ikamien.pl • Poniedziałek [12.06.2023, 21:42:18] • zachodniopomorskie

Długi czerwcowy weekend za nami – podsumowanie

Zakończył się długi czerwcowy weekend. Od środy więcej patroli drogówki czuwało nad bezpieczeństwem na drogach i dyscyplinowało kierujących lekceważących przepisy kodeksu drogowego. Niestety nie dla wszystkich to był spokojny i bezpieczny wypoczynek. Podobnie jak w ubiegłym roku w trakcie długiego czerwcowego weekendu, taki i w tym jedna osoba zginęła w wypadku drogowym, dwie utonęły – to wstępny bilans wolnych od pracy i nauki dni.

Podczas długiego weekendu tj. od 7 do 11 czerwca br. na drogach województwa zachodniopomorskiego doszło do 14 wypadków drogowych, w których 1 osoba zginęła, a 19 zostało rannych. W porównaniu do analogicznego okresu 2022 roku długiego czerwcowego weekendu (15-19.06.2022r.) wówczas na drogach województwa zachodniopomorskiego doszło do 8 wypadków, w których 1 osoba zginęła a 10 zostało rannych.

Do najtragiczniejszego w skutkach wypadku drogowego doszło w dniu 8 czerwca br. w powiecie gryfińskim. Według wstępnych ustaleń wynika, że kierujący samochodem osobowym marki Nissan jadąc drogą powiatową pomiędzy miejscowościami Bielin – Gądno z nieustalonych na chwile obecną przyczyn zjechał na lewe pobocze i dachował. W wyniku tego zdarzenia kierujący pojazdem poniósł śmierć na miejscu. Postępowanie w tej sprawie pod nadzorem prokuratury prowadzą policjanci z Chojny.


Pomimo nieustannych apeli oraz prowadzonych działań profilaktycznych, podczas czerwcowego długiego weekendu na zachodniopomorskich drogach policjanci zatrzymali 93 kierujących na tak zwanym podwójnym gazie. W tej liczbie, w tym aż 59 osób miało ponad 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, pozostali kierowali pojazdem pod wpływem alkoholu.

Zachodniopomorscy policjanci zatrzymali 16 kierujących będących pod wpływem środków odurzających. W ubiegłym roku podczas długiego weekendu funkcjonariusze zatrzymali ponad 120 kierujących na tzw. podwójnym gazie i 13 pod wpływem środków odurzających.

Niestety w ten wolny od pracy i nauki czas, nie obyło się bez tragicznych zdarzeń nad wodą.

W czwartek (8 czerwca br. ) w powiecie koszalińskim utonęła 14- latka. Po godz. 10:00 policja otrzymała informację, że w miejscowości Żydowo z jeziora Kamienne wyciągnięta na brzeg została nastolatka. Dziewczynka przebywała pod wodą kilkanaście minut. Podczas reanimacji przywrócono jej funkcje życiowe i została przetransportowana śmigłowcem LPR do szpitala w Koszalinie. Jej stan medycy określili jako ciężki. Niestety nie udało jej się uratować, 14 – latka w godzinach popołudniowych zmarła.

Do kolejnego utonięcia doszło w sobotę ( 10 czerwca br.), po godz. 16:00 policja otrzymała zgłoszenie, że w stawie przy ul. Studziennej w Szczecinie ujawnione zostały zwłoki mężczyzny.


W ubiegłym roku w akwenach naszego województwa podczas długiego czerwcowego weekendu utonęły dwie osoby.

Długi weekend się skończył, ale a przed nami niebawem wakacje. Za kilkanaście dni rozpoczną się wyjazdy na upragnione urlopy. Zadbajmy wszyscy o bezpieczeństwo nie tylko na drogach, aby te wolne od codziennych obowiązków dni minęły bez stresu i negatywnych konsekwencji.

Uważajmy nad wodą, pilnujmy swoje pociechy a przede wszystkim zachowajmy rozsądek i nie wchodźmy do wody po wypiciu alkoholu. Bezpieczeństwo też zależy od naszych właściwych zachowań.

zespół prasowy KWP w Szczecinie / kom. Irena Kornicz

Źródło: https://www.ikamien.pl/artykuly/40461/