KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ W BADANIU?
- kobiety w wieku od 18 do 59 lat (decyduje rok urodzenia),
- mężczyźni w wieku od 18 do 64 lat (decyduje rok urodzenia),
którzy ze względu na wykonywanie codziennych obowiązków zawodowych w kraju i zagranicą oraz związanym z tym przemieszczaniem środkami transportu, czy też przebywaniem w środowisku wielu innych osób, mogły ulec zakażeniu.
JAK I GDZIE WZIĄĆ UDZIAŁ W BADANIU ?
Aby wziąć udział w badaniu, wystarczy zgłosić się osobiście – od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00-14.00 – do jednego z dwóch punktów pobrań Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gryficach:
- w Gryficach – ul. Niechorska 27 (Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej SPZZOZ w Gryficach)
- w Trzebiatowie – ul. Kamieniecka 14A (przy NZOZ Eskulap II)
UWAGA! Nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja telefoniczna/osobista. Zaczynamy od 5 listopada (czwartek) 2020 roku.
CO NALEŻY ZROBIĆ PRZED BADANIEM ?
WAŻNE! PROSIMY O WYDRUKOWANIE, WYPEŁNIENIE, PODPISANIE I ZABRANIE ZE SOBĄ DRUKU:
KRYTERIA WŁĄCZENIA DO PROJEKTU/KARTA WYWIADU oraz OŚWIADCZENIE UCZESTNIKA PROJEKTU (stosowne pliki znajdują się w linku: FORMULARZE KRYTERIA I OŚWIADCZENIE www.medicam.pl/images/stories/spzzoz/aktualnosci/2020/2020-09-29_COVID/DEKLARACJA_UCZESTNICTWA_W_PROJEKCIE_16_09_2020v2a.pdf)
INFORMACJA DLA PACJENTÓW – INTERPRETACJA WYNIKÓW BADAŃ (stosowny plik znajduje się w linku: INTERPRETACJA WYNIKÓW www.medicam.pl/images/stories/spzzoz/aktualnosci/2020/2020-09-29_COVID/Interpretacja_wynik%C3%B3w.pdf)
W przypadku problemów z wypełnieniem, prosimy o pozostawienie pustych pól – na miejscu pomoże Państwu obsługa laboratorium. Ankiety będą także dostępne na miejscu, jednak wcześniejsze ich wypełnienie skróci czas oczekiwania, zapobiegnie tworzeniu się kolejek oraz grupowaniu się osób.
NA CZYM POLEGA BADANIE ?
Program jest realizowany dwustopniowo:
I. BADANIE NA OBECNOŚĆ PRZECIWCIAŁ W KIERUNKU SARS-COV-2 (POBRANIE KRWI)
W pierwszym etapie pobierana jest próbka krwi, celem oznaczenia obecności przeciwciał wczesnych (zwanych IgM) oraz późnych (zwanych IgG) przeciw SARS CoV-2. Badanie to pozwoli na wykrycie kontaktu z koronawirusem, włączając identyfikacje osób zakażonych bezobjawowo lub skąpoobjawowo, które mogły być źródłem infekcji dla innych, oraz badanie przesiewowe osób, które mogły mieć kontakt z zakażonymi SARS-CoV-2.
II. BADANIE WYMAZOWE (U TYCH OSÓB, U KTÓRYCH W PIERWSZYM ETAPIE WYKRYTO PRZECIWCIAŁA)
W przypadku wykrycia obecności przeciwciał - drugim etapem badania (wykonywanym tylko u osób u których wykryto przeciwciała IgM lub IgG) będzie badanie molekularne, bezpośrednio wykrywające materiał genetyczny SARS-CoV-2, polegające na wykonaniu wymazu z nosogardzieli. Badanie to pozwoli zidentyfikować osoby aktywnie zakażone (wynik dodatni), szczególnie w grupie osób zakażonych bezobjawowo lub skąpoobjawowo.
JAK OTRZYMAĆ WYNIK BADANIA ?
Wynik w formie papierowej można odebrać drugiego dnia po wykonanym badaniu - od poniedziałku do piątku:
- w Gryficach – ul. Niechorska 27 (Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej SPZZOZ w Gryficach) w godzinach 11:00–16:00 lub w Triage (przez całą dobę / codziennie - 24/7),
- w Trzebiatowie – ul. Kamieniecka 14A (przy NZOZ Eskulap II) w godzinach 11:00–14:00.
Z informacji uzyskanych z Urzędu Marszałkowskiego (Wydziału Zdrowia – odpowiedzialnego za realizację programu), zamieszczamy listę szpitali biorących udział w programie:
SP Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie
SP ZOZ Szpital Wojewódzki w Koszalinie
SP Specjalistyczny ZOZ „Zdroje” w Szczecinie
SP Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gryficach
SP Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie
Dodatkowe informacje są dostępne na stronach internetowych w/w placówek.
Krzysztof Zawiliński / www.dziwnow.pl