POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [27.12.2022, 08:16:03] • Kamień Pomorski

Amulet kościany z Kamienia Pomorskiego

Amulet kościany z Kamienia Pomorskiego

fot. Organizator

W katalogu internetowym Muzeum Narodowego w Szczecinie możemy odnaleźć szereg interesujących zabytków, jednym z nich jest średniowieczny amulet kościany znaleziony w Kamieniu Pomorskim.

Dzięki nocie popularyzatorskiej autorstwa Ewy Górkiewicz-Buckiej możemy dowiedzieć się więcej o znalezisku:

„Amulet z kości zwierzęcej odkryty został podczas badań wykopaliskowych w 1966 roku na Starym Mieście w Kamieniu Pomorskim. Amulet, w tym przypadku kość drapieżnika, to niewielki przedmiot noszony na szyi, który wiąże się z wiarą w jego moc odstraszania złych mocy i ochroną przed chorobami. We wczesnym średniowieczu wybierano zazwyczaj kły wilków i niedźwiedzi, choć zdarzały się również zęby jeleni lub lisów. Rzadszymi amuletami były inne kości niż zęby ssaków, a także kręgi rybie. Amulety tego typu są najstarszym materialnym przejawem wiary w apotropaiczną moc przedmiotów.

Funkcję amuletów związanych z wiarą w pogańskich bogów pełniły zawieszki wykonywane z metali i bursztynu. W tych przypadkach należy także brać pod uwagę chęć manifestacji swoich poglądów lub przynależności do określonej grupy społecznej. Z badań wykopaliskowych na Pomorzu znane są na przykład miniaturowe toporki, atrybut skandynawskiego boga Thora. Interesujące są zwłaszcza zawieszki bursztynowe tego typu odkryte w Wolinie i Gdańsku. Wydaje się bowiem, że mogły być wykonane w miejscowych pracowniach, o czym świadczy kontekst znalezienia. Podobną funkcję można przypisać zawieszkom krzyżykowatym, popularnie zwanych krzyżykami, katorgom – niewielkim pojemniczkom noszonym na szyi, czy zawieszkom półksiężycowatym, tzw. lunulom."

Przedmiot możemy zobaczyć w katalogu internetowym Muzeum Narodowego w Szczecinie – link
Pan Marcin
lepszykamien.wordpress.com


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Piątek: Wznowiony ruch pociągów między Wysoką Kamieńską a Kamieniem Pomorskim. Po usunięciu drzewa oraz sprawdzeniu stanu sieci trakcyjnej, o godzinie 10:30 wznowiony został ruch pociągów między Wysoką Kamieńską a Kamieniem Pomorskim. Na miejscu pracowały służby techniczne Polskich Linii Kolejowych oraz pociąg sieciowy. Za pociągi Polregio obowiązywała zastępcza komunikacja autobusowa ■ Kontrole na granicach z Niemcami i Litwą przedłużone do 4 października ■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski ■