POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [29.10.2018, 17:57:16] • Kamień Pomorski

„Okiem pana Marcina” oglądamy bastionowe fortyfikacje w krajobrazie Kamienia Pomorskiego

„Okiem pana Marcina” oglądamy bastionowe fortyfikacje w krajobrazie Kamienia Pomorskiego

fot. Organizator

Przyjrzymy się ile zostało po nowożytnych fortyfikacjach Kamienia Pomorskiego. Niegdyś tworzyły one ciąg umocnień, na których strzelcy mogli skutecznie prowadzić obronę naszego miasta.

Porównując poszczególne mapy uwidaczniają się ciągi komunikacyjne (czyli ulice) przebiegające niegdyś wzdłuż (zarówno przed i za ) bastionami. Na mapie szwedzkiej widoczne są dwie bramy: skrzyżowanie ulic Rejtana i Mieszka I oraz okolice skrzyżowania ulic Mickiewicza i Rejtana. Na późniejszej mapie pruskiej widać kolejną bramę, dzisiejsza ulicy Szpitalna.

Wydaje się, że zbiegające się ulice Bolesława Chrobrego i Mieszka I oddają dawny zarys czoła (najbardziej wysuniętej części) jednego z bastionów.

Najlepiej zachowanym fragmentem umocnień jest górka (półbastion) przy ulicy Szpitalnej. Wyraźny kształt zarysował się na najnowszych mapach. Napisałem do naszego drogiego konserwatora zabytków w tej sprawie, poczekajmy na profesjonalną odpowiedź. Niskim kosztem możliwa by była rekonstrukcja tego umocnienia. W większość jest ona nienaruszona.

Mapy Szwedzkiego Archiwum Wojskowego naszego miasta mogą Państwo znaleźć na tych stronach, nie jest to jakaś wiedza tajemna:

Mapa naszych okolic: sok.riksarkivet.se/bildvisning/K0016920_00001#?c=&m=&s=&cv=&xywh=-12721%2C-720%2C32780%2C14365

Plan naszego miasta:
sok.riksarkivet.se/bildvisning/K0007934_00001#?c=&m=&s=&cv=&xywh=1984%2C1001%2C2127%2C1163

Są one bardzo interesujące i mogą posłużyć do lokalizowania wielu innych ruin w naszych okolicach (np. młynów, dawnych budynków w tym wież/baszt).

Najnowsze mapy naszego kraju i wielu innych znajdą Państwo na Geoportalu, link poniżej (najbardziej widoczne są relikty umocnień Kamienia na mapie topograficznej – jedna z opcji)

target=_blank>mapy.geoportal.gov.pl/imap/?gpmap=gp0

O nowożytnych fortyfikacjach naszego miasta pisałem również tutaj:

target=_blank>lepszykamien.wordpress.com/2018/10/09/twierdza-kamien/


Pozdrawiam

Pan Marcin
lepszykamien.wordpress.com/


komentarzy: 5, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-5 z 5

• Wtorek [30.10.2018, 17:06:12] • [IP: 83.23.244.**]

Pan burmistrz nie ma pojęcia co robi ZWIK Specjalnością Pana B jest zmiana planu by inwestor, który miał 5 pięter do wybudowania mógł postawić ich 9. Lubi by wszystko było duże, właśnie rzutem na taśmę przygotowuje parę debilnych zmian pod inwestorów. Jeśli chodzi o warunki przyłączenia to w energetyce było podobnie ale od paru lat opłata za przyłączenie jest od zamówionej mocy. Radni w Międzyzdrojach są ponad takie drobiazgi i niewielu rozumie w czym rzecz a już zaproponować logiczne zmiany to już nie z Pania Prezes, która jest by ładnie wyglądać. A swoją drogą czy Pan sprawdził czy w zasobach geodezyjnych te rurociągi są naniesione. Malkontent

Gość • Wtorek [30.10.2018, 15:45:46] • [IP: 37.248.159.***]

Od tego jest pan Burmistrz i podległy mu Urząd

Gość • Wtorek [30.10.2018, 12:22:39] • [IP: 37.47.132.**]

Fred bez paniki. Postawia znak ograniczenie prędkości i już będzie zrobione :-). Droga na osiedle " most " to jest tragedia. Teraz czekać na oblodzenie. Ktoś kto to zrobił powinien się wstydzić a jeżeli budżet był za mały powinien odmówić wykonania. Wracając do tematu pomysł świetny na przyciągniecie większej ilości turystów ale...

Fred • Poniedziałek [29.10.2018, 23:00:10] • [IP: 37.47.143.***]

Myślę, że w pierwszej kolejności należy zmodernizować infrastrukturę miasta(tragiczny stan, wstyd się przyznawać, że mieszka się tutaj), zabytki można odtwarzać jak już wszystkie" dziury" zostaną załatane.

Gość AS • Poniedziałek [29.10.2018, 18:25:18] • [IP: 195.191.162.**]

Dzięki panu dowiadujemy się więcej o naszej okolicy proszę więcej

Oglądasz 1-5 z 5
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ ENEA Operator zapowiada dwie przerwy w dostawie prądu w powiecie kamieńskim w poniedziałek 17 listopada. Rano bez zasilania będą wybrane adresy przy ulicach Polnej i Wolińskiej w Kamieniu Pomorskim. Dłuższa, kilkugodzinna przerwa obejmie miejscowość Żółcino ■ Planowane wyłączenia prądu w Kamieniu Pomorskim. We wtorek 18 listopada w godzinach 15–17 energii pozbawione będą adresy przy ul. Polnej 5 oraz Wolińskiej 50 i 51. Przerwy wynikają z prac prowadzonych przez ENEA Operator ■ 15 listopada br. (sobota) McDonald’s otworzyła 600 restaurację pod złotymi łukami w Polsce. Nowy punkt na mapie znajduje się na wyspie Wolin, przy ul. Gryfitów 33A w Wolinie. W dniu otwarcia na gości czekają niespodzianki i specjalne atrakcje dla całych rodzin, w tym upominki, animacje i konkursy z nagrodami ■ Międzyzdroje. Kino Eva zaprasza Panie na wyjątkowy wieczór „Ladies For Ladies” – już 19 listopada o godz. 18:00! Prelekcja KLAPS!, losowanie nagród i poruszający film „Wielka, odważna, piękna podróż” z Margot Robbie i Colinem Farrellem. 💃✨ Bilety: 35 zł. ■ Świnoujście: W kolejnych tygodniach tunel będzie również wyłączany z ruchu w następujących terminach: - 07/08 listopada 2025 - 14/15 listopada 2025 - 21/22 listopada 2025 - 28/29 listopada 2025 - 05/06 grudnia 2025 - 12/13 grudnia 2025 - 19/20 grudnia 2025. ■ Uwaga, planowane wyłączenia prądu! We wtorek, 28 października, w godzinach 08:00–14:00, Wisełka – ulice Leśna 5a, 5b, 6a i 11b pozostaną bez zasilania – informuje ENEA Operator (Rejon Międzyzdroje). Szczegóły na www.wylaczenia-eneaoperator.pl■ Uwaga mieszkańcy Jarszewa! W czwartek, 30 października 2025 r., w godzinach od 8:00 do 10:00, ENEA Operator zapowiada planowaną przerwę w dostawie energii elektrycznej. Prace mają charakter techniczny – warto wcześniej przygotować się na dwugodzinny brak zasilania ■