ikamien.pl • Czwartek [19.09.2019, 09:21:23] • Lubin

„Zbudź się każdego ranka” dla Lubina

„Zbudź się każdego ranka” dla Lubina

fot. Andrzej Ryfczyński

W ramach projektu "Zbudź się każdego ranka" finansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich za niemal 5000 zł zakupiliśmy ponad 50 atestowanych czujników tlenku węgla, które zostaną rozdane mieszkańcom Lubina i Wapnicy.

Projekt napisaliśmy by zwiększyć świadomość mieszkańców naszych sołectw w zakresie zagrożeń związanych z tlenkiem węgla, czyli czadem. Z rozmów z mieszkańcami wiemy, że nie wszyscy mają czujniki czadu, a niektórzy po prostu bagatelizują ten problem.

Tlenek węgla, czyli czad, jest bezzapachowy i bezbarwny oraz bardzo groźny dla zdrowia i życia. Jego potencjalnym źródłem są piece na drewno, gaz, olej, węgiel oraz zablokowane kanały spalinowe i kominy.

Już przy niewielkim stężeniu czadu w powietrzu (100 PPM) możemy odczuwać lekki ból głowy, nudności i zmęczenie. W najtragiczniejszym przypadku (12800 PPM) utrata przytomności następuje po 2-3 wdechach a śmierć po 3 minutach.

„Zbudź się każdego ranka” dla Lubina

fot. Andrzej Ryfczyński

Od września tego roku, więc tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, będziemy przeprowadzać szereg pokazów wśród mieszkańców sołectw Lubin i Wapnica. Każdy uczestnik zostanie poinformowany o zagrożeniach związanych z czadem oraz o sposobach im przeciwdziałania. Chętni będą mogli wziąć udział w konkursie i spróbować swych sił odpowiadając na pytania dotyczące tlenku węgla. Zwycięzcy otrzymają atestowane czujniki tlenku węgla.

Pierwszy pokaz już za nami. Uczestnicy Zebrania Wiejskiego Sołectwa Lubin, które odbyło się w Wiklinie 17.09.2019 rozwiązywali test. Miło nam było wręczyć nagrody dla 10 osób.

Zapraszamy na najbliższe wydarzenia, podczas których będą Państwo mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i otrzymać czujniki:
21.09.2019 (sobota) od godz. 14:00 na boiskach przy SP2 w Wapnicy podczas Święta Pieczonego Ziemniaka organizowanego przez Międzyzdrojskie Stowarzyszenie „Rodzina”,
27.09.2019 (piątek) od godz. 16:00 na parkingu przy Jeziorze Turkusowym w Wapnicy podczas Dnia Sąsiada organizowanego przez Sołectwo Wapnica.

Czujnika tlenku węgla nie można stosować zamiast właściwej konserwacji urządzeń !!!

Mariusz Samołyk, Robert Osiński, Mariusz Romanowski
mieszkańcy Lubina i Wapnicy

Źródło: http://www.ikamien.pl/artykuly/29479/