POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [10.12.2020, 21:53:20] • zachodniopomorskie

Legendarny „latający ołówek” już w Muzeum Oręża Polskiego

Legendarny „latający ołówek” już w Muzeum Oręża Polskiego

fot. Organizator

Dwie doby trwał transport kolejnego, wyjątkowego eksponatu, który tuż przed końcem roku wzbogacił kolekcję Muzeum Oręża Polskiego. W piątek, 4 grudnia do tworzonego właśnie, nowego oddziału placówki – Muzeum Lotnictwa i Techniki Wojskowej w Rogowie dotarł samolot myśliwski MiG-21 PFM.

Eksponat to depozyt długoterminowy Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, a inicjatorem jego pozyskania był starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski. Bezpłatnie przetransportowało go wojsko. Do tej pory samolotu tego typu w kolekcji MOP nie było. Egzemplarz, który dostarczono przed paroma dniami nosi numer seryjny 94MŁ-09. Ma za sobą rozpoczętą w latach sześćdziesiątych służbę w 40. a następnie 2. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. Razem z myśliwcem z Dęblina przyjechała stacja akumulatorowa APA na podwoziu radzieckiego samochodu ciężarowego Ural-375D.

MiG-21 został skonstruowany w latach pięćdziesiątych, w ZSRR, w biurze projektowym Artioma Mikojana i Michaiła Guriewicza. W latach 1959-1987 zbudowano ok. 18 tys. egzemplarzy różnych wersji; oprócz Związku Radzieckiego, na podstawie umów licencyjnych samolot produkowano także w Czechosłowacji i Indiach. W Chinach powstała wierna kopia oznaczona jako J-7.

Maszyna charakteryzowała się maksymalną prędkością ponad 2,1 tys. km/h, zasięgiem 1,1 tys. km oraz pułapem do 19 km. Wyposażona była w pojedyncze działko GSz-23 kalibru 23 mm oraz system pozwalający na podwieszenie na czterech belkach podskrzydłowych dodatkowego uzbrojenia o masie do 2 tys. kg.

MiGi-21 użytkowany był przez lotnictwo 34 państw, przede wszystkim satelitów ZSRR. Przez ponad 40 lat był to podstawowy myśliwiec Sił Powietrznych RP, wycofano go dopiero w 2004 r. Samoloty tego typu widywano często nad Pomorzem Środkowym. Był w nie uzbrojony stacjonujący na lotnisku w Zegrzu Pomorskim niedaleko Koszalina, 26. Pułk Lotnictwa Myśliwskiego.

Magdalena Chmielewska
Główny specjalista ds. kadr i PR
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Piątek [11.12.2020, 12:23:52] • [IP: 37.248.154.***]

samolot myśliwski MiG-21 ze względu na swoją sylwetkę dorobił się wśród pilotów nazwy" ołówek" lub" bałałajka" wcześniej bo w latach drugiej wojny światowej także ksywę " Bleistift - latający ołówek" nosił niemiecki samolot Dornier Do 17 także w Dziwnowie jako latająca łódź

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■