ikamien.pl • Czwartek [11.05.2017, 16:14:08] • Wolin

Edukacja artystyczna z Karawaną Kultury

Edukacja artystyczna z Karawaną Kultury

fot. Organizator

Liczna grupa dzieci i młodzieży z Białorusi została zaproszona na majową edycję Karawany Kultury - Baltic Music Race 2017. Pobyt trzech group tanecznych, wycieczki oraz zajęcia artystyczne i występy konkursowe – intensywny program festiwalowy obdył się na terenie wyspy Wolin.

Pierwszego dnia po spacerze zapoznawczym w Międzywodziu zorganizowane były warsztaty kuglarskie z elementami prezentacji scenicznej. W różnych grupach wiekowych warsztaty prowadził Tomasz Kubik: absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, aktor, animator kultury, socjolog, pasjonat klaunady i muzyki, zawodowy klaun i perkusista, który tworzy własne spektakle, uczestniczące w projektach edukacyjnych realizowanych na całym świecie – w Niemczech, Rosji, Wielkiej Brytanii, Emiratach Arabskich; w Wolińskim Ośrodku Kultury uczy gry na perkusji, a także jest instruktorem Wolińskiej Orkiestry Bębniarskiej.

Edukacja artystyczna z Karawaną Kultury

fot. Organizator

Uczestnicy miały możliwość spróbować „coś innego“, niż zajęcia taneczne. To oczywiste, że podczas jednego warsztatu nie da się całkowicie opanować sztukę żonglerki i akrobatyki, ale na pewno został przełamany strach upuścić rekwizyt, nawiązane zostały nowe mocniejsze relacje w zespole po ćwiczeniach teambuildingowych.

Na drugi dzień po spacerze piaszczystą plażą, edukacyjnej rozmowie o Bałtyku, walorach wyspy Wolin, Wolińskim Parku Narodowym, muszelkach i ptakach naszego regionu uczestnicy zaliczyli warsztat ruchowo–taneczny z licencjonowanym instruktorem zumby Irminą Łachacz: animator kultury, pedagog, instruktor tańca sportowego oraz gimnastycznych form tanecznych. Podczas zajęć uczestnicy mieli okazję zapoznać się z krokiem polskiego tańca Polonez.

Edukacja artystyczna z Karawaną Kultury

fot. Organizator

Skoro główny dzień festiwalowy wypadł na 2 maja (Dzień Flagi) – obowiązkowa była rozmowa o barwach narodowych i wspólnej historii z Leszkiem Rodziewiczem: Prezes Stowarzyszenia rodu Rodziewiczów, inicjator Międzynarodowego Projektu Karawana Kultury, dzięki niemu w kalendarzu polskim zaistniał Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii.

Dzięki przychylności Barbary Jurewicz (świnoujska latarniczka) i Piotra Piowowarczyka (dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu) uczestnicy tego dnia mogli wejść na latarnię i do Fortu Graharda, razem z mieszkańcami i gośćmi Świnoujścia mogli podziwiać największą biało-czerwoną flagę w Polsce.

Na Białorusi bardzo dużo uwagi przywiązuje się do wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży. Jury konkursu z aprobatą odnotowało jak w strojach uczestników z Białorusi znalazły odbicie ich barwy narodowe – jeden z tańców ludowych był przedstawiony w strojach biało-czerwono-zielonych, dokładnie naśladując kolory flagi Białoruskiej.

Źródło: https://www.ikamien.pl/artykuly/21632/