POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Piątek [13.10.2023, 11:33:11] • zachodniopomorskie

Kadeci odebrali medale i puchary. Turniej Klas Mundurowych zakończony

Kadeci odebrali medale i puchary. Turniej Klas Mundurowych zakończony

fot. Organizator

"Nasi" uczniowie z województwa zachodniopomorskiego zajęli aż dwa miejsca na podium! W zakończonym w czwartek na drawskim poligonie Turnieju Klas Mundurowych zwyciężył zespół kadetów z Liceum Ogólnokształcącego TEB z Koszalina. O wygranej zadecydowały wyniki strzelania z karabinka kbks.

Instytut Pamięci Narodowej oddział w Szczecinie z 2 Brygadą Zmechanizowaną ze Złocieńca i ośrodkiem zamiejscowym w Szczecinie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji zorganizowali na poligonie drawskim pierwszą edycję ogólnopolskiego Turnieju Klas Mundurowych. Były to trzy dni wyczerpujących, wszechstronnych konkurencji, jakim poddani zostali uczniowie z dziesięciu zespołów z klas mundurowych z całego kraju.

Najpierw PN zorganizował konkurs historyczny. Uczniowie musieli wykazać się m.in. wiedzą na temat „Cichociemnych” czy rotmistrza Witolda Pileckiego. Przyznawali potem: zadania „w polu” i konkurs historyczny były równie wymagające. Strzelali z amunicji barwiącej z karabinka Grot, rzucali granatem ćwiczebnym, wykonywali czynności śledcze, były konkurencje strażackie, wyznaczanie azymutu i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, wreszcie strzelanie z karabinka kbks. Te konkurencje pomogły przeprowadzić także inne służby mundurowe: 14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej, policja, straż pożarna i służba więzienna.

Kadeci odebrali medale i puchary. Turniej Klas Mundurowych zakończony

fot. Organizator

W czwartek na pasie taktycznym „Bucierz” na poligonie drawskim odbyło się uroczyste zakończenie Turnieju Klas Mundurowych. Puchary odebrali najlepsi a każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal i nagrodę. Wręczali je przedstawiciele organizatorów: dyrektor szczecińskiego IPN Krzysztof Męciński i dowódca 2 Brygady Zmechanizowanej gen. Dariusz Machula. Wraz z nimi zwycięzcom gratulował przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej poseł Michał Jach.

Miejsca na podium zajęli kolejno: zespół kadetów z Liceum Ogólnokształcącego TEB z Koszalina (w strzelaniu z karabinka kbks trafiali prawie w same dziesiątki), na drugim Zespół Szkół Rolniczych w Prudniku a na trzecim miejscu uplasował się Zespół Szkół im. Pamięci Ofiar Terroryzmu z 11 września 2001 z Kalisza Pomorskiego.
Gen. Dariusz Machula gratulując młodzieży powiedział: - Dziękuję wam za to, że już na wstępie dorosłego życia założyliście mundur. Nosicie na ramieniu biało-czerwoną flagę. To mobilizuje was do wzorowego zachowania i wypełniania obowiązków. A jeśli założycie kiedyś mundur wojska Polskiego lub innych służb mundurowych, będziecie zapewniali bezpieczeństwo swojej rodzinie i sąsiadom, swojej Ojczyźnie.

Kadeci odebrali medale i puchary. Turniej Klas Mundurowych zakończony

fot. Organizator

Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Szczecinie Krzysztof Męciński podkreśla:
- Ten turniej to połączenie sił wojska i Instytutu Pamięci Narodowej oraz innych służb mundurowych. Z jednej strony były to konkurencje sprawnościowe a z drugiej zadbaliśmy o przekazywanie wiedzy historycznej, m.in. w nowoczesny sposób, dzięki działalności Biura Nowych Technologii, które od niedawna istnieje w IPN. Wiedza historyczna jest przekazywana w ciekawy sposób młodzieży. A to wspaniała młodzież, która chce swoją przyszłość związać z Wojskiem Polskim i innymi służba mundurowymi. Dla tych młodych ludzi wartości patriotyczne są bardzo ważne.

Zwycięzcom i każdemu, kto wziął udział w Turnieju gratulował także przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej poseł Michał Jach. - Wspaniała młodzież, zaprzeczenie tego, co złego mówi się czasem o młodych ludziach - powiedział.
Sami uczestnicy Turnieju podkreślali, że była to sportowa rywalizacja, edukacja a jednocześnie integracja uczniów w różnego rodzaju klasach mundurowych.
- To były nasze kolejne zawody, ale nigdy jeszcze jako zespół nie zwyciężyliśmy, co cieszy szczególnie - mówi Marcin Mazurek, kadet ze zwycięskiego Liceum Ogólnokształcącego TEB w Koszalinie. - Rywalizacja była zacięta, ale my byliśmy świetnie przygotowani, szczególnie w strzelaniu. Jest wielka radość, do szkoły wrócimy jak bohaterowie! Warto było tu przyjechać także z innych powodów: poznaliśmy kolegów i koleżanki z różnych szkół, wymienialiśmy się doświadczeniami, to była świetna integracja naszego środowiska.

Kadeci odebrali medale i puchary. Turniej Klas Mundurowych zakończony

fot. Organizator

Po zakończeniu ceremonii uczniowie i żołnierze mogli zapoznać się z najnowocześniejszymi formami edukacji przygotowanymi przez Biuro Nowych Technologii IPN. W wirtualnej rzeczywistości grali w „Grę szyfrów”, której tematem jest wojna polsko-bolszewicka. Zadaniem uczestnika było zdobycie sowieckiej mapy z trasami przejazdu pociągów pancernych, złamanie szyfru i wykolejenie pociągu bolszewików. W innej grze 2D „Warsaw Rising” należało zebrać wokół siebie grupę powstańców i przejść przez cały okres Powstania Warszawskiego. Do uczestników pokazu przemawiały hologramy generała Jana Kowalewskiego, który złamał sowieckie szyfry, a także działaczy opozycji antykomunistycznej w PRL Andrzeja Gwiazdy i Krzysztofa Wyszkowskiego.

Kadeci odebrali medale i puchary. Turniej Klas Mundurowych zakończony

fot. Organizator

A na koniec każdy poczęstował się wojskową grochówką.

W Turnieju Klas Mundurowych wzięło udział dziesięć zespołów ze szkół mundurowych o różnym charakterze: wojskowych, policyjnych czy strażackich z Kalisza Pomorskiego, Gościna, Koszalina, Słupska, Gdańska, Prudnika, Siennicy Różanej i Piły.
IPN i 2 Brygada Zmechanizowana zapowiadają już drugą edycję Turnieju za rok.

Kadeci odebrali medale i puchary. Turniej Klas Mundurowych zakończony

fot. Organizator

Marcin Górka,
asystent prasowy
Instytut Pamięci Narodowej o. Szczecin


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Dargobądz, 18 kwietnia 2024 r. - Wczesnym rankiem o godzinie 6:14 doszło do poważnego wypadku na drodze krajowej numer 3 w miejscowości Dargobądz. Zderzyły się dwa pojazdy dostawczy i bus. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały osoby podróżujące tymi pojazdami. ■ Zarząd Powiatu w Kamieniu Pomorskim uprzejmie informuje, iż został ogłoszony konkurs na kandydata na stanowisko Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim. Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać do dnia 15 kwietnia 2024 roku ■