POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [01.04.2025, 12:18:30] • Warszawa

O zielonym Pomorzu Zachodnim na Polskim Kongresie Klimatycznym w Warszawie

O zielonym Pomorzu Zachodnim na Polskim Kongresie Klimatycznym w Warszawie

fot. Organizator

W Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbył się hasztagPolski Kongres Klimatyczny. Wśród licznych debat, prezentacji i rozmów o przyszłości energetyki oraz ochrony środowiska, szczególne miejsce zajął panel dyskusyjny „Lessons learned – Transformacja regionów węglowych w Polsce", który zgromadził ekspertów, przedstawicieli instytucji publicznych i organizacji społecznych. Zmiany w gospodarce na świecie są szansą dla firm innowacyjnych z Polski.

Przed dyskusją odbyła się prezentacja raportu przygotowanego przez fundację WiseEuropa – „Transformacja regionów węglowych. Analiza SWOT jako klucz do strategicznych decyzji". Z raportu wynika, że transformacja w Polsce to wejście naszego kraju na lidera nowoczesnego przemysłu i usług. Autor publikacji, dr Michał Wierzbowski, PhD Eng., pełnił rolę moderatora panelu. W debacie, która odbyła się po prezentacji, udział wzięli:
Joanna Tokarczuk, prezeska Stowarzyszenia Rozwoju Innowacyjności Energetycznej,
Patryk Białas, dyrektor Centrum Innowacji i Kompetencji w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum,
hasztagArkadiusz Węglarz z KAPE Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. Poszanowania Energii
hasztagKamil Wyszkowski,, dyrektor wykonawczy Krajowej Agencji Poszanowania Energii.

O zielonym Pomorzu Zachodnim na Polskim Kongresie Klimatycznym w Warszawie

fot. Organizator

Łukasz Piotr Szeląg z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Warszawie, Regionalnego Biura Handlowego w Szczecinie.
- Dziś korzystując z obecnej sytuację gospodarczej możemy podbijać świat poprzez polskie firmy technologiczne. Polska AgencjaHandlui Inwestycji wspiera takie projekty. Ta pomic jest jeszcze wiejsza w ramach Grupy podmiotów Polskiego Funduszu Rozwoju. Możemy wymieniać wiele przykładów firm, które skorzystały już z wsparcia - mówił Łukasz Piotr Szeląg z PAIH.

To była bardzo energetyczna dyskusja o przyszłości gospodarczej Polski. Dużo emocji wywołały różne stanowiska głoszone przez prelegentów. Na Pomorzu Zachodnim jest dużo zielonej energii i tu będzie gromadził się nowy przemysł. To także miejscem oferujące wiele możliwości aktywnego wypoczynku.

Joanna Tokarczuk w swoim wystąpieniu zaprezentowała projekt TriLand oraz zwróciła uwagę na sytuację subregionu Turów, podkreślając, że potrzebne są natychmiastowe działania wspierające zarówno społeczności lokalne, jak i lokalną gospodarkę. Jej głos był ważnym przypomnieniem, że za procesami transformacji stoją konkretni ludzie, miejsca i historie, które nie mogą zostać pominięte w ogólnokrajowej narracji.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■