POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [22.11.2020, 14:54:35] • zachodniopomorskie

Pracujesz lub uczysz się zdalnie Bądź eko i pij wodę z kranu

Pracujesz lub uczysz się zdalnie Bądź eko i pij wodę z kranu

fot. Organizator

Ograniczenia, które spowodowała epidemia koronawirusa, zmieniły nasz tryb życia, a także codzienne nawyki. Wielu z nas dużo mniej się rusza i zapomina o zdrowych zasadach żywienia. Najczęściej zapominamy o piciu odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. Woda, sama w sobie nie uchroni nas przed zakażeniem, ale odwodnienie powoduje, że nasz organizm traci ochronę na wielu frontach.

- Picie wody dostarczanej przez Wodociągi Zachodniopomorskie jest bezpieczne. Woda jest pod stałym nadzorem stacji epidemiologiczno - sanitarnej i naszego laboratorium. Pijąc wodę z kranu przyczyniamy się do ograniczenia wytwarzania plastikowych opakowań, które następnie długo się rozkładają - mówi Łukasz Szeląg, rzecznik Wodociągów Zachodniopomorskich w Goleniowie.

W Województwie Zachodniopomorskim na przykład Gmina Dębno w ostatnich latach pozyskała na modernizację ujęcia wody i rozbudowę sieci kilkadziesiąt milionów złotych. Poprzez takie działania budowana sieć w Polsce należy do najnowocześniejszych w Europie.

Picie wody warto rozpocząć tuż po przebudzeniu, wtedy szklanka ciepłej wody ma zbawienny wpływ na organizm odwodniony po nocy. Warto również wypijać szklankę wody na 15-20 minut przed każdym posiłkiem i około godziny po. Oczywiście pić nie należy tylko zgodnie z zegarem, ale zawsze, kiedy mamy na to ochotę.

Badania PBS wykazują, że 27% dzieci w Polsce pije tylko od 1 do 4 szklanek wody dziennie. To zdecydowanie niewystarczająca ilość dla zdrowego funkcjonowania młodego organizmu – alarmują eksperci. - Dorośli nie zastanawiają się nad tym, jakim ważnym elementem dla rozwój dziecka jest woda. Co więcej nie są świadomi zagrożeń, jakie wynikają z braku odpowiedniego nawodnienia młodych organizmów - niedobory wody mogą powodować bóle głowy, ryzyko wystąpienia zaburzeń funkcji poznawczych i problemy z koncentracją uwagi, czujnością i pamięcią krótkotrwałą, co może wpływać choćby na wyniki w nauce i zachowanie dziecka w szkole – tłumaczy Natalia Podlaszczak, ekspert ds. żywienia i sportowiec ze Szczecina.

Zdaniem 43% dorosłych najlepszym napojem dla prawidłowego rozwoju dziecka są soki owocowe. Co więcej wraz ze wzrostem statusu majątkowego rośnie spożycie napojów słodzonych u dzieci, maleje zaś wody spada znacząco. Aż 10,9% najzamożniejszych badanych zadeklarowało, że ich dziecko nie pije wody w ogóle. Rodzice nie wiedzą lub zapominają o tym, że cukry zawarte w sokach i innych napojach słodzonych pobudzają pragnienie, zamiast je gasić, wzmagają apetyt i powodują senność. Ponadto spożywanie dużych ilości takich napojów może prowadzić do nadwagi lub otyłości. Dlatego w czasie edukacji zdalnej nauczyciele powinien przekazać jasny komunikat dla rodzica i dziecka, że warto pić wodę z kranu. - Rodzice często nie wiedzą czy i ile wody pije jego dziecko w ciągu dnia - mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że już od 7. roku życia te rekomendowane ilości spożywanej wody są takie same dla dzieci, jak dla dorosłych – dodaje Natalia Podlaszczak.

