POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [15.02.2021, 08:21:06] • Dziwnów

Dziwnowskie archiwalia

Dziwnowskie archiwalia

fot. archiwum autora

Kontynuując cykl poświęcony historii Dziwnowa i całej gminy po roku 1945, zapraszamy do obejrzenia kilku niezwykle interesujących fotografii, które ilustrują działalność kulturalną na przestrzeni lat 1951-1958.

Zespół artystyczno-taneczny (a w zasadzie jego zalążek), który można zobaczyć na poniższych zdjęciach, powstał najprawdopodobniej w roku 1947 lub w I połowie 1948. Jego członkowie rekrutowali się z pierwszej fali napływających do Dziwnowa mieszkańców, a począwszy od końca roku 1948, także z młodzieży skupionej w rozpoczynającym działalność na terenie gminy Związku Młodzieży Polskiej.

Dziwnowskie archiwalia

fot. archiwum autora

Pomimo licznych i charakterystycznych dla tego okresu trudności organizacyjnych (lokalowych oraz kostiumowych), zespół systematycznie się rozrastał, co wiązało się ze stopniowym przybywaniem do Dziwnowa kolejnych rodzin. Na przełomie lat 40’ i 50’ dołączyli do niego żołnierze lokalnej jednostki/strażnicy WOP (którzy już wcześniej wspierali działalność zespołu), a następnie też pracownicy utworzonej w Dziwnowie Spółdzielni „Bellona”. Dzięki temu, działalność zespołu nabrała w następnych latach dużej dynamiki, co pokazują właśnie załączone zdjęcia. Warto przy tym dodać, że kostiumy zostały wykonane samodzielnie przez członków zespołu. Inwencji w tych pracach – ze względu na różnorakie braki materiałowe oraz finansowe – nie brakowało.

Dziwnowskie archiwalia

fot. archiwum autora

Godny podkreślenia jest fakt, że działalność zespołu bardzo szybko przekroczyła gminne granice. Młodzi tancerze z Dziwnowa byli bardzo chętnie zapraszani na różnego rodzaju występy i konkursy (m.in. w Gdyni, Koszalinie, Kołobrzegu), przywożąc z nich liczne wyróżnienia. Należy przy tym dodać, że I połowa lat 50’ była okresem, kiedy działalność kulturalna była prowadzona niezwykle prężnie, a chętnych do uczestnictwa w różnego rodzaju przedsięwzięciach nie brakowało. W samej Spółdzielni „Bellona” powstał tzw. Klub Młodzieżowy, a w jego ramach Zespół Recytatorski i Taneczny, który dawał nieliczoną ilość koncertów.

Dziwnowskie archiwalia

fot. archiwum autora

Obok tańców, prezentowano również sztuki teatralne oraz występy recytatorskie. Działalność zespołu znacząco spowolniła w roku 1958 (a faktycznie została zawieszona), co było związane z przeniesieniem osób kierujących pracami artystycznymi do innych zadań. Zgromadzone przez lata kostiumy oraz elementy scenografii, przekazano do dziwnowskiej szkoły podstawowej, na bazie których miały powstać kółka zainteresowań dla młodzieży szkolnej.

Dziwnowskie archiwalia

fot. archiwum autora

Dziwnowskie archiwalia

fot. archiwum autora

Krzysztof Zawiliński / www.dziwnow.pl


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■