POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [06.02.2020, 10:19:03] • zachodniopomorskie

Kraina 44 Wysp ciągle jest zalewana cofką z Bałtyku

Kraina 44 Wysp ciągle jest zalewana cofką z Bałtyku

fot. Andrzej Ryfczyński

To już regularnie mniej lub więcej zalewane są wyspy Krainy 44 Wysp pomiędzy Karsiborem, a Przytorem.

Kiedyś to była rzadkość. Od wieków rolnicy na wyspach wypasali bydło, zielone wyspy były też źródłem siana na zimę. Do niektórych były wybudowane łukowe mosty, które przetrwały do lat 70. ubiegłego wieku. Klimat się ociepla, przez ostatnie 100 lat woda podniosła się o 20 - 22 centymetry, a po pogłębieniu toru wodnego do Szczecina, woda z Bałtyku szerokim korytem wlewa się do Zalewu Szczecińskiego i podnosi jego poziom.

Kraina 44 Wysp ciągle jest zalewana cofką z Bałtyku

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Teraz coraz częściej widzimy zalane mało niedostępne wyspy. Aż strach pomyśleć co będzie za 20, 30 lat. To już niedługo. Może wydłużenie zachodniego falochronu w Świnoujściu złagodziłoby to negatywne zjawisko. Urząd Morski w Szczecinie do tej pory bagatelizował to nasilające się zjawisko. Pamiętamy, jak latem krowy na tych wyspach ponad tydzień stały "po kolana" w wodzie.

Andrzej Ryfczyński


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■