ikamien.pl • Wtorek [28.07.2020, 17:31:40] • Szczecin

Echa Festiwalu Młodych Talentów na Zamku w Szczecinie

Echa Festiwalu Młodych Talentów na Zamku w Szczecinie

fot. Organizator

„O mnie się nie martw", „Chłopiec z gitarą", „Rudy rydz", „Pod Papugami" – nie tylko takie przeboje będzie można usłyszeć już w najbliższą niedzielę, 2 sierpnia w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Koncert pt. „Echa Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie 1962/63" odbędzie się o godz. 16:00 na dziedzińcu zamkowym.

Niedzielny koncert przypomni historię obydwu festiwali (z roku 1962 i 1963) i najbardziej znane piosenki związanych z nimi wykonawców, m.in.: Czesława Niemena, Heleny Majdaniec, Katarzyny Sobczyk, Karin Stanek, zespołu Czerwono-Czarni i zespołu Niebiesko-Czarni. Usłyszymy takie przeboje jak: „O mnie się nie martw", „Chłopiec z gitarą", „Rudy rydz", „Trzynastego", „Zakochani są wśród nas", „Pod Papugami", „Kiedy byłem małym chłopcem" czy „Dziwny jest ten świat". W I Festiwalu Młodych Talentów udział wzięła młodziutka szczecinianka Grażyna Rudecka, która okazała się wielkim odkryciem tej imprezy. Otrzymała wówczas, wraz z Czesławem Wydrzyckim (Niemenem), najwyższą punktację. Właśnie ona będzie gościem specjalnym koncertu, obecnym na widowni. Piosenki wykona zespół Andy Scamps Orchestra w składzie: Andrzej Szpak – śpiew (uczestnik tegorocznej edycji The Voice of Poland Senior), Natalia Wiśniewska – śpiew, Swietłana Lewicka – śpiew, Grzegorz Ziółkowski – instrumenty klawiszowe, Waldemar Zieliński – gitara solo, Kamil Żuchowski – gitara basowa, Tomasz Szpak – perkusja, Bolesław Sobolewski – instrumenty perkusyjne.

W roku 1962 i 1963 odbyły się w Szczecinie I i II Festiwal Młodych Talentów, których organizatorem był Jacek Nieżychowski, dyrektor i kierownik artystyczny Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Imprez Artystycznych w Szczecinie (WPIA). Ta ogólnopolska impreza odkryła takie gwiazdy jak m.in.: Czesław Niemen, Helena Majdaniec, Karin Stanek, Kasia Sobczyk, Mira Kubasińska, Tadeusz Nalepa. Dzięki festiwalowi Szczecin można nazwać kolebką polskiego bigbitu.

W niedzielę, 2 sierpnia będzie można również obejrzeć wystawy: „Maja Berezowska. Łyżka za cholewą a widelec na stole", „Sztuka ulicy. Plakat polski lat 20. i 30. XX w.", „35 maja i później... Bohdan Butenko pinxit", „Victory i Warrior, bohaterowie morza". Ponadto na dziedzińcu zamkowym o godz. 12:00 (niedziela) na najmłodszych czeka spektakl teatralny „Ślimak", a dzień wcześniej (sobota, 1 sierpnia, godz. 20:00) na dorosłych widzów – wieczór improwizacji teatralnej w wykonaniu Klubu Komediowego – Grupa Impro z Krypty.

Bilety na wydarzenia można nabyć na miejscu w kasie CIKiT (wejście I) lub online: bilety.zamek.szczecin.pl/MSI/mvc/pl. Uczestników wydarzeń plenerowych i zwiedzających galerie wystawowe obowiązuje przestrzeganie regulaminu dostępnego na www.zamek.szczecin.pl.


Sylwia Bryniarska
Specjalista ds. marketingu i promocji Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Źródło: http://www.ikamien.pl/artykuly/32324/