ikamien.pl • Sobota [02.03.2019, 12:39:52] • Polska

E-dowód – już od poniedziałku

E-dowód – już od poniedziałku

fot. Organizator

W ten weekend nie odpoczywamy. Przed nami finał jednego z największych projektów, jakie kiedykolwiek wdrażała nie tylko administracja, ale i biznes. Sprawdź, co się zmieni.

Jeśli planujesz złożyć wniosek o nowy dowód osobisty w poniedziałek 4 marca lub później – po kilkunastu dniach odbierzesz e-dowód. Na pierwszy rzut oka jest podobny do obecnego dokumentu. Różnica? To co w środku i... jeszcze kilka innych szczegółów.

Weekendowa przerwa

Na początek – ważna informacja dla tych, którzy w sobotę lub niedzielę chcieliby online złożyć wniosek o nowy dowód osobisty. Niestety nie będzie to możliwe. Już w środę 27 lutego czasowo wyłączyliśmy tę usługę. Co więcej, w urzędach – w piątek 1 marca – wnioski przyjmowane są tylko do godz. 11.30. Do tej samej pory wydawane są nowe dowody. Wdrożenie e-dowodu wymaga prac systemowych, stąd przerwy techniczne. Wszystkich, których dotkną niedogodności, przepraszamy. Staramy się je skracać do koniecznego minimum. W poniedziałek 4 marca wszystko wróci do normy. Wnioski o dowód będzie można składać online i w urzędzie. Tam normalnie wydawane też będą nowe dokumenty. Zmieni się tylko jedno...

Lepszy model

Ta zmiana to e-dowód. Ci, którzy zawnioskują o nowy dowód osobisty 4 marca i później, po kilkunastu dniach odbiorą dowód z warstwą elektroniczną. Na pierwszy rzut oka niewiele różnić się będzie od dotychczasowych dowodów. – Nową informacją na pierwszej stronie dokumentu jest numer CAN, który jest także zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie. CAN będzie potrzebny korzystającym z elektronicznych funkcji e-dowodu – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Nowy dowód jest jeszcze bezpieczniejszy niż dotychczasowe dowody osobiste. Numer CAN zabezpiecza przed odczytaniem – przez osoby nieuprawnione – zapisanych w nim danych – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Tajemnice warstwy

Kluczową różnicą między „starym" dowodem a e-dowodem jest warstwa elektroniczna. Co się w niej kryje?

To wbudowany, niewidoczny z zewnątrz chip. E-dowód działa bezstykowo, co oznacza, że wystarczy położyć go na czytniku. Dzięki niemu zainteresowane osoby będą mogły używać e-dowodu do komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami – mówi minister Marek Zagórski. – E-dowód to – poza dokumentem tożsamości – to także bezpieczny środek identyfikacji elektronicznej. W skrócie: to na nim zapisany jest nasz profil osobisty, ale i podpis osobisty, który będzie umożliwiał podpisywanie dokumentów. Wszystko na jednym blankiecie – dodaje.

Nic na siłę

Korzystanie z warstwy elektronicznej nie będzie obowiązkowe. Nie ma też obowiązku wymiany dowodów. Jeśli Twój dokument jest ważny, możesz z niego korzystać. Jeśli chcesz e-dowód – możesz o niego zawnioskować jako powód wskazując wymianę dowodu bez warstwy elektronicznej. Za wymianę nic nie zapłacisz.

E-dowody – identycznie jak dotychczasowe dowody osobiste – będą ważne przez 10 lat.

Więcej informacji: www.edowod.gov.pl

Źródło: http://www.ikamien.pl/artykuly/27579/