ikamien.pl • Wtorek [11.06.2019, 08:10:00] • Lubin

IV Dzień św. Ottona w Lubinie

IV Dzień św. Ottona w Lubinie

fot. Andrzej Ryfczyński

Już po raz czwarty w sobotę 08 czerwca br. zapłonął symboliczny ogień na grodzisku w Lubinie ku czci św. Ottona, zwanego „Apostołem Pomorza". Biskup Otton z Bambergu na zaproszenie władcy polskiego, Bolesława Krzywoustego, przybył do Polski by prowadzić misję chrystianizacyjną wśród Słowian. Podczas pierwszej misji, która trwała w latach 1124 – 1125, dotarł do Lubina, gdzie ochrzcił zamieszkałą ludność. Tym samym Lubin w gminie Międzyzdroje stał się ważnym miejscem na mapie chrystianizacyjnej Pomorza Zachodniego, obok takich miejscowości jak: Szczecin, Kołobrzeg, Białogard, Kamień Pomorski czy Pyrzyce.

Mszą św. w kościele pw. Matki Boskiej Jasnogórskiej w Lubinie rozpoczęła się duchowa część uroczystości. Po mszy św. prof. Stanisław Rosik z Uniwersytetu Wrocławskiego przedstawił wykład na temat: „Z Bambergu do Lubina. Apostolska peregrynacja św. Ottona na krańce świata".

IV Dzień św. Ottona w Lubinie

fot. Andrzej Ryfczyński

Uczestnicy wykładu mieli niebywałą okazję dowiedzieć się jak skutecznie biskup Otton z Bambergu prowadził swoją misję chrystianizacyjną i tak naprawdę na czym ona polegała. Od godz. 15:30 na grodzisku rozpoczął się jarmark św. Ottona, festyn rodzinny o charakterze historycznym.

IV Dzień św. Ottona w Lubinie

fot. Andrzej Ryfczyński

Były gry i zabawy dla dzieci, pokazy i warsztaty historyczne oraz kiełbaska z ogniska. Liczne stanowiska historyczne i rekonstruktorskie wprowadziły uczestników festynu w świat Słowian i kultury średniowiecza.

Źródło: http://www.ikamien.pl/artykuly/28466/