POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Piątek [18.12.2020, 08:24:10] • zachodniopomorskie

Przed nami najkrótszy dzień w roku- noś odblaski!

Okres jesienno - zimowy to dla kierowców i pieszych najtrudniejszy czas do przemieszczania się na drogach. Szybko zapadający zmrok, opady deszczu, czasami śniegu, utrzymująca się gęsta mgła znacznie ograniczają widoczność, co często prowadzi do zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy więc o to, aby być dostatecznie widoczni!

Wstępna analiza stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie województwa zachodniopomorskiego wykazała mniejszą liczbę wypadków, zabitych i rannych w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 roku.

Od 1 stycznia do 13 grudnia br. na drogach naszego regionu odnotowano 206 wypadków z udziałem pieszych uczestników ruchu drogowego, w których 18 osób poniosło śmierć i 191 osób zostało rannych.

Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj w miesiącach jesiennych i zimowych. Dlatego nie zapominajmy, że brak odblaskowego elementu może być powodem wielkich dramatów.

Jak pokazują policyjne statystyki najczęstszymi przyczynami potrąceń śmiertelnych z winy kierujących jest niedostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze, a także nieudzielenie pierwszeństwa. Analogicznie porównując zdarzenia powstałe z winy pieszych przyczynami są m.in. nieostrożne wejście przed nadjeżdżający pojazd, przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych, czy też poruszanie się drogą w miejscu nieoświetlonym, przy utrudnionej widoczności, bez elementów odblaskowych.

Nie każdy niechroniony uczestnik ruchu drogowego wie,że istotnym elementem poprawiającym nasze bezpieczeństwo na drodze jest właściwe noszenie elementów odblaskowych.

Przepisy nie określają konkretnego miejsca na odzieży, w którym należy nosić odblask oraz rodzaju elementu odblaskowego. Może to być np.: opaska, latarka (nawet w smartfonie!), parasolka, taśmy i szwy na odzieży wierzchniej, natomiast powinien on być noszony lub umiejscowiony w miejscu widocznym dla innego uczestnika ruchu drogowego w szczególności dla kierującego pojazdem.

Zachodniopomorscy policjanci od kilku lat niezmiennie apelują do rodziców, dziadków, rodzeństw, aby dawali przykład młodszym pokoleniom i „ świecili ” na drodze przykładem. Funkcjonariusze przypominają o obowiązku ich noszenia odblasków poza obszarem zabudowanym , ale zachęcają do noszenia elementów odblaskowych i poprawy własnego bezpieczeństwa również w terenie zabudowanym.

Dla kierowcy pojazdu pieszy wyposażony w element odblaskowy jest widoczny z odległości ok 150 m, natomiast pieszy bez odblasków zostaje dostrzeżony z ok. 30 metrów. To pokazuje , że czas reakcji kierującego zmniejsza się 5- krotnie !!!.

Nie eksperymentuj - noś odblaski, bo mogą uratować Ci życie!

Wydział Ruchu Drogowego KWP w Szczecinie / Zespół Prasowy KWP w Szczecinie/ IK


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Piątek: Wznowiony ruch pociągów między Wysoką Kamieńską a Kamieniem Pomorskim. Po usunięciu drzewa oraz sprawdzeniu stanu sieci trakcyjnej, o godzinie 10:30 wznowiony został ruch pociągów między Wysoką Kamieńską a Kamieniem Pomorskim. Na miejscu pracowały służby techniczne Polskich Linii Kolejowych oraz pociąg sieciowy. Za pociągi Polregio obowiązywała zastępcza komunikacja autobusowa ■ Kontrole na granicach z Niemcami i Litwą przedłużone do 4 października ■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski ■