Ogród będzie miał bierny i czynny wpływ terapeutyczny. Pobudzanie zmysłów poprzez obserwowanie barwnej roślinności, podziwianie aromatu ziół i kwiatów oraz wsłuchiwanie się w odprężające dźwięki ogrodu to nie jedyne korzyści dla odwiedzających.
fot. Organizator
To pierwsze takie miejsce w naszej gminie, a budowa jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
Ogród będzie miał bierny i czynny wpływ terapeutyczny. Pobudzanie zmysłów poprzez obserwowanie barwnej roślinności, podziwianie aromatu ziół i kwiatów oraz wsłuchiwanie się w odprężające dźwięki ogrodu to nie jedyne korzyści dla odwiedzających.
fot. Organizator
Równie dużym walorem o terapeutycznym znaczeniu będzie kontakt z roślinami i poznawanie ich poprzez dotyk, a przede wszystkim wykonywanie drobnych prac ogrodowych takich jak: sianie i sadzenie roślin, opieka nad nimi oraz obserwowanie jak się zmieniają i rosną, a także tworzenie prac artystycznych z wykorzystaniem materiału roślinnego.
fot. Organizator
W tym miejscu należy pogratulować inicjatorom przedsięwzięcia z Panią Dyrektor Ewą Żelewską na czele, ponieważ ogród powstaje w ramach autorskiego Programu Edukacji Ekologicznej „Wymarzony Ogród” dla dzieci w wieku przedszkolnym.
Z ogrodu będą korzystać m.in. dzieci uczęszczające do Punktu Przedszkolnego „Pod Daglezją” i Publicznej Szkoły Podstawowej w Dargobądzu, a także innych placówek oświatowych. W ogrodzie przeprowadzane będą zajęcia dydaktyczne dla dzieci przedszkolnych oraz lekcje przyrody, biologii, plastyki, techniki, matematyki itd. Będzie służył również jako miejsce popołudniowego wypoczynku dla rodzin i seniorów.
fot. Organizator
Po fazie projektowej wykonano prace ziemne, usunięto stare pnie, postawiono nowe ogrodzenie, posadzono żywopłot, który ma osłonić teren od strony ulicy i przygotowano glebę do wiosennych nasadzeń. Wzdłuż alejki prowadzącej do głównego wejścia do szkoły posadzono szpaler pięknie kwitnących wiosną i atrakcyjnie wybarwionych jesienią japońskich wiśni i śliw wiśniowych. Wiosną powstaną rabaty pełne kwiatów i ziół oraz ścieżki o różnorodnej strukturze, a także elementy małej architektury.
www.facebook.com/gminawolin
Szkoda ze szkołą nie ma większych potrzeb
Oby tylko miał kto dbać o utrzymanie tego obiektu! Mam nieduży ogród (1000m) i wiem ile pracy trzeba włożyć, żeby dobrze wyglądał, a o taki ogród sensoryczny będzie musiał dbać ktoś na etacie.
Będzie i studnia, taka na okres kryzysu. Studnia publiczna rezerwowa dla Dargobądza.
Chyba poniosło pana redaktora z tym kojącym wpływem i wsłuchiwanie się w odprężające odgłosy ogrodu, przecież tam obok przebiega trasa S3, hałas z przejeżdżających Tirów dobiegający z za ekranów, z tłumi wszelkie doznania, chyba to mała pomyłka wydaje mi się że miało by to sens za budynkiem szkoły, w tle przebudowa trasy S3
Później będzie artykuł - jak wysechł ogród sensoryczny w Dargobądzu. Studnię głębinowa wykopać żeby latem była woda do podlewania.