ikamien.pl • Poniedziałek [15.02.2021, 08:21:06] • Dziwnów

Dziwnowskie archiwalia

Dziwnowskie archiwalia

fot. archiwum autora

Kontynuując cykl poświęcony historii Dziwnowa i całej gminy po roku 1945, zapraszamy do obejrzenia kilku niezwykle interesujących fotografii, które ilustrują działalność kulturalną na przestrzeni lat 1951-1958.

Zespół artystyczno-taneczny (a w zasadzie jego zalążek), który można zobaczyć na poniższych zdjęciach, powstał najprawdopodobniej w roku 1947 lub w I połowie 1948. Jego członkowie rekrutowali się z pierwszej fali napływających do Dziwnowa mieszkańców, a począwszy od końca roku 1948, także z młodzieży skupionej w rozpoczynającym działalność na terenie gminy Związku Młodzieży Polskiej.

Dziwnowskie archiwalia

fot. archiwum autora

Pomimo licznych i charakterystycznych dla tego okresu trudności organizacyjnych (lokalowych oraz kostiumowych), zespół systematycznie się rozrastał, co wiązało się ze stopniowym przybywaniem do Dziwnowa kolejnych rodzin. Na przełomie lat 40’ i 50’ dołączyli do niego żołnierze lokalnej jednostki/strażnicy WOP (którzy już wcześniej wspierali działalność zespołu), a następnie też pracownicy utworzonej w Dziwnowie Spółdzielni „Bellona”. Dzięki temu, działalność zespołu nabrała w następnych latach dużej dynamiki, co pokazują właśnie załączone zdjęcia. Warto przy tym dodać, że kostiumy zostały wykonane samodzielnie przez członków zespołu. Inwencji w tych pracach – ze względu na różnorakie braki materiałowe oraz finansowe – nie brakowało.

Dziwnowskie archiwalia

fot. archiwum autora

Godny podkreślenia jest fakt, że działalność zespołu bardzo szybko przekroczyła gminne granice. Młodzi tancerze z Dziwnowa byli bardzo chętnie zapraszani na różnego rodzaju występy i konkursy (m.in. w Gdyni, Koszalinie, Kołobrzegu), przywożąc z nich liczne wyróżnienia. Należy przy tym dodać, że I połowa lat 50’ była okresem, kiedy działalność kulturalna była prowadzona niezwykle prężnie, a chętnych do uczestnictwa w różnego rodzaju przedsięwzięciach nie brakowało. W samej Spółdzielni „Bellona” powstał tzw. Klub Młodzieżowy, a w jego ramach Zespół Recytatorski i Taneczny, który dawał nieliczoną ilość koncertów.

Źródło: https://www.ikamien.pl/artykuly/34074/