ikamien.pl • Poniedziałek [23.09.2019, 12:42:34] • Międzyzdroje

XXIII Forum Ciepłowników Polskich za nami

XXIII Forum Ciepłowników Polskich za nami

fot. Andrzej Ryfczyński

W dniach 16 – 18 września 2019 r. w Międzyzdrojach odbyło się XXIII Forum Ciepłowników Polskich. Do udziału w Forum zaproszeni zostali parlamentarzyści, przedstawiciele Komisji Europejskiej, ministerstwa energii, NFOŚiGW, przedstawiciele polskich i zagranicznych organizacji branżowych.

Pod względem frekwencji było to jak na razie rekordowe Forum, gdyż liczba uczestników przekroczyła 650 i 38 wystawców polskich i zagranicznych. Międzyzdroje są ulubionym miastem na takie imprezy przed sezonem letnim lub po nim. Prekursorem takich imprez było kiedyś Polfoto, które zaczęło się od zjazdów fotograficznych i rozszerzyło się do olbrzymich targów pod koniec lat 90. Wystawców było wtedy 196. Byłem współtwórcą tamtej udanej imprezy, która w szczycie miała około 5 tysięcy uczestników i tysiące widzów na różnych pokazach i imprezach towarzyszących. Dlatego teraz udałem się na ekspo do MDK-u. Spotkałem tam wspaniałych ludzi i na podstawie dwóch firm z Krakowa i Poznania chcę pokazać drogę polskich przedsiębiorców do sukcesu. Na podstawie informacji uzyskanych z dwóch rodzinnych firm pokażę ich sukces, to też jest nasz sukces.

XXIII Forum Ciepłowników Polskich za nami

fot. Andrzej Ryfczyński

O wypowiedź poprosiłem Witolda Ślirza z Krakowa-

- DASL Systems to spółka cywilna założona w 2003 roku przez Grzegorza Dąbrowskiego i Witolda Ślirza.

Pomysł zrodził się podczas jednego z licznych „balkonowych" spotkań towarzyskich. Silna wola zrobienia czegoś wyjątkowego uruchomiła błyskawiczne działania.

Na początku wynajęliśmy 2 małe pokoiki w walącym się biurowcu, gdzie zatrudnialiśmy jednego programistę. W tym samym czasie uruchomiliśmy działania zmierzając do pozyskania klientów zagranicznych. Czasy były mniej sprzyjające takiej działalności niż obecnie gdyż Polska nie była w Unii Europejskiej, dlatego każda podróż wiązała się z przygodami. Nie zrażały nas porażki, których nie było mało i chyba dzięki temu mamy poczucie sukcesu. Od początku firma DASL Systems zajmowała się tworzeniem oprogramowania dla przyrządów pomiarowych. W trakcie rozwoju współpracy z klientami, w Polsce i za granicą, profil firmy przesunął się bardziej na produkcję urządzeń. Obecnie firma zatrudnia 18 pracowników tworzących oprogramowanie, hardware oraz szkolących klientów z dziedziny pomiarów. Przez te wszystkie lata staraliśmy się zachować niekorporacyjny model pracy i współpracy z naszymi pracownikami ceniąc sobie dobre relacje.


Głównym produktem stał się system RATMON wraz z urządzeniami RAT do monitoringu sieci preizolowanych /System kontroli i sygnalizacji stanów awaryjnych rur preizolowanych (tzw. "system alarmowy" umożliwia ciągły nadzór i monitoring rurociągów ciepłowniczych. Jego zalety są widoczne we wszystkich fazach: montażu, odbiorów i eksploatacji rurociągów preizolowanych. /, który od 2015 roku z sukcesem wdrażany jest w kolejnych przedsiębiorstwach w kraju i na świecie.

XXIII Forum Ciepłowników Polskich za nami

fot. Andrzej Ryfczyński

Drugą osobą jest Menadżer Produktu Mariola Smakulska z Poznania. Wiodącym produktem firmy EFAR są zawory kulowe pełnoprzelotowe, które mamy w swoich domach:

- Firma EFAR W. Narożny E.Pukacka-Mruk sp.j. To producent zaworów kulowych działający na rynku od 1991 roku, jako wyłączny dystrybutor polskiego producenta zaworów kulowych firmy EFAWA.

Zarówno EFAR jak i EFAWA to rodzinne przedsiębiorstwa, które utworzyli ci sami właściciele, którzy zatrudniali na początku kilkanaście osób. Dzisiaj firma EFAR jest jednym z czołowych producentów zaworów kulowych na rynku polskim.

EFAR jest rodzinną firmą ze 100% polskim kapitałem, jest firmą średniej wielkości. Oferuje przyjazne środowisku urządzenia. Działania firmy EFAR obejmują; produkcję, doradztwo techniczne, dystrybucję i kompletacje urządzeń oraz serwis dostarczanej armatury przemysłowej.

Rodzinna firma EFAR to nazwiska właścicieli nierozerwalnie połączone z nazwą firmy, to bardzo ważne, gdyż czyni to firmę godną zaufania, anonimowość nie jest dobra w businessie. W firmach rodzinnych zawarty jest nie tylko potencjał wizerunkowy, firmy zarządzane przez rodzinę są postrzegane jako bardziej wiarygodne, autentyczne i zdeterminowane do dostarczania dóbr i są ukierunkowane na długi czas działania. Firmy rodzinne mają też szansę lepiej się przygotować do zmiany pokoleniowej.

Podstawową funkcją firmy EFAR jest produkcja i dystrybucja do sektorów ciepłowniczych, gazowniczych, budowlanych, wodno–kanalizacyjnych oraz innych. W branży, w której działa, zapewnia kompleksową ofertę. Koncepcje zarówno częściowych jak i kompletnych rozwiązań dostosowujemy do indywidualnych potrzeb i oczekiwań klientów. Dzięki własnej produkcji zachowuje elastyczność w stosunku do wymagań odbiorców i jest gotowa rozwiązywać zarówno nietypowe, skomplikowane problemy, jak i zaproponować armaturę tańszą, zapewniając jednocześnie odpowiedni standard techniczny. Tak szerokie spektrum rozwiązań umożliwia ścisła współpraca z renomowanymi dostawcami najnowocześniejszych technologii z kraju i zagranicy. Działania opierane są na ścisłej współpracy z klientami.

Przez cały okres działalności firmę wyróżnia wysoka dynamika rozwoju. Znacznie został powiększony potencjał techniczny i kadrowy. Wprowadzono zaawansowane technologie produkcji i nowoczesne metody zarządzania, z roku na rok poprawiając efektywność na wszystkich płaszczyznach działania i uzyskując coraz lepsze wyniki ekonomiczne. Dzięki konsekwencji w działaniu i jasno sprecyzowanym celom, zapewnia firmie stały rozwój i ugruntowanie pozycji na rynku, zbudowała prestiż wśród partnerów i klientów oraz wypracowała swój indywidualny styl.

Źródło: http://www.ikamien.pl/artykuly/29509/