POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [18.10.2015, 09:22:19] • Wolin

Miejsca naszej samotności...

Miejsca naszej samotności...

fot. kam

... fotograficzna podróż w ciągu trzech dni, z pamięci do Miejsc Pamięci - Obozów koncentracyjnych Buchenwald, Mittelbau Dora i Ellrich.

Miejsca Naszej Samotności to tytuł wystawy w Centrum Współpracy Międzynawowej w Wolinie będącej artystycznym pokłosiem trzydniowej podróży Philippe Alkemade, Jean-Pierre Thiercelin i Philippe Touzet do obozów Buchenwald, Dora-Mittelbau i Ellrich na zaproszenie Fundacji Pamięć Deportacji.

Miejsca naszej samotności...

fot. kam

- Każdego dnia kiedy wstaję z łóżka zasiadam nad pustą kartką i próbuję pisać. Pisanie to moja praca. Piszę, przelewam na papier historię, historię, krótką formę zaledwie kilka stron, kilka linijek, czasem nagrywam wrażenia, uczucia, nastroje, słowa, w takiej czy innej formie, ale podczas podróży do tych miejsc próbowałem opisać te trzy dni, będące poza granicą grozy. Więc przywołuję w mojej wyobraźni niewyraźne cienie tych kilku mężczyzn, pośród tysięcy innych. Pojechałem tam, aby przywołać tych anonimowych rozbitków najnowszej historii, utrwalić te utracone dusze i ciała w pamięci wszystkich nas tu obecnych. Zapraszam ich do mojego biurka. Chcę usłyszeć, jak opisują rzeczywistość, której opisać się nie da, ich losy - istot zamordowanych. Chcę usłyszeć, jak mówią o zimnych celach, o przejmującym ich w każdej minucie głodzie. Głód, który daje światło, kolor, który nawet nie zdaje sobie sprawy, że może być usłyszany, że można go opisać. Trwoga, od wschodu do zachodu, kapo, psy, druty kolczaste, wieże strażnicze i krzyk torturowanych towarzyszy, którzy łzami łamali serca ... Proszę, żądam wyjaśnień, nasłuchuję, jednak nic się dzieje. Tylko przytłaczająca cisza ogarnęła mój umysł. Zasłaniam twarz rękami, aby wsłuchać się w tą ciszę, moją ciszę, milczenie niech będzie opisem niewyobrażalnych lat w piekle. Opisać to, aby nigdy o tym nie zapomnieć – mówi Philippe Alkemade jeden z uczestników podróży.

Miejsca naszej samotności...

fot. kam

Prezentowana wystawa jest kontynuacją projektu pt. „Peenemunde z perspektywy ofiar", realizowanego od 2012 r. przez Polsko-Niemieckie Forum Kultury Ujścia Odry wraz z Gminą Wolin, mającego na celu naświetlenie problemu odpowiedzialności moralnej polityków oraz naukowców przed historią za swoje czyny oraz znaczenia tych czynów dla dzisiejszej kultury i pamięci, tak w Polsce jak i w Niemczech, czy całej Europie.

mzk

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■