ikamien.pl • Sobota [08.08.2020, 18:10:44] • zachodniopomorskie

Młody bielik uratowany przez leśników trafił do ośrodka w Wielgowie

Młody bielik uratowany przez leśników trafił do ośrodka w Wielgowie

fot. Organizator

Na terenie Nadleśnictwa Strzelce Krajeńskie (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie) podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych podleśniczy leśnictwa Wełmin znalazł ledwo spacerującego po ziemi bielika.

- Sytuacja nieco dziwna jak na podniebnego zdobywcę. Po poinformowaniu odpowiednich służb rozpoczęła się akcja pomocy podlotowi– mówi Daria Wyrembelska-Wacławska z Nadleśnictwa Strzelce Krajeńskie. - Najpierw, doświadczony przedstawiciel Komitetu Ochrony Orłów dokonał oględzin ptaka. Okazało się, że „panowie" się znają, bowiem pisklę, kilka tygodni wcześniej, będąc jeszcze nielotne w gnieździe zostało przez ornitologa zaobrączkowane.

Dzięki zaangażowaniu Służby Leśnej Nadleśnictw Strzelce Krajeńskie oraz Kłodawa, ptak trafił do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Wielgowie.

- W ośrodku dzikich zwierząt, gdzie aktualnie przebywa, nie stwierdzono żadnych złamań, jedynie mocno wytarty koniec ogona i podrażnione nogi od długiego chodzenia - dodaje Aleksandra Popiołek z Nadleśnictwa Kłodawa. - Prawdopodobnie zwierzę ma porażenie nerwowe, które uniemożliwiło mu ponowne wzbicie się w powietrze.

Teraz bielika czekają dalsze badania w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Wielgowie (zachodniopomorskie), a potem rehabilitacja, tak, by jak najszybciej trafił w naturalne dla tego gatunku warunki.
Fot.Nadleśnictwo Strzelce Krajeńskie i Nadleśnictwo Kłodawa

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie

Źródło: http://www.ikamien.pl/artykuly/32414/