mzk: Dzień dobry Panie Stanisławie, prosto z mostu: dlaczego zdecydował się Pan na start w wyborach uzupełniających do Rady Miasta i Gminy Kamień Pomorski?
- Stanisław Motyka: Dlaczego? Zwyczajnie, nie chcę być biernym obywatelem, mam pomysły na to żeby żyło się mieszkańcom Kamienia Pomorskiego i okolicznych miejscowości lepiej. Chcę je wcielić w życie, więc zamiast narzekać, że coś jest nie tak, będę aktywnie próbować zmieniać życie na lepsze.
Gdybyśmy chcieli przybliżyć Pana osobę czytelnikom, co chciałby Pan powiedzieć?
- Jestem z wykształcenia rzeźbiarzem, pedagogiem, osobą doświadczoną w zakresie zarządzania jednostką kultury (byłem dyrektorem Kamieńskiego Domu Kultury, do którego powstania się przyczyniłem). Kultura i zagospodarowanie czasu wolnego młodzieży oraz poprawa jakości życia, poprawa wygody funkcjonowania społeczności lokalnej są dla mnie priorytetami.
Wymienia pan młodzież, dlaczego ona właśnie?
- Jestem rodzicem. Wraz z Żoną założyliśmy Fundację „Zosia”. Naszym celem jest opieka nad młodzieżą, Fundacja „Zosia” jest naszym dzieckiem, w której pokazujemy jak żyć, aby być po prostu – dobrym i mądrym człowiekiem. Jesteśmy osobami doświadczonymi nie tylko zawodowo, pedagogicznie ale i… życiowo. Przychodzi do Fundacji około 15-tu młodych ludzi, jest to dla nas informacją zwrotną, ze nasi młodzi przyjaciele potrzebują wsparcia emocjonalnego i merytorycznego, miejsca gdzie zostaną zrozumiani i gdzie mogą rozwijać swój talent. Jesteśmy dla nich. To co doświadczyłem w życiu – sukcesy i porażki – stworzyło mnie człowiekiem empatycznym, zdaje mi się, że jestem teraz bardziej… wyczulony na krzywdę ludzi, na ich potrzeby. Mam doświadczenie zawodowe w pracy z młodzieżą szkolną, rozumiem jej potrzeby oraz potrzeby rodziców. W tym momencie Kamień Pomorski stał się dla mnie miejscem, którego nie chcę opuszczać, o które chcę dbać, które jest mi najbliższe.
Dobrze, to w takim razie jak można byłoby ułatwić życie społeczności Kamienia Pomorskiego i okolicznych miejscowości?
- Po pierwsze należy ułatwić mieszkańcom kontakt z urzędem, wymieniam w swoim programie stworzenie Rady Osiedla, grupy remontowo-budowlanej przy urzędzie miasta, wydziału promocji w urzędzie miasta – takiego z prawdziwego zdarzenia, nowoczesnego, kreatywnego. Te trzy podmioty, znacząco poprawiłyby funkcjonowanie samorządu na rzecz lokalnej społeczności.
Ogólne wyobrażam sobie, że samorząd powinien w większej mierze oddać władzę w ręce mieszkańców, słuchać propozycji społeczności i realizować te najlepsze. Ratusz nie powinien działać na zasadzie hierarchii, a na zasadzie partnerstwa ze społecznością lokalną.
A jakiś konkret?
- Proszę bardzo, np. kaplica cmentarna. Jest nieczynna, utrudnia to bardzo pochówek. Ciało trzeba przewozić do Gryfic i stamtąd sprowadzać na pogrzeb. Wiąże się z tym podniesienie kosztów pochówku. Ludziom, którzy są w szczególnym czasie – żałoby, naprawdę nie jest potrzebny dodatkowy kłopot. Trzeba na powrót uruchomić kaplicę, do tego też chcę doprowadzić. Cmentarz jest miejscem szczególnym, nasz kamieński jest piękny, ma wygląd parku, trzeba zadbać o to by był dobrze oświetlony i monitorowany gdyż jak ostatnio się okazało – grasują tu złodzieje.
Należy słuchać mieszkańców, poruszać się wśród nich i znać ich potrzeby, jestem jednym z nich, słucham i wyciągam wnioski i dzięki temu wiem:, że należy:
- obniżyć koszty wywożenia śmieci, zadbać o czystość miasta Kamienia Pomorskiego – naprawdę wstyd mi przed turystami, kuracjuszami, którzy przyjeżdżają do Kamienia i wita ich brudne i zaniedbane otoczenie dworców PKP i PKS. Jak nas widza tak nas piszą – mamy być czystym miastem, a nie brudnym, nikt z rządzących tego nie zauważył? Być może , ponieważ nie chodzą ulicami miasta, nie poruszają się między ludźmi… stracili kontakt z rzeczywistością. Apel – zejdźcie z wyżyn! Nasz flagowy Międzynarodowy Koncert Organowy odbywa się w tym mieście, koncert którym każdy burmistrz się szczyci - to miasto musi być czyste. Dodam, że są możliwości obniżenia kosztów wywozu śmieci nawet o kilka procent.
- zainstalować sygnalizację świetlną przy zjeździe na Stacje Paliw przy Osiedlu Chopina, wiem o tej potrzebie gdyż rozmawiałem z mieszkańcami Osiedla, którzy mówią, że jest to miejsce bardzo niebezpieczne i nikt ich nie chce wysłuchać. Wyświechtane powiedzenie: musi zdarzyć się tragedia żeby ktoś coś zrobił – nabiera złowieszczego wymiaru. Rozmowy z ludźmi to jest to co buduje prawdziwą samorządność, nie można unikać konfrontacji z realnymi potrzebami społeczności.
- zapewnić możliwość darmowych szczepień na grypę dla mieszkańców 60 +; seniorzy są w tej chwili szczególnie narażeni na infekcje, zakażenia, uważam, że obowiązkiem naszym jest zapewnić tej grupie bezpieczeństwo zdrowotne. Biorąc pod uwagę to, że w tej grupie znajdują się osoby już obciążone różnego rodzaju chorobami przewlekłymi oraz emeryci – szczepienia powinny być darmowe, aby nie podnosić dodatkowo kosztów życia. A co do zdrowia – skandalem jest to jak funkcjonuje szpital kamieński. Ludzie stoją w kolejkach do specjalistów pod gołym niebem, siedzą w oczekiwaniu na wejście na krawężniku… Naprawdę, w XXI wieku, w mieście uzdrowiskowym? Natychmiast trzeba zająć się tym problemem, burmistrz nie może umywać rąk, tłumacząc, ze to nie jego kompetencje.
Tak łatwo powiedzieć, ale skąd gmina ma na to wszystko wziąć pieniądze?
- Proszę Pana, z naszym położeniem geograficznym, z naszymi możliwościami turystycznymi powinniśmy być jedną z bogatszych gmin tutaj w zachodniopomorskim. Pieniądze trzeba umieć znaleźć, fundusze unijne, lepsze zarządzanie tym dobrodziejstwem turystycznym, które mamy…
Rozmawiał: mzk