ikamien.pl • Niedziela [17.02.2019, 21:56:31] • Kamień Pomorski

Około 5 tysięcy ton ropy naftowej rocznie!

Około 5 tysięcy ton ropy naftowej rocznie!

Autor: qiujusong( fot. Fotolia.com )

Dwa złoża ropy naftowej eksploatuje w powiecie kamieńskim Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Tuż przy południowej granicy powiatu kamieńskiego, ale już na terenie powiatu goleniowskiego, w gminie Przybiernów, istnieje trzecie złoże tego surowca.

W powiecie kamieńskim Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo eksploatuje dwa złoża ropy naftowej: złoże Kamień Pomorski i Rekowo. Złoże Kamień Pomorski obejmuje obszar gmin Wolin, Dziwnów i Kamień Pomorski. Główna instalacja Kopalni Ropy Naftowej Kamień Pomorski znajduje się na Wyspie Chrząszczewskiej. Z kolei Rekowo to niewielkie złoże zlokalizowane w południowej części gminy Kamień Pomorski (na północ od miejscowości Rekowo). Trzecie złoże – Wysoka Kamieńska – znajduje się w gminie Przybiernów, tuż przy południowej granicy powiatu kamieńskiego, ale już na terenie powiatu goleniowskiego.

Jak informuje nas Departament PR PGNiG SA, produkcja z tych trzech złóż, w ostatnich latach, osiąga poziom ok. 5 tys. ton ropy naftowej rocznie.

PGNiG posiada również, wydaną przez Ministra Środowiska, koncesję łączną na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz na eksploatację złóż ropy naftowej i gazu ziemnego „Kamień Pomorski”, która obejmuje swoim zasięgiem znaczną część gminy Golczewo w powiecie kamieńskim, a w powiecie goleniowskim - blisko połowę gminy Przybiernów i niewielki fragment gminy Stepnica.

W ramach tej koncesji Spółka prowadzi prace poszukiwawcze, m.in. przeprowadziła badania geologiczne w technice trójwymiarowego zdjęcia sejsmicznego Wysoka Kamieńska (w 2001 r.) i Moracz (w 2014 r.) oraz wywierciła otwór rozpoznawczy Stawno-1 – poinformował nas Departament PR PGNiG SA. - W najbliższej przyszłości PGNiG planuje wykonanie kolejnego zdjęcia sejsmicznego 3D w północnej części powiatu goleniowskiego.

W okolicach Świnoujścia spółka prowadziła wydobycie ze złoża gazu ziemnego Międzyzdroje, jednak w połowie lat 90. zakończyła jego eksploatację. Obecnie PGNiG nie ma tam koncesji i nie prowadzi żadnych prac.

Źródło: http://www.ikamien.pl/artykuly/27405/