iswinoujscie.pl • Poniedziałek [12.08.2019, 09:49:24] • Polska

Fakt: wśród skrzyżowań najbardziej niebezpieczne są te z drogą podporządkowaną

Fakt: wśród skrzyżowań najbardziej niebezpieczne są te z drogą podporządkowaną

fot. internet

Skrzyżowania, jakie spotykamy na drogach różnią się pod względem konstrukcji i sposobu organizacji ruchu. Wśród trzech podstawowych rodzajów wyróżniamy skrzyżowania o ruchu okrężnym, równorzędne oraz z drogą podporządkowaną. Przy czym te ostatnie są najmniej bezpiecznymi, jakie mogą spotkać użytkownicy dróg.

Na skrzyżowaniach obowiązują normy wskazujące prawidłowy sposób zachowania, a także reguły pierwszeństwa przejazdu. Jednak w praktyce kierujący oraz piesi nie zawsze stosują się do ustalonych zasad.

Ponad 95% wszystkich wypadków drogowych, do których doszło na skrzyżowaniach podczas wakacji 2018 roku wydarzyło się na typowym połączeniu drogi z pierwszeństwem z drogą podporządkowaną. To właśnie ten typ skrzyżowań, na których zasady pierwszeństwa określają znaki bądź sygnały drogowe, cechuje największe prawdopodobieństwo śmierci w wyniku wypadku drogowego. Dla porównania na tzw. rondach doszło do 1,2% a na połączeniu dróg gdzie pierwszeństwo określa reguła „prawej strony” 3,5% ogólnej liczby wypadków na skrzyżowaniach.

Aby zmniejszyć ryzyko wypadku kierujący pojazdem zbliżając się do skrzyżowania powinien zachować szczególną ostrożność bez względu na posiadane pierwszeństwo.

(Biuro Ruchu drogowego KGP)

MIT: najczęściej do wypadków dochodzi wczesnym rankiem i wieczorem? ►
FAKT: Kierujący pojazdami zachowują się niebezpiecznie przed przejściami dla pieszych ►
MIT: Dobra pogoda sprzyja bezpieczeństwu na drodze? ►
FAKT: Nadmierna prędkość to główna przyczyna tragedii na drodze ►
MIT: Najbezpieczniej jest na prostej drodze? ►
Fakt: Wyprzedzanie to najniebezpieczniejszy manewr w ruchu drogowym ►
Fakt: W weekendy dochodzi do największej liczby wypadków ►

Źródło: http://www.ikamien.pl/artykuly/29073/