ikamien.pl • Wtorek [26.11.2019, 17:49:07] • Kamień Pomorski

W Kamieniu drożej jak nad morzem!

W Kamieniu drożej jak nad morzem!

fot. ikamien.pl

Ostatnia zmiana sposobu naliczenia opłat za śmieci wywołała wśród mieszkańców Kamienia sporo emocji. Dla dużej grupy nowe zasady oznaczają niemałą podwyżkę. Okazuje się jeszcze, że w Kamieniu za śmieci zapłacimy więcej niż w Dziwnowie i Międzyzdrojach!

Dotychczas w gminie Kamień obowiązywał system rozliczania śmieci wg ilości mieszkańców. Niezależnie od ilości wytworzonych śmieci płaciliśmy od osoby od 7 do 11 zł. Zależało to od ilości osób zamieszkujących daną nieruchomość. Im więcej osób tym mniejsza opłata od osoby.

Wprowadzony nowy system przewiduje opłatę nie od osoby ale od ilości zużytej wody. Im więcej wody zużyjemy tym więcej zapłacimy za śmieci. Zdaniem Burmistrza Stanisława Kuryłło wnioskodawcy uchwały nowa metoda „jest najbardziej miarodajna. Do tej pory w wielu przypadkach deklarowana ilość mieszkańców posesji, według której liczono opłatę za gospodarowanie odpadami była zaniżana. Osoby wynajmujące domy nie zgłaszały rzeczywistej liczby osób”

Dla wielu mieszkańców nowy system oznacza podwyżkę. Przykładowa, statystyczna czteroosobowa rodzina płaciła do tej pory 40 zł/mc. Obecnie licząc statystycznie 3m 3 wody na osobę ta sama rodzina zapłacić może już 72 zł. To wzrost o ponad 70%! Oczywiście ostateczny rachunek może być inny. Ci, którzy zużywają mniej niż statystyczne 3 m3 na osobę zapłacą mniej a ci, którzy lubią się kąpać i mają większe zużycie wody zapłacą jeszcze więcej.

Przyjęta przez Radę Miejską i zaproponowana przez Kuryłłę stawka za śmieci to 6 zł od 1m3 wody przy segregacji śmieci i 18 zł od 1 m3 wody przy braku segregacji. To więcej niż w Dziwnowie i Międzyzdrojach! Obecnie w Dziwnowie obowiązuje stawka 5,50 zł przy segregacji i 12 zł przy braku segregacji. Mieszkańcy bogatych Międzyzdrojów płacą odpowiednio 5 zł i 9 zł.

Dziwnów szykuje się do podwyżki. Ale nawet po podwyżce obowiązujące w Dziwnowie stawki będą niższe niż w Kamieniu. Wynosić będą 5,50 zł i 16, 50 zł.

To nie pierwsza podwyżka zafundowana przez władze Kamienia, która zrównuje nas z bogatymi, nadmorskimi miejscowościami. Podatek od nieruchomości przeznaczonych na cele mieszkalne mieszkańcy Kamienia także zapłacą wyższy niż w Dziwnowie i równie wysoki co w Międzyzdrojach.

Nie możemy się równać z Dziwnowem czy Międzyzdrojami ani warunkami do prowadzenia działalności gospodarczej, ani ofertą zatrudnienia. Nie mamy kina jak Międzyzdroje czy skateparku jak Dziwnów. Ale dogoniliśmy te gminy a nawet wyprzedziliśmy w wysokości opłat i podatków!

Brawo kamieńskie władze!

Źródło: http://www.ikamien.pl/artykuly/30082/