POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [08.12.2025, 20:28:36] • zachodniopomorskie

Zmiana funkcjonowania Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw w Zachodniopomorskim Urzędzie Celno-Skarbowym w Szczecinie

Zmiana funkcjonowania Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw w Zachodniopomorskim Urzędzie Celno-Skarbowym w Szczecinie

fot. Organizator

Od 1 lutego 2026 roku będzie funkcjonować jedno Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw - CUDO Oddział Celny w Szczecinie przy u. Żołnierskiej 45 w Szczecinie. CUDO będzie funkcjonowało w trybie nieprzerwanym 365/7/24 - przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. 18 grudnia 2025 r., o godz. 11.00 odbędzie się spotkanie informacyjne poświęcone zmianom organizacyjnym w odprawach celnych.

Informujemy, że od 1 lutego 2026 roku w strukturach Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie będzie funkcjonować jedno Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw - CUDO Oddział Celny w Szczecinie, w miejsce działających dotychczas dwóch CUDO OC tj. CUDO OC w Szczecinie i CUDO OC „Nabrzeże Łasztownia” w Szczecinie.

Podstawowe informacje

CUDO Oddział Celny w Szczecinie będzie zlokalizowany w budynku przy u. Żołnierskiej 45 w Szczecinie.

Komórka CUDO będzie funkcjonowała w trybie nieprzerwanym 365/7/24, przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.
Zgłoszenia celne obsługiwane będą na kodzie CUDO Oddział Celnego w Szczecinie 421010 (nie będą już obsługiwane na kodzie 421030).
Dotychczasowe graniczne CUDO Oddział Celny Nabrzeże Łasztownia w Szczecinie (421030) stanie się oddziałem celnym satelickim realizującym kontrole towarów na terenie portu w Szczecinie.

Nie ulegają zmianie miejsca przedstawienia towarów
Miejscami przedstawienia towarów dla CUDO Oddział Celny w Szczecinie (421010) będą:
1. Miejsce Wyznaczone, ul. Struga 61 w Szczecinie (pok. 20), 70-984 Szczecin, funkcjonujące od poniedziałku do piątku w godzinach 07:30-19:30 oraz w sobotę w godzinach 07:30-15:30.
2. Oddział Celny „Nabrzeże Łasztownia” w Szczecinie, ul. Hryniewieckiego 6c, 70-606 Szczecin, funkcjonujący w trybie nieprzerwanym 365/7/24.
3. Oddział Celny w Świnoujściu, ul. Dworcowa 1, 72-602 Świnoujście, funkcjonujący w trybie nieprzerwanym 365/7/24.
4. Oddział Celny w Kołobrzegu, ul. Portowa 41, 78-100 Kołobrzeg, funkcjonujący codziennie w godzinach 07:30 do 19:30.
5. Oddział Celny Port Lotniczy Szczecin-Goleniów, Glewice 1a, 72-100 Goleniów, obsługa ruchu lotniczego zgodnie z rozkładem lotów.
6. Oddział Celny w Koszalinie, ul. Przemysłowa 3, 75-216 Koszalin, plac odpraw celnych ul. Przemysłowa 8, funkcjonujący od poniedziałku do piątku w godzinach 07:30-15:30.
7. Oddział Celny w Szczecinku, ul. Cieślaka 4, 78-400 Szczecinek, funkcjonujący codziennie w godzinach od 07:30 do 19:30.
Kasa Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego nadal mieści się w Szczecinie przy ul. Energetyków 55 (pok.16), funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach 07:30-15:30.

Pozwolenia na korzystanie z uproszczonych zgłoszeń celnych
Pozwolenia Dyrektora IAS w Szczecinie udzielone podmiotom na korzystanie z uproszczonych zgłoszeń celnych zostaną zmienione z urzędu w części dotyczącej kodu oddziału celnego, do którego będą składane zgłoszenia celne. Od 1 lutego 2026 r. będzie to Oddział Celny w Szczecinie, kod 421010.

Zmiany w zakresie kodu oddziału celnego objęcia/zakończenia lub kontrolnego, zostaną również dokonane w pozwoleniach na stosowanie procedur specjalnych wydanych przez Naczelnika Zachodniopomorskiego UCS w Szczecinie.

