwestycje dla Pomorza Zachodniego

fot. Organizator

Rozbudowa portów, modernizacja szlaków kolejowych, droga S3 jako część międzynarodowej trasy E-65 i europejskiego korytarza transportowego, przyszłość lotniska w Goleniowie, znaczenie Terminalu LNG w Świnoujściu, potencjał naukowy i dydaktyczny Politechniki Morskiej - m.in. o tym dyskutowali uczestnicy spotkań z Anne E. Jensen, koordynatorką Korytarza TEN-T Bałtyk - Adriatyk.

Przedstawicielka Komisji Europejskiej przybyła z dwudniową wizytą na Pomorze Zachodnie. Celem spotkań Anne E. Jensen ze środowiskami samorządowymi, naukowymi i biznesowymi regionu jest zapoznanie z uwarunkowaniami transportowymi i gospodarczymi naszego województwa, gdzie rozpoczyna się lądowa część korytarza TEN-T Bałtyk - Adriatyk.

- Dziękuję pani koordynator za podjęcie inicjatywy dialogu z regionami na temat interoperacyjności, wzajemnych połączeń, innowacyjności. I za wizytę na Pomorzu Zachodnim. To dla nas szansa, by pokazać nasze priorytety transportowe. Jestem przekonany, że te priorytety nie są ważne tylko dla nas. Są istotne dla całej europejskiej sieci transportowej - podkreśli Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj, witając Anne E. Jensen w Szczecinie. - Porty morskie i port lotniczy zapewniają dobre skomunikowanie Pomorza Zachodniego z Europą Zachodnią i Północną. I świadczą o sile naszego regionu w wymiarze infrastrukturalnym. Korytarz Bałtyk - Adriatyk to zwiększenie inwestycji infrastrukturalnych w regionie, ale również rozwinięcie współpracy transgranicznej, współpracy między regionami. Jest to też szansa na ożywienie otoczenia samego Korytarza, co jest dla nas bardzo ważne.

Anne E. Jensen, duńska polityk i ekonomistka, posłanka do Parlamentu Europejskiego, od września 2018 r. jest Koordynatorką Europejskiego Korytarza Bałtyk – Adriatyk. W tym czasie odwiedziła wszystkie regiony, przez które przebiega ten ważny dla całego kontynentu szlak transportowy. Pierwsze spotkania z przedstawicielami Pomorza Zachodniego odbyły się w lipcu 2021 roku, ale - ze względu na pandemię - w formule online.

- Rozmawialiśmy wtedy o innowacjach i o tym, jak realizujecie takie zadania jak na przykład mobilność w miastach - wspominała Anne E. Jensen podczas wtorkowego spotkania w Urzędzie Marszałkowskim. - Ale trudno było poznawać regiony on-line, trudno było działać jako koordynator. Przez ostatni rok nadrobiliśmy to. Odwiedziłam wszystkie regiony. Jestem przekonana, że wizyta na Pomorzu Zachodnim będzie bardzo ciekawa. Wcześniej zajmowałam się portami morskimi. Znam port Szczecin - Świnoujście.

Przyjazd Koordynatorki Europejskiego Korytarza Bałtyk – Adriatyk na Pomorze Zachodnie zaplanowano jako tzw. wizyty studyjne w dwóch miastach węzłowych Korytarza, tj. Szczecinie i Świnoujściu. 26 września Anne E. Jensen spędziła w stolicy regionu, odwiedzając m.in. szczeciński port i Politechnikę Morską (Laboratorium Automatyzacji Procesów Magazynowych). Spotkała się z przedstawicielami Klastra Morskiego Pomorza Zachodniego, uczestniczyła w multimedialnych prezentacjach portów Police i Kołobrzeg, a także Portu Lotniczego Szczecin - Goleniów. W środę (27 września) odwiedzi Port Świnoujście.

