- Potencjał gospodarki ukraińskiej jest duży. Firmy z Polski kupują tam firmy i prowadzą biznesy. Ukraińscy przedsiębiorcy są aktywni na rynku polskim, z którego prowadzą biznesy na świat - mówił Jacek Piechota prezes Polsko - Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Tomasz Piechowiak ze Stowarzyszenia SOS dla Rodziny w Szczecinie wskazywał na proces integracji społecznej prowadzony przez organizacje. SOS dla Rodziny obsługiwało obywateli Ukrainy po wybuchu kolejnej fazy wojny i nadal pomaga osobom wymagającym stałej opieki. SOS dla Rodziny w Szczecinie utrzymuje swoją działalności statutową m.in. z prowadzenia usług gastronomicznych przy Jagiellońskiej 61, pralni czy organizacji wydarzeń. W codzienną działalność są angażowane osoby z grupy wykluczenia społecznego.
Konferencja była dziesiątą edycją cyklu wydarzeń organizowanych w ramach kampanii społecznej „Partnerstwo i Zatrudnienie", której celem jest wspieranie integracji zawodowej cudzoziemców oraz budowanie mostów współpracy między lokalnymi społecznościami a migrantami.
Pavlo Kucher ekspert Departamentu Wsparcia Eksportu, Zespół ds. Ukrainy Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu wskazywał na formy wsparcia realizowane przez Agencję dla polskich przedsiębiorców. Od grudnia minionego roku w Województwie Zachodniopomorskim działa Regionalne Biuro Handlowe PAIH wspierające polskie firmy w ekspansji. - Pomorze Zachodnie jest dobrym miejscem do operacji biznesowych ze względu na dynamicznie rozwijający się sektor logistyki, skutecznie działające organizacje gospodarcze jak na przykład informatyczny Klaster IT, dobrze działające instytucje otoczenia biznesowego marszałka województwa zachodniopomorskiego, czy agencji metropolitalnej Szczecina. W połączeniu ze wsparcie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu tworzymy dobry klimat dla biznesu - mówił Łukasz Szeląg z PAIH.
Warto zaznaczyć, że Pomorze Zachodnie to nie tylko biznes w Szczecinie, ale także w Wałczu, Myśliborzu czy Gryficach. Miasta powiatowe coraz częściej są w obszarze inwestorów.
W ramach programu uczestnicy mieli okazję wysłuchać trzech tematycznych paneli, poświęconych m.in. systemowemu wsparciu migrantów, współpracy z sektorem MŚP oraz nowym perspektywom dla dwustronnych relacji gospodarczych. Rozmówcy wskazywali na potrzebę zmniejszenia czas oczekiwania na decyzję Urzędów Wojewódzkich w zakresie pozwoleń na pracę i dokumentów pozwalających na pobyt w Polsce.
Nie zabrakło inspirujących wystąpień ekspertów z Polski i Ukrainy, praktycznych przykładów rozwiązań oraz czasu na budowanie relacji i wymianę doświadczeń.
Do wykorzystania szansy w zakresie rozwoju gospodarczego Pomorze Zachodnie potrzebuje sprawnej komunikacji z Warszawą i wschodnią Polską zarówno kolejowej jak i lotniczej. Biznes wskazywał na potrzebę uruchomienia połączeń lotniczych z Goleniowa do Lublina, Radomia i Rzeszowa. Powołując się na przykład portu lotniczego w Trójmieście, skąd są loty w różne miejsca docelowe.
W maju w Świnoujściu odbędzie się kolejna edycja BBF gromadząca przedsiębiorców z całego świata zainteresowanych biznesem w Polsce i Ukrainie.