W Polsce nie istnieje, powszechny w Niemczech czy Holandii, oparty na kaucji, system zbiórki i ponownego użycia butelek. Na nasz rynek trafia co roku ok 4,5 miliarda plastikowych butelek z napojami. Ponownie przetwarzanych jest 1,1 mld, a reszta, czyli ok. 80%, ląduje w lasach, na wysypiskach śmieci albo w piecach. Wyprodukowanie jednej butelki wiąże się z emisją 0,5 kg dwutlenku węgla, jej rozkład trwa 500 lat. Lasy Państwowe każdego roku wydają 20 milionów złotych na sprzątanie lasów, a te pieniądze mogłyby posłużyć budowie lokalnych dróg lub infrastruktury turystycznej lub rowerowej.

- Nawet jeśli butelka trafia do wtórnego przetworzenia, oznacza to kolejny wydatek energetyczny i dalszą emisję zanieczyszczeń. Jak widać, od recyclingu lepsze jest ograniczenie produkcji kłopotliwych odpadów. Dlatego lepiej pić wodę z kranu to bardzo ekologiczne - mówi Damian Simiński, dyrektor w Wodociągach Zachodniopomorskich w Goleniowie.

Wodociągi Zachodniopomorskie organizują akcję "Zdrowa Woda", w ramach której dzieci w szkole otrzymują bidony do picia wody a w szkołach są montowane poidełka. Napełnienie i noszenie ze sobą własnej butelki wielokrotnego użytku nie jest mniej wygodne niż tych jednorazowych. Chętnie korzystają z poidełek dzieci w Mierzynie koło Szczecina, Stepnicy, Grzędzicach, Baniach i Brzesku.

Osobną, bardzo ważną kwestią jest transport. Butelki z wodą, zanim dotrą do naszych sklepów, nierzadko pokonują setki kilometrów. Oznacza to dziesiątki ciężarówek rozjeżdżających nasze drogi i zanieczyszczających środowisko spalinami i hałasem. A przecież wodę mamy w domu na wyciągnięcie ręki. Nie ulegajmy reklamom, które starają się nas przekonać, że kupowanie butelek z wodą jest wyznacznikiem nowoczesnego stylu życia i zapewni nam zdrowie oraz urodę. Hasłem Piję wodę z kranu zachęcamy do odpowiedzialnej konsumpcji.

Woda wspomaga wydalanie z organizmu szkodliwych i zbędnych składników przemiany materii – oczyszcza organizm. Zawarta w ślinie i sokach żołądkowych woda wspomaga trawienie, umożliwiając formowanie kęsów, przełykanie oraz transport pokarmu. Picie wody hamuje uczucie głodu i przyspiesza metabolizm, co wspiera odchudzanie. Jednym z najprostszych sposobów na wykorzystanie właściwości wody do odchudzania, jest wypicie szklanki wody około 20 minut przed posiłkiem. Zapewni uczucie sytości i pozwoli zmniejszyć ilość zjedzonego pokarmu.

- Nasze organizmy nie są w stanie magazynować wody, należy więc ją regularnie uzupełniać. Nie należy z tym czekać, aż do wystąpienia pragnienia, które jest sygnałem ostrzegawczym, że w organizmie jest za mało wody. Warto wyrobić sobie nawyk regularnego picia wody - zachęca Natalia Podlaszczuk, dietetyk ze Szczecina.
Zapotrzebowanie na wodę jest podobne dla każdego z nas. Na różnicę w zapotrzebowaniu wpływ ma nasz styl życia, aktywność, wiek, płeć, stan zdrowia oraz czynniki zewnętrzne, jak pogoda, wilgotność powietrza, dieta. Żeby obliczyć indywidualne zapotrzebowanie na wodę, można skorzystać z metody uwzględniającej masę ciała. Na każdy kilogram masy ciała przypada 30 ml wody, dlatego zapotrzebowanie na wodę dla osoby ważącej 70 kg będzie wynosić 2100 ml.

