ikamien.pl • Niedziela [27.12.2015, 08:38:20] • Kamień Pomorski

Od nowego roku Gmina Kamień Pomorski pod rygorami Programu Naprawczego

Od nowego roku Gmina Kamień Pomorski pod rygorami Programu Naprawczego

fot. kam

Czy sprawujący obecnie w Gminie Kamień Pomorski władzę zdawali sobie przed wyborami samorządowymi sprawę o marnej kondycji finansowej Gminy? Jeśli tak, to dlaczego sięgali po nią. I dlaczego czekali aż rok, nim zmuszeni zostali przez Regionalną Izbę obrachunkową do przyjęcia i wdrożenia Programu Naprawczego.

W przedświąteczną środę 23 grudnia 2015 roku odbyła się zwołana w trybie nadzwyczajnym, jedna z najkrótszych sesji Rady Miejskiej Kamienia Pomorskiego, która z pięciominutową przerwą trwała 20 minut. W ten błyskawiczny sposób uchwalono Uchwałę nr XVI/162/15 Rady Miejskiej w Kamieniu Pomorskim z dnia 23 grudnia 2015 roku w sprawie przyjęcia Programu Postępowania Naprawczego dla Gminy Kamień Pomorski na lata 2016-2018.

Program Postępowania Naprawczego dla Gminy Kamień Pomorski na lata 2016-2018 to dokument liczący 34 strony formatu A4. Każdy kto ma ochotę i cierpliwość by się z nim zapoznać, może to zrobić pod adresem: http://www.bip.kamienpomorski.pl/plik,9982,uchwala-nr-xvi-162-15-rady-miejskiej-w-kamieniu-pomorskim-z-dnia-23-grudnia-2015-roku-w-sprawie-przyjecia-programu-postepowania-naprawczego-dla-gminy-kamien-pomorski-na-lata-2016-2018.pdf

Program w celu poprawienia kondycji finansowej Gminy zakłada: likwidację Gminnego Zespołu Obsługi Oświaty; zmiany organizacyjne w Urzędzie Miejskim (likwidacja Straży Miejskiej, likwidacja tzw „grupy gospodarczej”, redukcja zatrudnienia); zawieszenie i ograniczenie wydatków; zmianę umowy o zarządzanie portem zawartą z „Mariną sp z o.o.”; wzrost stawek z tytuły podatku od nieruchomości; połączenie Kamieńskiego Domu Kultury z Biblioteką Miejską; likwidację Szkoły Podstawowej w Górkach; zmianę regulaminu wynagradzania nauczycieli.

Od nowego roku Gmina Kamień Pomorski pod rygorami Programu Naprawczego

fot. Czytelnik

Skoro władze gminy zdecydowały się na drakońskie wręcz rozwiązania, to dlaczego nie poszły na tzw. „całość”. Może ból byłby większy, ale za to efekty byłyby znacznie większe.

Weźmy pierwszy z góry przykład: likwidacja Szkoły Podstawowej w Górkach. Nie będziemy się upierali na racjonalności, czy nie tej decyzji. Zastanawia jednak fakt, że w podobnej sytuacji finansowej jak wspomniana szkoła, są jeszcze dwie inne szkoły, z tym, że szkoła w Górkach znajduje się najdalej od Kamienia Pomorskiego pośród tych trzech szkół. By nie narażać się na publicznie wypominanie Burmistrzowi, że sprzeniewierza się własnemu programowi wyborczemu i na okrzyki „Jedynkę sobie zlikwidujcie”. Czy nie należałoby w tej sytuacji poddać procesowi likwidacji wszystkich szkół wiejskich. A może warto w ogóle wstrzymać się od podejmowania decyzji o likwidacji szkół do momentu wyjaśnienia: Czy rząd PiS-u zamierza likwidować gimnazja i powrócić do systemu szkół ośmioklasowych, czy nie?

Inną sprawą to ujęte w programie naprawczym połączenie Kamieńskiego Domu Kultury z Biblioteką Miejską. Czy nie lepiej byłoby pozostawić, wzorem innych gmin Biblioteki Miejskiej jako samodzielnego bytu o specyficznej formie działalności. Natomiast także wzorem innych gmin naszego powiatu i nie tylko, połączyć w jeden organizm Kamieński Domu Kultury, Marinę sp z o.o. i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji tworząc jeden twór np. pod nazwą: Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji. Należałoby zrobić symulację, ile byłoby oszczędności na dyrektorskich i prezesowskich etatach i ich zastępcach. W ramach tak stworzonej instytucji mogłaby także działać promocja miasta i gminy.

To tylko niektóre, luźne propozycje do ewentualnej korekty Programu Postępowania Naprawczego dla Gminy Kamień Pomorski na lata 2016-2018.

mzk

Źródło: https://www.ikamien.pl/artykuly/16717/