POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [07.10.2024, 00:13:25] • Świnoujście

Bezpieczniej w prawobrzeżnej części Świnoujścia. Nowe samochody ratownicze dla OSP Przytór

Bezpieczniej w prawobrzeżnej części Świnoujścia. Nowe samochody ratownicze dla OSP Przytór

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Ponad 1,4 mln zł unijnego dofinansowania na poprawę bezpieczeństwa w prawobrzeżnej części Świnoujścia przyznane. W piątek, 4 października 2024 r. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i Prezydent Miasta Świnoujście Joanna Agatowska podpisali umowę. To środki na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego, lekkiego samochodu rozpoznawczo-ratowniczego oraz wyposażenia.

Przyznane dofinansowanie to efekt rozstrzygniętego przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego naboru z programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego, dotyczącego wzmacniania służb ratownictwa. Łączna kwota dofinansowania na realizację 55 projektów – głównie zakładających zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych i sprzętu do prowadzenia akcji – wynosi 62,68 mln zł.

– Ochotnicze Straże Pożarne, aby skutecznie nieść pomoc w sytuacjach zagrożenia muszą dysponować odpowiednim sprzętem. Unijne fundusze pozwalają nam na doposażenie remiz w najpotrzebniejszy sprzęt ratujący ludzkie życie. To inwestycje w bezpieczeństwo, szczególnie istotne w takich miastach jak Świnoujście – mówił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Gmina Miasto Świnoujście dotację wykorzysta na: zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego wraz z wyposażeniem oraz lekkiego samochodu rozpoznawczo-ratowniczego, przyczepy wężowej z kompletem węży do prowadzenia działań przeciwpowodziowych, wyposażenia ratowniczo-gaśniczego oraz sprzętu łączności do powiadamiania alarmowego.

Wyposażenie będzie wykorzystywane przez OSP Świnoujście-Przytór. Jednostka obecnie posiada na swym wyposażeniu jedynie 26-letni samochód.

Bezpieczniej w prawobrzeżnej części Świnoujścia. Nowe samochody ratownicze dla OSP Przytór

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

– OSP w Świnoujściu bardzo istotnie uzupełniają system Państwowej Straży Pożarnej i stworzenie im jak najlepszych warunków, szczególnie w prawobrzeżnej części Świnoujścia, która jest dzisiaj zintegrowana ze strefą przemysłową, głównie z terminalem gazowym, jest dla nas niezmiernie istotne. Dziękujemy za wparcie Województwa Zachodniopomorskiego – mówiła Prezydent Miasta Świnoujście Joanna Agatowska.

OSP dzięki realizacji projektu będzie ubiegała się o włączenie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Dofinansowanie zostało przyznane w ramach działania 2.15 Wzmocnienie służb ratownictwa - Typ 1. Wsparcie potencjału służb ratownictwa w usuwaniu skutków zmian klimatycznych w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ 08:00 dnia 06.04.2026 do godz. 21:00 dnia 06.04.2026. Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, w porywach od 70 km/h do około 85 km/h, z północnego zachodu. Uwagi: Z uwagi na dynamiczną sytuację stopień ostrzeżenia może zostać podniesiony ■ Spotkania wojewodów dla mieszkańców w każdym powiecie, scenariusze zajęć dla uczniów i seniorów oraz lekcje o bezpieczeństwie i urzędzie wojewódzkim połączone ze zwiedzaniem – wszystko po to, aby każdy w regionie wiedział, jak należy się zachować w przypadku powodzi, zatrucia wody, przerwy w dostawie prądu czy sytuacji wojennej. - Przechodzimy do kolejnego etapu realizacji ustawy o Ochronie Ludności i Obronie Cywilnej – mówi wojewoda Adam Rudawski. – W ubiegłym roku przeszkoliliśmy z zakresu ustawy wójtów, burmistrzów i prezydentów z regionu. W tym roku zorganizujemy dla nich zajęcia przypominające, ale naszym głównym celem na najbliższe miesiące jest edukacja mieszkańców. Zależy nam, aby każdy wiedział, jak należy się zachowywać w przypadku różnego rodzaju kryzysów. Najważniejsze jest bowiem opanowanie i spokój, a te będą nam towarzyszyć tylko wtedy, kiedy będziemy mieć odpowiednią wiedzę ■