ikamien.pl • Środa [14.02.2024, 22:49:55] • Polska

ZUT będzie kształcił w zakresie Transformacji Energetycznej

ZUT będzie kształcił w zakresie Transformacji Energetycznej

fot. Organizator

ZUT z Politechniką Śląską i firmą ENERGO-COMPLEX powołały pierwsze takie w Polsce konsorcjum i otwierają studia podyplomowe z Transformacji Energetycznej.

Przejście na bardziej zrównoważone źródła energii, takie jak energia odnawialna; słoneczna i wiatrowa przyczyni się ograniczenia emisji przede wszystkim dwutlenku węgla, a także do zmniejszenia zapotrzebowania na energię ze źródeł kopalnych, co jest zgodne z polityką klimatyczną, której celem jest zmniejszenie śladu węglowego.

Transformacja energetyczna to globalny trend, który oprócz korzyści przynosi takie wyzwania jak zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i redukcja ubóstwa energetycznego, realizacja celów klimatycznych czy konieczność odpowiadania na potrzeby zmieniającej się gospodarki. To łatwo wpisuje się w politykę Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego – Uczelni, która przygotowuje kadry dla Zielonego Przemysłu.

Nowe studia ZUT i PŚ to propozycja dla tych, którzy chcą być na bieżąco z transformacją energetyczną. Zajęcia rozpoczną się jesienią.

ZUT będzie kształcił w zakresie Transformacji Energetycznej

fot. Organizator

– Oferta pozwoli studentom podyplomowym zwiększyć wartość na rynku pracy i zdobyć przewagę konkurencyjną w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu gospodarczym. Dodatkowo będą mogli poszerzyć swoje horyzonty i zrozumieć złożoność i znaczenie procesu transformacji energetycznej dla współczesnego świata. Wierzymy, że absolwenci przyczynią się do budowania zrównoważonej, efektywnej i bezpiecznej gospodarki, a także stworzą innowacje, które będą służyć dobru społecznemu i ochronie środowiska – mówi dr hab. inż. Krzysztof Okarma, prof. ZUT, dziekan Wydziału Elektrycznego.

Studia są adresowane do osób, które chcą pogłębić wiedzę i umiejętności w zakresie transformacji energetycznej, zarówno z perspektywy technicznej, ekonomicznej, prawnej, jak i społecznej.

ZUT będzie kształcił w zakresie Transformacji Energetycznej

fot. Organizator

– Program studiów obejmuje takie zagadnienia jak: energetyka odnawialna, efektywność energetyczna, magazynowanie energii, inteligentne sieci, elektromobilność, polityka energetyczna, ekonomia i finansowanie transformacji energetycznej, aspekty prawne i społeczne transformacji energetycznej, zarządzanie projektami i zmianą w transformacji energetycznej – zapowiada prof. dr hab. inż. Marian Kampik, dziekan Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej.

Studia podyplomowe Transformacja Energetyczna to dwusemestralny program, który obejmuje 220 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych, prowadzonych przez wykwalifikowanych i doświadczonych wykładowców z firmy ENERGO-COMPLEX, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie i Politechniki Śląskiej.

Na fotografii (autor: Akademia Transformacji Energetycznej) od lewej: dziekan WE ZUT, prof. Krzysztof Okarma, prezes firmy ENERGO-COMPLEX Sp. z o.o., dr inż. Marek Szrot oraz dziekan WE PŚ prof. Marian Kampik.

Emilia Kujawa
Rzecznik Prasowy
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Źródło: https://www.ikamien.pl/artykuly/42077/