POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [21.09.2023, 13:14:00] • Polska

Wakacje 2023: nadal zbyt wielu nietrzeźwych kierowców na drogach. Wciąż potrzebna jest edukacja

Wakacje 2023: nadal zbyt wielu nietrzeźwych kierowców na drogach. Wciąż potrzebna jest edukacja

fot. Organizator

Podczas tegorocznych wakacji odnotowano ponad 21,5 tys. przypadków kierowania pod wpływem alkoholu. I choć jest to mniej niż w czasie ubiegłorocznych wakacji, to jednak wciąż bardzo dużo. Obowiązujące w Polsce kary są surowe – ale jak widać nie zapobiegają wsiadaniu za kierownicę po alkoholu. Dlatego niezbędne są działania edukacyjne, które uświadomią kierowcom ryzyka na jakie narażają siebie i innych prowadząc po alkoholu. Takie jak „Autosobriety – ruszaj bez promili”.

Wakacyjne statystyki lepsze, ale nietrzeźwych kierowców wciąż nie brakuje
Według policyjnych statystyk w trakcie tegorocznych wakacji w Polsce odnotowano aż 21.557 przypadków kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu, w tym w lipcu 9.590 (spadek o 10% w stosunku do lipca ’22) i 9.180 w sierpniu (spadek o 15% w stosunku do sierpnia’22). Choć tegoroczne statystyki są lepsze niż rok wcześniej – to dalekie od ideału, wciąż na drogi wyjeżdża mnóstwo nietrzeźwych kierowców... Dlatego nadal potrzebne są działania edukacyjne, które nie tylko uświadomią możliwe konsekwencje, ale też pokażą jak na organizm działa alkohol i na jakie ryzyka narażają siebie i innych użytkowników dróg. I to nie tylko w wakacje – ale przez cały rok.

Edukuj się i ruszaj bez promili!
Taką porcję wiedzy dostarcza kierowcom „Autosobriety – ruszaj bez promili”, program szkoleniowy, który powstał z inicjatywy UNITAR - Instytutu ONZ ds. Badań i Szkoleń (United Nations Institute for Training and Research). Polska jest pierwszym krajem w Unii Europejskiej, w którym jest wdrażany. Program jest bezpłatny, a jego adresatami są przede wszystkim młodzi kierowcy – kursanci ośrodków szkolenia kierowców, ale dostępny jest też dla osób już posiadających prawo jazdy.

Szkolenie odbyć można online - na stronie UNITAR lub bezpośrednio na platformie e-learningowej EdApp. Obejmuje takie zagadnienia jak statystyki dotyczące bezpieczeństwa na drogach, wpływ alkoholu na organizm i zdolność prowadzenia pojazdów, mity na temat metod szybkiego pozbycia się alkoholu z organizmu, kwestie prawne odnoszące się do prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu czy zasady bezpiecznej jazdy. Dodatkowo kursanci mogą korzystać z materiału video – na platformie YouTube dostępny jest film odwzorowujący postrzeganie rzeczywistości przez kierowcę będącego pod wpływem alkoholu i pokazujący konsekwencje prowadzenia pojazdu po alkoholu.

– Tegoroczne wakacje, aczkolwiek bezpieczniejsze niż w roku ubiegłym, zebrały tragiczne żniwo w postaci wielu wypadków, rannych i zabitych, mnóstwo kierowców prowadziło też pojazdy po alkoholu. Mimo coraz surowszych kar kierowcy wciąż lekceważą podstawowe zasady bezpieczeństwa i wciąż siadają za kierownicę pod wpływem alkoholu – zwłaszcza podczas wakacji. Jak widać sam kij nie wystarczy i potrzebna jest marchewka - edukowanie i przypominanie, jak tragiczne mogą być skutki jazdy po alkoholu. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby program szkoleniowy „Autosobriety – ruszaj bez promili” został zrealizowany przez jak największą liczbę kierowców oraz kandydatów na kierowców. Wierzę, że wiedza - podana w przyjazny sposób i całkowicie bezpłatnie - otworzy oczy wielu z nim i poprawi bezpieczeństwo na naszych drogach, powiedział Artur Zieliński, zastępca prezydenta Płocka i Dyrektor Wykonawczy CIFAL w Polsce - jednego z 30 afiliowanych, międzynarodowych centrów szkoleniowych UNITAR, który zajmuje się koordynacją wdrażania projektu w Polsce.

