ikamien.pl • Wtorek [20.07.2021, 08:53:24] • Świnoujście

Transgraniczny Rajd Rowerowy

Transgraniczny Rajd Rowerowy

fot. Organizator

W sobotę 24 lipca 2021 r. odbędzie się transgraniczny rajd rowerowy na rzecz ochrony wrażliwych obszarów Natura 2000 na wyspach Wolin i Uznam. Wycieczka rozpocznie się o godz.10.00 przy Koszu Plażowym XXL obok molo w Heringsdorfie. Planowana trasa wycieczki prowadzi najpierw wzdłuż promenady europejskiej, następnie po przepłynięciu przeprawą promową „Bielik" w centrum Świnoujścia, i po pokonaniu ok. 13,5 km trasy w kierunku LNG osiągnie naturalną plażę na Warszowie.

Na miejscu uczestnicy będą mieli okazję ocenić wymiary planowanego terminala kontenerowego oraz dodatkowych portów przemysłowych, które mają powstać na wybrzeżu zewnętrznym wyspy Wolin. Inwestycja ta zniszczy i negatywnie wpłynie na obszary chronione zarówno na lądzie, jak i na morzu. Na miejscu zostanie pokazane, jakie szkody powstaną i wyjaśnione, jakie skutki może to mieć również dla Parku Krajobrazowego Wyspy Uznam.

Zainspirowani innym rajdem rowerowym przeciwko rozbudowie Odry, który odbędzie się 17 lipca br. i którego trasa biegnie międzynarodową ścieżką rowerową R10 wzdłuż rzeki - organizatorzy postanowili wykorzystać ścieżki rowerowe do przeprowadzenia akcji transgranicznej na plażę Warszów.

Wszystkie zaangażowane w akcję osoby są świadome związku pomiędzy tymi dwoma projektami. Wraz z portem kontenerowym konieczne będzie zagospodarowanie na całej długości jednej z ostatnich niemal naturalnych rzek w Europie, aby móc transportować ogromne ilości ładunków nawet do Adrii. Projektanci tej inwestycji mają nadzieję, że w przyszłości przez terminal kontenerowy u wysp Uznam i Wollin będzie przepływać jedna trzecia ładunków obsługiwanych w porcie w Hamburgu.

Zarówno mieszkańcy wyspy, turyści jak i goście uzdrowiska doceniają naturalne piękno zróżnicowanego krajobrazu z bogatą florą i fauną a nie region, który według projektów ma zostać w przyszłości i nabrać charakteru strefy przemysłowej na wysoką skalę. Dlatego też ta mała akcja ma na celu dać możliwość poznania naszych wysp polsko-niemieckich mieszkańcom i turystom w sportowy sposób i zwrócić jednocześnie uwagę na duży problem.

Na znak protestu organizatorzy proszą wszystkich uczestników o założenie zielonego ubrania lub czapek, aby podkreślić swoje przywiązanie do natury i środowiska. Uwaga do chętnych rowerzystów - oczywiście wszyscy muszą stosować się do obowiązujących w pandemii przepisów. Oznacza to, że przy przekraczaniu granicy polskiej wymagany jest negatywny wynik testu, który nie może być starszy niż 48 godzin, lub dowód kompletnego szczepienia albo wyzdrowienia. Inicjatywa obywatelska i jej zwolennicy mają nadzieję na dużą frekwencję.

Grafika: openstreetmap.org

Alians na rzecz Zatoki Pomorskiej

dypl. des. Anna Murawska
murawska design & consulting

Źródło: http://www.ikamien.pl/artykuly/35336/