POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [01.09.2020, 18:22:42] • Kamień Pomorski

1982: Wykopaliska archeologiczne na ulicy Żwirki i Wigury w Kamieniu Pomorskim

1982: Wykopaliska archeologiczne na ulicy Żwirki i Wigury w Kamieniu Pomorskim

fot. archiwum autora

Archeologiczne stanowisko pozorne, czyli miejsce z zabytkami pochodzącymi z innego stanowiska. Natrafił na nie w Kamieniu Pomorskim pan Jan Łyskawa.

Stanowisko pozorne to tak naprawdę ziemia ze stanowiska/stanowisk archeologicznych, którą wywieziono i wysypano na danym terenie. Najczęściej ma to związek z nawożeniem danego terenu, aby nadawał się pod uprawę. Na masową skalę tworzyli je Niemcy w XX wieku , którzy wywozili czarnoziemy z Ukrainy. W ten sposób na tereny położone na zachód trafiły zabytki charakterystyczne dla terenów zza naszej wschodniej granicy, często są to przedmioty związane z kulturą trypolską.

Na jedno z takich stanowisk natknął się pan Jan Łyskawa, a wyniki prac opublikowano w krótkim artykule w Materiałach Zachodniopomorskich w roku 1983:

''Kamień Pomorski – ulica Żwirki i Wigury
W marcu 1982 roku rozpoczęto wykop pod fundamenty budynku mieszkalnego typu ''bliźniak'' (wymiary 10 m x 25 m) w Kamieniu Pomorskim przy ulicy Żwirki i Wigury przez Ob. Ob. Pawła Gradowskiego i Grzegorza Niewiarowskiego (ryc. 14.1). Ulica Żwirki i Wigury w Kamieniu Pomorskim wytycza współczesną granicę zabudowy miasta od strony północno-wschodniej.

Również we wczesnym średniowieczu stanowiła granicę podgrodzia, gdyż dalej rozciągały się tereny podmokłe i bagienne, osuszone dopiero w XIX wieku. Omawiany wykop zlokalizowany jest na łagodnym wzniesieniu, które obniża się w kierunku zatoki Karpinki. W trakcie prowadzonych prac ziemnych nie stwierdzono występowania warstwy kulturowej, w odsłoniętych profilach wykopu fundamentowego oprócz 30 cm warstwy próchnicy, ponieważ budynek mieszkalny zlokalizowany jest na terenie byłego ogródka działkowego.

1982: Wykopaliska archeologiczne na ulicy Żwirki i Wigury w Kamieniu Pomorskim

fot. archiwum autora

Jednakże w 30 cm warstwie próchnicy występowała licznie ceramika wczesnośredniowieczna oraz znaleziono 2 fragmenty ceramiki nowożytnej. Znaleziono 18 fragmentów naczyń wczesnośredniowiecznych w tym 7 wylewów, 1 dno naczynia, oraz 10 fragmentów brzuśćca (ryc. 14.2), 2 fragmenty ceramiki XX wiecznej (ryc. 14.3.). Ornament występujący na ułamkach naczyń posiada w większości motyw linii poziomych (rys. 2a, 2b, 2h, 2i, 2j), bądź daleko lekko ukośnie biegnących żłobków, wykonanych patykiem (rys. 2c). Dwa fragmenty wylewu oraz dwa fragmenty brzuśćca to ceramika stalowo-szara, reszta fragmentów naczyń posiada barwę brunatną. Wszystkie ułamki naczyń posiadają silnie wypaloną strukturę. Glina zawiera domieszkę drobnoziarnistego piasku z jednym wyjątkiem (rys. 2g), gdzie domieszkę stanowi gruboziarnisty piasek.

W oparciu o zebrany materiał w postaci fragmentów ceramiki wczesnośredniowiecznej, które można datować od XI wieku (rys. 2g) po początek XIII wieku czyli okres średniowiecza w oparciu o fragmenty naczyń stalowo-szarych.

Występujące fragmenty naczyń wczesnośredniowiecznych, średniowiecznych i nowożytnych w w/w miejscu znalazły się prawdopodobnie na wtórnym złożu w wyniku nawożenia ogródka działkowego. Jan Łyskawa''

1982: Wykopaliska archeologiczne na ulicy Żwirki i Wigury w Kamieniu Pomorskim

fot. archiwum autora


komentarzy: 6, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-6 z 6

Gość • Środa [02.09.2020, 19:14:19] • [IP: 31.0.40.***]

Marcinka wypociny ciąg dalszy.

Gość • Środa [02.09.2020, 15:52:50] • [IP: 37.47.167.***]

to juz nie okiem pana Marcina? Chlopie zajmij sie moze ogrodkiem

Gość • Środa [02.09.2020, 14:47:43] • [IP: 188.146.167.***]

SKORUPY

Gość • Środa [02.09.2020, 14:11:32] • [IP: 37.47.184.***]

No na co komu ta arheologi, do roboty na produkcje a nie smietnisko koło kosciola i koło wody!

Gość • Środa [02.09.2020, 13:47:56] • [IP: 80.94.24.***]

I po co komu te skorupy? Do śmietnika z nimi.

Gość • Środa [02.09.2020, 00:33:02] • [IP: 37.47.68.**]

Pan Marcin na Detektora MHZK, a drób na bruk.

Oglądasz 1-6 z 6
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Ostrzeżenie meteorologiczne – Dziś od 13:00 do 23:00 burze z gradem i porywami wiatru do 90 km/h w całym woj. zachodniopomorskim. Uwaga na intensywne opady deszczu, możliwe utrudnienia komunikacyjne i ryzyko pożarów ■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■