POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [12.11.2015, 15:42:27] • Międzyzdroje

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Międzyzdrojach

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Międzyzdrojach

fot. Organizator

Tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości obchodzone było w Międzyzdrojach dla upamiętnienia 97. rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku, po 123 latach od rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję.

Uroczystość rozpoczęła się na Placu Stefana Kardynała Wyszyńskiego, w której uczestniczyli przedstawiciele władz powiatowych i samorządowych, instytucji, organizacji i stowarzyszeń, placówek kultury i oświaty, mieszkańcy oraz goście gminy Międzyzdroje. 

Międzyzdrojską uroczystość poprowadził Andrzej Mleczko wprowadzając wszystkich w nastrój Święta Niepodległości.

W asyście pocztów sztandarowych kilkadziesiąt delegacji złożyło kwiaty przy pomniku Marynarza. Odczytano Niepodległościowy Apel Pamięci a żołnierze 8 Dywizjonu Przeciwlotniczego z Dziwnowa oddali salwę honorową.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Międzyzdrojach

fot. Organizator

Po uroczystości przy pomniku wszystkie delegacje przemaszerowały do kamienia pamięci „Duchowym Budowniczym Międzyzdrojów” znajdującego się przy kościele pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach. Przy kamieniu została odprawiona modlitwa, odśpiewano hymn narodowy oraz uczczono pamięć duchowych budowniczych Międzyzdrojów.

Po godzinie 12.00 w kościele parafialnym z udziałem władz samorządowych, mieszkańców, pocztów sztandarowych i żołnierzy 8 Dywizjonu Przeciwlotniczego z Dziwnowa, uroczystą mszę św. w intencji Ojczyzny celebrował ksiądz Marcin Kózka.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Międzyzdrojach

fot. Organizator

Dalszy ciąg obchodów Narodowego Święta Niepodległości  miał miejsce w Międzynarodowym Domu Kultury o godz.16.00. Uroczystą akademię poprowadził Andrzej Mleczko a rozpoczął prof. Kazimierz Kozłowski wygłaszając prelekcję pt. „Zasługi II Rzeczypospolitej Polskiej dla Pomorza Zachodniego”. Wykład zakończył prezentacją monografii „Słoneczne Międzyzdroje – historia i przyroda”. Monografia Międzyzdrojów została wydana w 2015 roku ze środków finansowych Gminy Międzyzdroje pod redakcją Bogdana Jakuczuna i prof. Kazimierza Kozłowskiego. Jest to pierwsze tego typu wydawnictwo o historii, architekturze i przyrodzie naszego miasta.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Międzyzdrojach

fot. Organizator

Następnie na scenie wystąpili międzyzdrojscy artyści z zespołów śpiewaczych „Bryza” i „Fale”. Na zakończenie akademii zabrzmiały pieśni Mieczysława Fogga w wykonaniu ARTE FAKT Agencja Artystyczna z Poznania w projekcie „Tango Fogg”. Romantyczne piosenki w nowych aranżacjach przeniosły wszystkich obecnych na sali w lata 20-te ubiegłego wieku. Autorski projekt jest wspólnym przedsięwzięciem grupy muzyków. Panowie Jan Zeyland na pianinie, Michał Gajda na akordeonie, Krzysztof Samela na kontrabasie, Mirosław Kamiński grający na perkusji oraz prowadzący i śpiewający Radosław Elis pokazali, że piosenki wybitnego artysty jakim był Mieczysław Fogg są ponadczasowe. Występ spotkał się z dużym zainteresowaniem publiczności, która na koniec wraz z zespołem zaśpiewała wspólnie piosenkę ,,Pierwszy siwy włos”.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Międzyzdrojach

fot. Organizator

Wszyscy obecni na uroczystości w MDK otrzymali na koniec pamiątkowe wydanie monografii ,,Słoneczne Międzyzdroje” wraz z autografami autorów, których opracowania składają się na monografię.

Narodowe Święto Niepodległości w Międzyzdrojach zakończyło się w radosnej atmosferze dzięki tym wszystkim, którzy brali udział w uroczystościach oraz zaangażowanych w przygotowanie w międzyzdrojskie obchody. Wszystkim składamy serdeczne podziękowania!


Tomasz Rychłowski
Joanna Ścigała
Referat Promocji i Współpracy z Zagranicą


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

Gość • Piątek [13.11.2015, 09:56:50] • [IP: 89.174.73.**]

Obyś nie dostał mandatu od jej zazdrosnego męża ze Straży Miejskiej :P :P :P

Zafascynowany : ) • Czwartek [12.11.2015, 23:02:36] • [IP: 193.239.126.***]

Pani policjantka zmienia moje poglądy na policję :) Chętnie bym nawet mandat dostał! Pozdrowienia dla Pani strzegącej prawa :) Piękniejsza strona naszego kraju!

Oglądasz 1-2 z 2
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■