Warto pamiętać, że przy niedoborze wody nasze mięśnie słabiej pracują, spada także ciśnienie krwi odpowiadającej m.in. za dotlenienie organizmu. Skóra osób, które regularnie ćwiczą oraz utrzymują prawidłowe nawodnienie jest bardziej elastyczna, jędrna, mniej podatna na procesy związane ze starzeniem się.

Na zdjęciu: Dzieci od roku życia powinny pić wodę w takiej samej ilości jak dorośli. Woda jest niezbędna do prawidłowej diety oraz pracy mózgu. Nawodniony organizm obroni się lepiej przed wirusami. Pijąc wodę z kranu oszczędzamy nasze środowisko przed plastikowymi butelkami oraz pieniądze w budżecie domowym.

Wodociągi Zachodniopomorskie Sp. z o.o. w Goleniowie


komentarzy: 14, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-14 z 14

Gość • Środa [25.11.2020, 23:31:10] • [IP: 31.11.128.**]

Nie ma jak woda prosto z morza.Mniam, mniam.

Gość • Poniedziałek [23.11.2020, 17:19:27] • [IP: 83.23.196.**]

Chyba tak posrało ich.

Gość • Poniedziałek [23.11.2020, 13:58:53] • [IP: 195.205.242.***]

posrało was, ludzi chcecie truć, zobaczcie najpier w jakim stanie w miastach ktore ładuja miliony na kwiatki i jednoroczne ławeczki sa instalacje, rury, nawet jak woda na wejsciu jest czysta i zdatna, to po przejsciu po tych systemach z kranu juz szit leci, powodzeniA, jeszcze moze zachecajcie ludzi do mycia warzyw i owocow bez mycia, prosto z pola, zaoszczedzi sie wodę!

Gość • Poniedziałek [23.11.2020, 11:57:31] • [IP: 192.95.4.***]

Jak ty koła nie widziałeś.

Gość • Poniedziałek [23.11.2020, 11:46:56] • [IP: 31.0.70.**]

Człowieku weź koło i j...j się w czolo

Gość • Poniedziałek [23.11.2020, 10:36:01] • [IP: 37.47.182.**]

Już lepiej z kałuży pić, niż z tych rurek ściekowych, ludzie pomyślcie przez jakie zakręty ta woda idzie do kranu i co jest po drodze...

Gość • Poniedziałek [23.11.2020, 09:50:15] • [IP: 83.23.96.**]

Mój sąsiad ma dwie studnie. Z jednej poi zwierzęta z drugie sam pije i jak długo żyje.

Gość • Poniedziałek [23.11.2020, 08:16:12] • [IP: 80.94.24.***]

W Wolinie można pić z kranu ale potem sie porzygarz.

Gość • Niedziela [22.11.2020, 22:56:38] • [IP: 149.202.98.***]

Niedobra w smaku jest kranówa. Niema to jak mineralna z minerałami.

Gość • Niedziela [22.11.2020, 22:32:03] • [IP: 83.23.222.**]

Nie pij wody z kranu -bo zalęgną ci się żaby w brzuchu- tak mawiał mój dziadek

Gość • Niedziela [22.11.2020, 19:09:17] • [IP: 37.248.42.***]

Pij wode z kranu zapłacisz więcej za śmieci

Gość • Niedziela [22.11.2020, 18:24:59] • [IP: 95.40.75.**]

Lepszym substytutem wody jest winko własnej roboty, lub bimberek zaraz po destylacji o mocy 80 koni. ..Zaspokaja zapotrzebowanie organizmu na wodę, rozwiązuje język, i co najważniejsze zabija cowid-a 19 prawie natychmiast...🐲

Gość • Niedziela [22.11.2020, 17:55:27] • [IP: 83.23.134.***]

Wole kranówę niż wodę zw plastikowych butelkach z marketów.

Gość • Niedziela [22.11.2020, 15:09:48] • [IP: 213.76.131.**]

Woda z kranu to jeden wielki syf zwłaszcza w dużych miastach, nie to co nawsi.

Oglądasz 1-14 z 14
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■