ikamien.pl • Wtorek [15.09.2020, 17:55:25] • zachodniopomorskie

Rozbite dwie grupy oszustów seniorów metodą „na policjanta”

Rozbite dwie grupy oszustów seniorów metodą „na policjanta”

fot. Policja

Policjanci Wydziału Kryminalnego KMP w Koszalinie rozbili dwie grupy przestępcze oszustów działających metodą „na policjanta”, które wyłudzały blisko 120 tys. zł. oraz 5 tys. dolarów od kilku seniorek.

Pod koniec sierpnia oraz na początku września br. do pięciu mieszkanek Koszalina, na numer stacjonarny zadzwonił oszust i podając się za policjanta oraz funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego zażądał, aby seniorki przygotowały swoje oszczędności gdyż wezmą udział w policyjnych działaniach wymierzonych w przestępców. Następnie poinformował o konieczności przekazania pieniędzy przybyłemu „policjantowi”, podrzuceniu pieniędzy w wyznaczone miejsce lub zrzuceniu oszczędności z balkonu na trawnik. Niestety rozmówca był na tyle przekonujący, że kobiety uwierzyły w jego opowieść. Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie po otrzymaniu zgłoszeń w tej sprawie sprawdzali każdy trop, aby namierzyć sprawców. W toku czynności zgromadzili materiał dowodowy, który doprowadził ich do dwóch mężczyzn: 18 i 41-latka.

Policjanci Wydziału Kryminalnego 11 września br. przeprowadzili dwie realizacje, w trakcie których obaj mężczyźni zostali zatrzymani. W trakcie czynności odzyskano wyłudzone tego dnia pieniądze w kwocie blisko 40 tyś złotych oraz przy obu mężczyznach ujawniono również narkotyki. Okazało się że mężczyźni pracują dla dwóch różnych grup przestępczych i nie wiedzieli o sobie. W dniu 14 września sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu obu oszustów na okres 3 miesięcy. Za popełnione przestępstwa grozi im do 8 lat więzienia. W trakcie analizy zebranego materiału ustalono że mężczyźni mogą odpowiadać za kolejne kilkanaście oszustw na terenie Koszalina oraz województwa. Sprawa jest rozwojowa.

Rozbite dwie grupy oszustów seniorów metodą „na policjanta”

fot. Policja

Oszustwa metodami „na wnuczka”, „na wypadek”, „na policjanta” czy „na funkcjonariusza CBŚP” wciąż się pojawiają. Dlatego apelujemy o czujność i rozsądek podczas rozmów telefonicznych z obcymi osobami. Przypominamy, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze:
- potwierdzić informację u innych członków rodziny a najlepiej poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego;
- nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki, nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel;
- nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom obcym;
- o każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ - nr alarmowy 112.

Komenda Miejska Policji w Koszalinie

Źródło: http://www.ikamien.pl/artykuly/32740/