ikamien.pl • Czwartek [16.07.2020, 13:14:47] • zachodniopomorskie

Cenne wskazówki nie tylko dla rowerzystów

Sezon rowerowy rozkręcił się na całego, dlatego bez względu na to, czy na co dzień poruszamy się na dwóch, czy też na czterech kółkach warto przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad dotyczących ruchu rowerów.

Rower to najpopularniejszy pojazd na świecie. Jest ekonomiczny, ekologiczny i...bardzo modny. Nic więc dziwnego, że liczba jego zwolenników stale rośnie. Wraz z dobrą pogodą jest coraz więcej rowerzystów na ulicach miast i drogach regionu.

Z policyjnych statystyk wynika bowiem, że w już w tym miesiącu doszło do 3 wypadków z udziałem rowerzystów, 3 osoby zostały ranne. W czerwcu odnotowaliśmy 12 wypadków, w których 11 osób zostało rannych, 1 zginęła.

Miesiąc wcześniej w województwie zachodniopomorskim rowerzyści uczestniczyli w 10 wypadkach, 9 osób odniosło obrażenia, 1 zginęła.

Z pewnością do wielu z tych zdarzeń nie doszłoby, gdyby nie brak znajomości elementarnych zasad obowiązujących w ruchu drogowym. Dlatego zachęcamy wszystkich uczestników ruchu drogowego do zapoznania się z cennymi wskazówkami.

Rowerzyści mogą poruszać się drogami publicznymi oraz drogami i pasami dla rowerów. Zakaz jazdy na rowerze obowiązuje jedynie na drogach ekspresowych, autostradach i tych jezdniach, wzdłuż których poprowadzono dedykowaną tym pojazdom trasę w danym kierunku. Jeśli taka istnieje – jest obowiązek korzystania z niej. Trzeba też zwracać uwagę na znak drogowy B-9, czyli zakaz wjazdu rowerów.

Bywa, że na rowerową wycieczkę lub trening wybieramy się w towarzystwie drugiej osoby. Warto wówczas zdawać sobie sprawę z tego, jak można poruszać się po drogach w tandemie. Przepisy rowerowe zezwalają na jazdę rowerem obok siebie, jeśli nie stwarza to zagrożenia w ruchu. Jeśli jeździmy w parze, w sytuacji awaryjnej obie osoby powinny jak najszybciej wrócić do jazdy przy prawej krawędzi jezdni.

Natomiast jeśli poruszamy się większą grupą, można zorganizować się w kolumnę. Zgodnie z przepisami dla rowerzystów, obok siebie może jechać do 15 jednośladów. Jeśli grupa jest większa, powinna się podzielić na kilka kolumn, między którymi trzeba pozostawić 200-metrowe odstępy. Wówczas samochody mogą je bezpiecznie wyprzedzać. Poza tym, kolumnę obowiązują identyczne przepisy, jak wszystkich uczestników ruchu. Kierujący pojazdem wyprzedzającym, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność oraz bezpieczny odstęp, który ma być nie mniejszy niż 1 metr.

Bez względu na okoliczności, kolarz nie może przejechać przez przejście dla pieszych. Jazda możliwa jest wyłącznie po osobno oznakowanym przejeździe rowerowym. Przepisy dotyczące rowerzystów jasno zezwalają na przemieszczanie się po nim na dwóch kołach. Co więcej, rowerzyści mają wówczas pierwszeństwo przed autami na drodze. Warto jednak podejść do sprawy zdroworozsądkowo i sprawdzić, czy jest bezpiecznie. Po pierwsze, dlatego, że przepisy rowerowe przewidują mandat za wjazd pod pojazd, który był na przejeździe przed nami. Po drugie – przejazdy bywają słabo oświetlone i oznakowane, a czyjaś pomyłka nie powinna nas kosztować ani zdrowia, ani życia.

Należy także pamiętać, że że za każdym razem gdy rowerzysta pojawia się na chodniku, musi bezwzględnie ustępować pierwszeństwa pieszym. Przepisy rowerowe zobowiązują nas wówczas do zachowania szczególnej ostrożności.

Ważne jest, że najmłodsi (do 10 roku życia) mogą jeździć z opiekunami po chodnikach. Starsze dzieci i nastolatkowie muszą już umieć korzystać z dróg rowerowych i przepisów dla rowerzystów oraz posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kat. B1.

Dziecko do 7. roku życia może być przewożone na rowerze, ale musi być umieszczone na dodatkowym siodełku, zapewniającym bezpieczną jazdę. Możliwe jest też wykorzystanie przyczepki.

Mamy nadzieję, ze te porady pozwolą na uniknięcie niebezpiecznych zdarzeń na drodze. Apelujemy do wszystkich użytkowników drogi o zachowanie rozsądku a przede wszystkim kultury jazdy.

zespół prasowy KWP w Szczecinie/AG

Źródło: http://www.ikamien.pl/artykuly/32119/