CIFAL Płock został sygnatariuszem Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Drogowego (European Road Safety Charter – ERSC), koordynowanej przez Komisję Europejską. To największa platforma w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego społeczeństwa obywatelskiego, której celem jest wsparcie realizacji ambitnego celu - ograniczenia liczby zgonów i poważnych obrażeń na drogach UE o 50% w latach 2020 - 2030 oraz wyeliminowania ofiar śmiertelnych i poważnych obrażeń - do 2050 r. Jej sygnatariuszami jest ponad 4 tys. podmiotów publicznych i prywatnych, które zobowiązały się do realizacji inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego skierowanych do swoich członków, pracowników i szerzej - całego społeczeństwa obywatelskiego. Wszystkie te podmioty tworzą społeczność, której członkowie mogą dzielić się swoją wiedzą, inspirując się i ucząc od siebie nawzajem.

„Autosobriety” - partnerzy
Program „Autosobriety – ruszaj bez promili” wspierany jest też przez organizacje społeczne i pozarządowe. Program został objęty patronatem przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, działające na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i zmniejszenia liczby ofiar wypadków drogowych w Polsce oraz Instytut Transportu Samochodowego, zajmujący się m.in. kwestiami związanymi z bezpieczeństwem w transporcie i ruchu drogowym. Partnerem programu jest też Stowarzyszenie Polska Wódka (PVA), które od lat edukuje w zakresie odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu i jego wpływu na organizm. Do partnerów dołączają również ośrodki szkolenia kierowców, wykorzystując zasoby szkolenia Autosobriety w swoich programach szkoleniowych i zajęciach z kursantami.

MAŁGORZATA STARUCH
SENIOR PR MANAGER


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ W czwartek Polska będzie pod wpływem dużego cyklonu Niklas, przynoszącego masy wilgotnego powietrza polarnego. Możliwe są zawirowania mas powietrza. To może wywołać silny wiatr, nawet do 100 km/h, a na Bałtyku będzie sztorm. Duże zachmurzenie z opadami mokrego śniegu i deszczu ■ 32 FINAŁ WOŚP I SZTAB #7296 W FUNDACJI „ZOSIA" W KAMIENIU POMORSKIM Zbliża się magiczny czas dobrych uczynków – zima, święta... i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy! A ta orkiestra to DOBRA ENERGIA, która jest hasłem Fundacji „Zosia"... dlatego stało się : Fundacja „Zosia" aktywnie przystępuje do świątecznego grania jako jeden ze sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! ■ W niedzielę (12 listopada 2023r.) ok godz. 8.40 w Kamieniu Pomorskim na akwenie Zalewu Kamieńskiego w odległości około 50 metrów od przystani ujawniono dryfujące zwłoki topielca. Były to zwłoki mężczyzny, który był poszukiwany jako osoba zaginiona od 16 października 2023r. ■ Bieg Niepodległości w Świerznie Bieg Niepodległości w Świerznie to coroczne wydarzenie, podczas którego mieszkańcy wszystkich pokoleń gromadzą się, aby świętować niepodległość Polski. Atmosfera jest niezwykle radosna , a uczestnicy biegu niosą ze sobą ducha patriotyzmu. To piękne święto jednoczy społeczność Świerzna, ukazując silne więzi międzypokoleniowe w duchu jedności europejskiej ■ Na odcinku Drogi Krajowej nr 3, pomiędzy Dargobądzem a Międzyzdrojami, doszło do zderzenia trzech pojazdów. W środę po godzinie 14.00, na odcinku, gdzie obecnie trwają roboty związane z budową drogi, zderzyły się trzy samochody. Na DK3 jest podwójna ciągła linia, nie wolno wyprzedzać, jest to droga techniczna na czas wykonywania robót. Każdego dnia przejeżdża tamtędy bardzo dużo samochodów, zarówno osobowych, jak i ciężarowych zmierzających na przeprawę promową do Szwecji, wiozących zaopatrzenie do Świnoujścia lub w przeciwną stronę, do Szczecina. W wyniku zderzenia wszystkie trzy samochody mają wystrzelone poduszki, jeden pojazd ma mocno rozbitą maskę, drugi stoi z uszkodzony bokiem i zawieszeniem na DK3. Czekamy na więcej informacji ze strony Policji ■