Wizyta na Pomorzu Zachodnim pozwoli poznać potencjał miast i portów wpływających na rozwój Korytarza sieci bazowej Bałtyk – Adriatyk oraz inwestycje realizowane w ramach funduszy unijnych, jak również żeby porozmawiać o unijnej polityce w zakresie transeuropejskiej sieci transportowej.

Warto przypomnieć, że w trakcie kadencji Anne E. Jensen jako koordynatorki Korytarza TEN-T Bałtyk - Adriatyk trasa kolejowa Nadodrzanka (w zakresie transportu towarowego) znalazła się w tzw. rozszerzonej sieci bazowej. (Sieć bazowa i jej rozszerzenie tworzą razem europejskie korytarze transportowe stanowiące najbardziej strategiczną część sieci, mającą jednocześnie największą wartość dodaną dla UE.)

Strategiczną decyzją było też uzupełnienie mapy Korytarzy o połączenie Szczecin- Berlin. Zostało ono utworzone w 2019, kiedy to na mocy nowelizacji rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy dotyczącej instrumentu „Łącząc Europe” rozszerzono korytarz Morze Północne- Bałtyk o nowy odcinek.

Województwo współpracuje z Komisją Europejską w ramach Europejskiego Forum Korytarza Bałtyk-Adriatyk od roku 2015.


Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Środa [27.09.2023, 14:39:02] • [IP: 83.11.97.***]

Bardzo dobra wiadomość dla naszego regionu.

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ W czwartek Polska będzie pod wpływem dużego cyklonu Niklas, przynoszącego masy wilgotnego powietrza polarnego. Możliwe są zawirowania mas powietrza. To może wywołać silny wiatr, nawet do 100 km/h, a na Bałtyku będzie sztorm. Duże zachmurzenie z opadami mokrego śniegu i deszczu ■ 32 FINAŁ WOŚP I SZTAB #7296 W FUNDACJI „ZOSIA" W KAMIENIU POMORSKIM Zbliża się magiczny czas dobrych uczynków – zima, święta... i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy! A ta orkiestra to DOBRA ENERGIA, która jest hasłem Fundacji „Zosia"... dlatego stało się : Fundacja „Zosia" aktywnie przystępuje do świątecznego grania jako jeden ze sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! ■ W niedzielę (12 listopada 2023r.) ok godz. 8.40 w Kamieniu Pomorskim na akwenie Zalewu Kamieńskiego w odległości około 50 metrów od przystani ujawniono dryfujące zwłoki topielca. Były to zwłoki mężczyzny, który był poszukiwany jako osoba zaginiona od 16 października 2023r. ■ Bieg Niepodległości w Świerznie Bieg Niepodległości w Świerznie to coroczne wydarzenie, podczas którego mieszkańcy wszystkich pokoleń gromadzą się, aby świętować niepodległość Polski. Atmosfera jest niezwykle radosna , a uczestnicy biegu niosą ze sobą ducha patriotyzmu. To piękne święto jednoczy społeczność Świerzna, ukazując silne więzi międzypokoleniowe w duchu jedności europejskiej ■ Na odcinku Drogi Krajowej nr 3, pomiędzy Dargobądzem a Międzyzdrojami, doszło do zderzenia trzech pojazdów. W środę po godzinie 14.00, na odcinku, gdzie obecnie trwają roboty związane z budową drogi, zderzyły się trzy samochody. Na DK3 jest podwójna ciągła linia, nie wolno wyprzedzać, jest to droga techniczna na czas wykonywania robót. Każdego dnia przejeżdża tamtędy bardzo dużo samochodów, zarówno osobowych, jak i ciężarowych zmierzających na przeprawę promową do Szwecji, wiozących zaopatrzenie do Świnoujścia lub w przeciwną stronę, do Szczecina. W wyniku zderzenia wszystkie trzy samochody mają wystrzelone poduszki, jeden pojazd ma mocno rozbitą maskę, drugi stoi z uszkodzony bokiem i zawieszeniem na DK3. Czekamy na więcej informacji ze strony Policji ■