Pozostałe Izby Administracji Skarbowej w Polsce zostały poinformowane o potrzebie dokonania zmian w tym zakresie, w wydanych przez nie pozwoleniach.

Korzyści dla Klientów Krajowej Administracji Skarbowej
Zadaniem Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) jest m.in. zapewnienie nowoczesnego i przyjaznego wykonywania obowiązków podatkowych i celnych. Możliwość realizacji tych zadań i celów daje instytucja Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw.
Konsolidacja usprawni sposób obsługi zgłoszeń i odpraw celnych oraz przyniesie z perspektywy Klienta KAS określone korzyści, w szczególności:
• zwiększenie dostępności Krajowej Administracji Skarbowej dla Klienta - zgłoszenie będzie składane i obsługiwane w jednym CUDO, oznacza to większą elastyczność w działaniu przedsiębiorców dzięki możliwości korzystania z całodobowej obsługi zgłoszeń celnych nie tylko jak to miało miejsce do tej pory w ramach portów morskich, ale na terenie całego województwa;
• usprawnienie odpraw dzięki wzmocnieniu zespołu dyspozytorskiego - obsługa zgłoszeń w ramach obrotu towarowego dokonywana będzie bardziej efektywnie dzięki skupieniu wyspecjalizowanej kadry dyspozytorów w jednej lokalizacji;
• ujednolicenie standardów obsługi klienta - zwiększenie możliwości zapewnienia jednolitości działania w zakresie obsługi dokumentów celnych oraz postępowania celnego i podatkowego przed zwolnieniem towarów, dzięki koncentracji tych działań w ramach jednego CUDO.

Spotkanie informacyjne

18 grudnia 2025 r. o godz. 11.00 odbędzie się spotkanie informacyjne poświęcone omówieniu zmiany organizacyjnej w Zachodniopomorskim Urzędzie Celno-Skarbowym w Szczecinie, konsolidującej odprawy celne. Możliwy będzie osobisty udział w spotkaniu w siedzibie Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie przy ul. Żołnierskiej 45 lub w trybie online. W załączeniu zaproszenie z informacją o sposobie rejestracji uczestnictwa.

dr Sebastian Osiński
Rzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej
w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Ze względu na trudne warunki zimowe występują zmiany w ruchu pociągów, powodowane oblodzeniem sieci trakcyjnej. Obecnie wstrzymany jest ruch na linii kolejowej nr 273 Wrocław – Szczecin na odcinku Kowalów – Szczecin Port Centralny, LK 351 Poznań – Szczecin, na odcinku Stargard – Szczecin Dąbie, na LK401 Świnoujście – Szczecin, na Świnoujście - Szczecin Dąbie oraz na LK404 Szczecinek – Białogard, na odcinku Białogard - Kołobrzeg. Pozostałe linie są przejezdne, jednak pociągi mogą doznawać opóźnień. Podejmowane są wszelkie możliwe działania, aby jak najszybciej przywrócić rozkładową organizację ruchu: pracują ekipy techniczne, dysponowano pociągi sieciowe. Bieżące informacje przekazywane są podróżnym, w miarę możliwości, na peronach oraz m.in. na Portalu Pasażera (www.portalpasazera.pl). Prosimy o sprawdzanie komunikatów ■ Dziś i jutro możliwe są opady marznącego deszczu i mżawki powodujące gołoledź na terenie zachodniopomorskiego - uważajcie na oblodzone chodniki i jezdnie, podróże tylko jeśli to konieczne. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa również przekazuje komunikaty o możliwych marznących opadach i lodowej nawierzchni, szczególnie nocą i nad ranem, co zwiększa ryzyko wypadków i śliskości na trasach do pracy i szkół ■ Kwalifikacja wojskowa 2026 w powiecie kamieńskim zaplanowana jest na 16 lutego – 2 marca. Mieszkańcy gmin Dziwnów, Golczewo, Kamień Pomorski, Międzyzdroje, Świerzno i Wolin stawią się przed komisją w Starostwie Powiatowym w Kamieniu Pomorskim przy ulicy Wolińskiej 7b ■