POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [04.05.2023, 18:06:08] • Kamień Pomorski

Średniowieczne szczypce odlewnicze z Kamienia Pomorskiego

Średniowieczne szczypce odlewnicze z Kamienia Pomorskiego

fot. archiwum autora

Katalog internetowy Muzeum Narodowego w Szczecinie zawiera szereg interesujących artefaktów, jednym z nich są średniowieczne szczypce odlewnicze, odkryte podczas prac archeologicznych w roku 1958.

Dołączona w katalogu nota popularyzatorska autorstwa Sławomira Słowińskiego zawiera więcej informacji o tym zabytku:
"Szczypce żelazne odkryte podczas badań wykopaliskowych w 1958 roku w Kamieniu Pomorskim na wczesnośredniowiecznej osadzie podgrodowej.

Szczypce składają się z dwóch długich, ruchomych ramion połączonych nitem i zakończonych szczękami umożliwiającymi chwytanie. Pierwotnie osadzone były w drewnianych oprawkach-rękojeściach gwarantujących pewniejszy uchwyt i chroniących przed poparzeniem.

Średniowieczne szczypce odlewnicze z Kamienia Pomorskiego

fot. archiwum autora

Służyły do podnoszenia rozgrzanych tygielków z ciekłym metalem wlewanym następnie do przygotowanych wcześniej form. Obecność szczypiec w nawarstwieniach kulturowych jest świadectwem lokalnego odlewnictwa metali kolorowych i wytwarzania drobnych przedmiotów ze stopów, najpewniej ozdób. Wczesnośredniowieczne pracownie odlewnicze wyposażone były ponadto w gliniane tygielki i gliniane lub kamienne formy odlewnicze, do których wlewano płynny metal. Niezbędne było palenisko, nad którym w tygielkach metal był rozgrzewany.

Szczypce wykuto z płaskiego pręta o przekroju 0,2 × 0,6 cm. Długość całkowita wynosi 30,5 cm, w tym 26 cm to uchwyt, 4,5 cm to część pracująca."

Przedmiot znajduje się w katalogu internetowym Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Pan Marcin
lepszykamien.wordpress.com


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

koneser • Piątek [05.05.2023, 19:36:14] • [IP: 83.11.14.***]

ale je panowie konserwatorzy octem albo elektrolizą zakatowali . ... masakra

Gość • Piątek [05.05.2023, 12:24:22] • [IP: 62.87.254.***]

0, 2x0, 6cm?

Oglądasz 1-2 z 2
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Kontrole na granicach z Niemcami i Litwą przedłużone do 4 października ■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski ■