ikamien.pl • Wtorek [24.02.2015, 21:29:37] • Kamień Pomorski

Zaburzenia karmienia w praktyce logopedy

Zaburzenia karmienia w praktyce logopedy

fot. Organizator

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Kamieniu Pomorskim realizując swoje statutowe założenia stale poszukuje nowych metod i form terapii dedykowanych osobom niepełnosprawnym. Naszym celem jest nie tylko niwelowanie dysfunkcji u podopiecznych, ale także promowanie i prowadzenie działań profilaktycznych, kierowanych do rodziców i ich małych pociech. Mając na uwadze charakter działalności Stowarzyszenia pragniemy zwrócić Państwa uwagę na jeden z licznych problemów z jakimi borykają się rodzice - problem zaburzeń karmienia, pojawiający się - niestety, z coraz większą częstotliwością.

Przyzwyczailiśmy się już do konieczności wizyty u logopedy w przypadku szeroko pojętych wad wymowy, obserwowanych u naszych dzieci. Jednak współczesna logopedia staje w obliczu nowych problemów, wymagających multidyscyplinarnej oceny i prowadzenia wielokierunkowej terapii.

Zaburzenia karmienia w praktyce logopedy

fot. Organizator

Szybki rozwój nauk medycznych oraz wzrost możliwości diagnostycznych i terapeutycznych daje nam więcej szans na wspieranie całościowego rozwoju dziecka już od chwili jego narodzin. Przeżywalność noworodków z ciąż przedwcześnie rozwiązanych, noworodków z mała masą urodzeniową, z wadami rozwojowymi jest coraz większa. Zwiększa się zatem grupa małych dzieci wymagających wielokierunkowej terapii lub monitorowania prawidłowego rozwoju. W tym kontekście zaburzenia karmienia mogą być poważnym problemem wymagającym wsparcia terapeutycznego.

Zaburzenia karmienia w praktyce logopedy

fot. Organizator

Czym są zaburzenia karmienia?

Problem odmowy przyjmowania pokarmów coraz częściej dotyczy małych dzieci, w tym także tych które nie ukończyły jeszcze 6 miesiąca życia. Stawia to rodziców w niezwykle trudnych sytuacjach dnia codziennego: jak nakarmić niemowlę które płacze przy każdej próbie podaży butelki? Jak rozumieć zachowanie dziecka, które stopniowo eliminuje z diety kolejne produkty lub nie akceptuje rozszerzania repertuaru przyjmowanych pokarmów? Co zrobić gdy dziecko ciągle płacze i nie przybiera na wadzę, gdy skarży się że jedzenie brzydko pachnie, nie chce go dotykać ani nie próbuje się samo nakarmić? Czy dziecku trzyletniemu jedzącemu tylko papki podawane butelką nie grozi opóźnienie rozwoju mowy ale i niedobory składników odżywczych? W obawie przed nagłym spadkiem wagi i opóźnieniem rozwoju psychoruchowego rodzice podejmują próbę zmierzenia się z problemem zaburzeń karmienia. W pierwszym odruchu swej bezradności konsultują się z bliskimi – babciami, ciociami które nierzadko dodatkowo obwiniają rodziców o brak umiejętności w karmieniu o to, że dziecko wybrzydza a my nie mamy dość czasu na nakarmienie go. Kolejny etap to wizyta u lekarza pierwszego kontaktu który, jeśli źle trafimy, zaleci tylko żeby karmić więcej, częściej i bardziej skutecznie, bo dziecku grozi spadek poniżej 3 centyla i niedożywienie. W kolejnym etapie rodzice wykorzystują wszystkie dostępne sobie środki by sprostać oczekiwaniom rodziny, lekarza i przede wszystkim dostarczyć dziecku odpowiednią ilość kalorii: karmią na siłę, nie respektują oznak sytości, podają butelkę przez sen. W przypadku starszych dzieci często sprawdza się zabawianie podczas jedzenia, włącznie bajek i śpiewanie piosenek. Czy są to dobre recepty na zmianę zachowania dziecka? Czy rozwiązują problem i uspokajają rodziców?

W dłuższej perspektywie taka sytuacja dezorganizuje życie całej rodziny. Sprawia że negatywne emocje w dziecku i rodzicu narastają. Cała sytuacja karmienia staje się uporczywym źródłem stresu dla opiekuna, a dla dziecka akrem terroru wymierzonego w jego osobę. Często dziecko sprawnie wyrabia sobie coraz to nowsze mechanizmy odmowy przyjmowania pokarmów i w rezultacie rodzic znów zostaje na polu żywieniowej bitwy sam, bez pomysłów jak przerwać błędne koło.

Zaburzenia karmienia to stosunkowo nowe pole do działania nie tylko dla logopedów. W skład zespołu żywieniowego powinien wchodzić oprócz logopedy także psycholog, dietetyk i gastrolog. Efektem ich pracy jest ustalenie problemu, planu terapii i modyfikowanie go w zależności od odpowiedzi dziecka. Żadne rodziny nie powinny same zmagać się z trudnościami w karmieniu licząc, że być może dziecko wkrótce z tego wyrośnie.

Zarówno opisany powyżej problem, jak i wiele innych trudności Państwa dzieci nie musi wiązać się z koniecznością uciążliwej hospitalizacji i długotrwałą terapią. Aby temu zapobiec serdecznie zapraszamy Państwa do korzystania z programów i akcji profilaktycznych organizowanych na terenie naszej placówki.

Chcąc Państwu pomóc także w tym obszarze, zapraszamy na bezpłatne konsultacje logopedyczne dnia 05.03.2015 zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Kamieniu Pomorskim w ramach obchodów Europejskiego Dnia Logopedy. Konsultacje odbędą się w godzinach 14.00 – 18.00 w budynku PSOUU ul. Garncarska 4 w Kamieniu Pomorskim, pok. nr 10. Prosimy o wcześniejszą rejestrację telefoniczną – 509 760 280.

Zapraszamy
Łukasz Brenda
Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Kamieniu Pomorskim

Źródło: https://www.ikamien.pl/artykuly/13712/