POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [07.05.2020, 08:17:00] • Powiat Kamieński

Zobaczcie, co wyprawiają ludzie, gdy puszczą im hamulce

Zobaczcie, co wyprawiają ludzie, gdy puszczą im hamulce

fot. ikamien.pl

Czy to pod wpływem koronawirusa wiele osób zdało sobie sprawę, jak trudny zawód wykonują ratownicy pogotowia? W ostatnim czasie spadła agresja wobec zespołów ratownictwa medycznego.

W ostatnim czasie w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego zauważono spadek liczby ataków agresji wobec zespołów ratownictwa medycznego. W minionym miesiącu takie ataki zdarzały się w naszym regionie sporadycznie. Dobre wieści: nie było żadnego poważnego ataku na zespoły w Świnoujściu czy Kamieniu Pomorskim.

- Zwykle agresywni pacjenci lub ich bliscy, którzy atakują ratowników medycznych, bardzo często są pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających - przyznaje Paulina Targaszewska, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. - Wulgaryzmy i groźby kierowane w kierunku zespołów ratownictwa medycznego to najczęstsze formy agresji z jakimi borykają się ratownicy. Niestety pojawiają się też bardzo groźne formy agresji w stosunku do ratowników medycznych. Nie raz są oni opluwani, popychani, kopani lub bici przez pacjentów czy też ich krewnych. Bywa, że dochodzi do uszkodzenia karetki czy też urządzeń, które się w niej znajdują.

Były też przypadki, że agresywni kierowcy... zajeżdżali zespołowi w karetce drogę podczas jazdy lub też umyślnie uniemożliwiali karetce wyjazd na miejsce wezwania.

- W chwili ataku agresji pacjenta lub świadka zdarzenia, członkowie zespołu ratownictwa medycznego nie mają jak się bronić – przyznaje Paulina Targaszewska. - Mogą jedynie udać się w bezpieczne miejsce i wezwać policję. Takie ataki na zespoły ratownictwa medycznego (o których informowani są funkcjonariusze policji) z urzędu powinny trafiać do prokuratury.

Należy pamiętać, że ratownicy medyczni korzystają z ochrony jaka przysługuje funkcjonariuszom publicznym. W związku z tym za atak na ratowników medycznych może grozić nawet do 12 lat pozbawienia wolności (jeśli doszło do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu).

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Piątek [08.05.2020, 19:47:56] • [IP: 94.254.232.***]

Ja będąc ratownikiem zamieniłabym zawód

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■