POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [21.11.2021, 19:48:14] • Międzyzdroje

Inscenizacja „Pamiętnika z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego w interpretacji aktorki Dominiki Ostałowskiej

Inscenizacja „Pamiętnika z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego w interpretacji aktorki Dominiki Ostałowskiej

fot. Biblioteka w Międzyzdrojach

Miejska Biblioteka Publiczna oraz Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach zapraszają na inscenizację „Pamiętnika z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego w interpretacji Dominiki Ostałowskiej, która odbędzie się 25 listopada 2021 r. o godz. 18.00 w Sali Teatralnej MDK. Aktorce na scenie towarzyszyć będą wizualizacje stworzone z archiwalnych zdjęć Warszawy oraz muzyka na żywo w wykonaniu Dominika Rosłona i Anny Szczygieł. Po inscenizacji odbędzie się rozmowa z aktorką.

Nikt tak nie opisał pierwszych dni powstania jak Miron Białoszewski, dlatego twórcy tak chętnie sięgają po jego relację losu warszawskich cywilów. Minimalistyczna forma przedstawienia pozwoli widzom wsłuchać się w tekst Białoszewskiego. Wyciszona opowieść bez patosu, bez heroizmu, w prostych słowach, potocznym językiem przedstawi powstańczą codzienność w piwnicach, w kanałach, w kościołach.

W roli głównej wystąpi Dominika Ostałowska, aktorka teatralna i filmowa. Artystka była związana z warszawskimi teatrami Ateneum i Powszechnym, a obecnie występuje w Teatrze Studio. Za swoje role otrzymała m.in. nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza miesięcznika „Teatr”. Zagrała m.in. w „Garderobianym” Krzysztofa Zaleskiego i „Kobiecie z morza” Roberta Wilsona. Wielokrotnie występowała w spektaklach Anny Augustynowicz oraz Agnieszki Glińskiej. Stworzyła przejmującą kreację Izabeli w „Miarce za miarkę” Augustynowicz, za którą została nagrodzona na Festiwalu KONTAKT i Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Zagrała w wielu filmach, m.in. w „Łagodnej” Mariusza Trelińskiego czy „Historiach miłosnych” Jerzego Stuhra. Wystąpiła również w kilkunastu spektaklach Teatru Telewizji oraz w licznych słuchowiskach radiowych, za które była kilkukrotnie nagradzana.

W roli pianisty zobaczymy Dominika Rosłona, wszechstronnie uzdolnionego muzyka: wibrafonistę, pianistę, perkusistę i kompozytora. Na swoim koncie posiada kilka nagranych płyt. Współpracował z Teatrami Muzycznymi w Chorzowie, Gdyni, teatrami warszawskimi Rampa, Buffo, Och Teatr, Roma.

Aktorce i pianiście będzie towarzyszyć również Anna Szczygieł, wiolonczelistka, manager kultury oraz pedagog, która studiowała na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Współpracowała z orkiestrami w Portugalii, Polsce, Włoszech i Szwajcarii. Jako kameralistka występowała w Japonii. Działa w obszarze muzyki klasycznej, jak i rozrywkowej.

Wydarzenie zorganizowane przez Fundację Polskiego Państwa Podziemnego zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej. Partnerami wydarzenia są Gmina Międzyzdroje, Miejska Biblioteka Publiczna i Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach.

Podczas wieczoru obowiązują zasady bezpieczeństwa związane z pandemią. Wstęp wolny. (liczba miejsc ograniczona).

Serdecznie zapraszamy!

Bibliotekarze


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■🚔 Zachodniopomorskie: 9 wypadków, 3 ofiary śmiertelne, 48 pijanych kierowców w długi weekend – wzrost tragicznych statystyk! W porównaniu do roku poprzedniego (2024) nastąpił znaczący wzrost wypadków ( 80%), ofiar śmiertelnych ( 200%), rannych (50%), nietrzeźwych kierujących (15%) ■🚔 Zachodniopomorskie: 9 wypadków, 3 ofiary śmiertelne, 48 pijanych kierowców w długi weekend – wzrost tragicznych statystyk! ■ ⚠️ Uwaga! Dziś (23.06) od godz. 16:00 do 23:00 w całym woj. zachodniopomorskim możliwe burze z gradem, intensywny deszcz (do 30 mm), silny wiatr (do 90 km/h). Zachowaj ostrożność! ■ Kierowcy jadący od strony Międzyzdrojów muszą zwrócić szczególną uwagę na oznakowanie na rondzie z DW102. Ruch lokalny z Międzyzdrojów do Świnoujścia odbywa się drogą DZ-10 i dotychczasową DK3. Wyjazd z Międzyzdrojów do Szczecina odbywa się już przez nowy węzeł ■