POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [28.08.2022, 20:31:15] • Kamień Pomorski

Dokumentacja rysunkowa z wykopalisk archeologicznych z roku 1959

 	Dokumentacja rysunkowa z wykopalisk archeologicznych z roku 1959

fot. archiwum autora

W roku 1959 przeprowadzono prace archeologiczne w pobliżu kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dokumentacja została wykonana zgonie z ówczesnymi standardami, często są to rysunku w skali 1:2 i 1:10.

W pobliżu wykopu z roku 1959, w roku 2022 przeprowadzono badania georadarowe.

 	Dokumentacja rysunkowa z wykopalisk archeologicznych z roku 1959

fot. archiwum autora

O badaniach georadarowych mogliśmy przeczytać w artykule „Kamień Pomorski kolebką chrześcijaństwa na Pomorzu? Sprawdzają to naukowcy z PAN" na portalu Kamienskie.info. Nie do końca wiadomo co miały wnieść badania georadarowe na tak silnie zurbanizowanym terenie, dodatkowo w bliskości wykopów archeologicznych z lat 50 XX wieku. Wiązanie kościoła NMP powstałego w XIII wieku z Ottonem z Bambergu (1060-1139) żyjącego w XI-XII wieku, prawdopodobnie są pokłosiem poglądów z książki „Kamień wczesnodziejowy" autorstwa Władysława Filipowiaka z roku 1959, które zostały obalone w książce „Kamień Pomorski w XII i XIII wieku" Włodzimierza Stępińskiego z roku 1975.

 	Dokumentacja rysunkowa z wykopalisk archeologicznych z roku 1959

fot. archiwum autora

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ 15 listopada br. (sobota) McDonald’s otworzyła 600 restaurację pod złotymi łukami w Polsce. Nowy punkt na mapie znajduje się na wyspie Wolin, przy ul. Gryfitów 33A w Wolinie. W dniu otwarcia na gości czekają niespodzianki i specjalne atrakcje dla całych rodzin, w tym upominki, animacje i konkursy z nagrodami ■ Międzyzdroje. Kino Eva zaprasza Panie na wyjątkowy wieczór „Ladies For Ladies” – już 19 listopada o godz. 18:00! Prelekcja KLAPS!, losowanie nagród i poruszający film „Wielka, odważna, piękna podróż” z Margot Robbie i Colinem Farrellem. 💃✨ Bilety: 35 zł. ■ Świnoujście: W kolejnych tygodniach tunel będzie również wyłączany z ruchu w następujących terminach: - 07/08 listopada 2025 - 14/15 listopada 2025 - 21/22 listopada 2025 - 28/29 listopada 2025 - 05/06 grudnia 2025 - 12/13 grudnia 2025 - 19/20 grudnia 2025. ■ Uwaga, planowane wyłączenia prądu! We wtorek, 28 października, w godzinach 08:00–14:00, Wisełka – ulice Leśna 5a, 5b, 6a i 11b pozostaną bez zasilania – informuje ENEA Operator (Rejon Międzyzdroje). Szczegóły na www.wylaczenia-eneaoperator.pl■ Uwaga mieszkańcy Jarszewa! W czwartek, 30 października 2025 r., w godzinach od 8:00 do 10:00, ENEA Operator zapowiada planowaną przerwę w dostawie energii elektrycznej. Prace mają charakter techniczny – warto wcześniej przygotować się na dwugodzinny brak zasilania ■